Sıradaki içerik:

Sosyal Ağ Hizmeti Parler’in CEO’su John Matze kovuldu

e
sv

Jeff Bezos Amazondaki görevinden ayrıldı!

04 Şubat 2021 18:24
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Jeff Bezos Amazondaki görevinden ayrıldı! Amazon kurucusu ve dünyanın en zengin insanlarından biri olan Jeff Bezos, şirketinin CEO’su olarak istifa etme kararı aldı. Milyardere göre, ondan daha az zaman ve enerji alacak ve bu nedenle başka projelerde yer almasına izin verecek yeni bir rol alacak. Bezos ne yapacak ve onun yerine Amazon’u kim yönetecek öğrenelim. Jeff Bezos amazondaki görevini ne zaman bırakacak merak konusu.

“Büyük sorumluluk”

Bu yılın üçüncü çeyreğinde Amazon CEO’su Jeff Bezos , CEO görevinden ayrılacak. İşadamı bunu CNBC tarafından yayınlanan çalışanlara bir mektupla duyurdu.

“Yolculuğum yaklaşık 27 yıl önce başladı. Amazon o zamanlar sadece bir fikirdi ve adı yoktu. O zamanlar en çok duyduğum soru şuydu: “İnternet nedir?” Neyse ki, uzun süredir cevap vermek zorunda kalmadım.” diye yazıyor şirketin kurucusu.

Bezos’a göre CEO pozisyonu, çok fazla güç ve enerji gerektiren, diğer projelere zaman bırakmayan büyük bir sorumluluk. Jeff Bezos, görevden ayrıldıktan sonra Amazon yönetim kurulu başkanı olarak yeni bir rol üstlenecek. 

Jeff Bezos Amazondaki görevinden ayrıldı!

“Hiç bu kadar enerjik hissetmemiştim ve emeklilik söz konusu değil. Bu kuruluşların toplum üzerinde büyük bir etkisi olabileceğinden eminim.”

“Amazon bugün, yüz milyonlarca müşteriye hizmet veren ve dünyanın en başarılılarından biri olan 1,3 milyon yetenekli, motive edilmiş kişiyi istihdam ediyor. Nasıl oldu? Keşifler. Keşifler başarımızın sebebidir. Çılgınca şeyler yaptık ve sonra onları sıradan hale getirdik.” diyor Jeff Bezos.

Nitekim 27 yıl içinde Bezos, en büyük perakende sitelerinden birini, gadget’ların üretimini, İnternet hizmetlerinin sağlanmasını ve daha fazlasını içeren güçlü bir BT devi yaratmak için çevrimiçi bir kitapçıdan yönetti. Amazon’un şu anki piyasa değeri 1.7 trilyon dolar. 2020 yılında şirketin karı 386 milyar dolar olarak gerçekleşti.Amazon hisselerinin değerine büyük ölçüde bağımlı olan Bezos’un durumu 194 milyar dolar olarak tahmin ediliyor ve bu da onu dünyanın en zengin insanlarından biri yapıyor. 

Amazon Web Hizmetleri’nin şu anki başkanı Andy Jassi şimdi CEO olarak görevi devralacak. Bezos, Jassi’nin “olağanüstü bir lider” olacağından emin.

Jassi, 1997’de Amazon’a katıldı. Bezos’un sırdaşıdır. Onun altında, Amazon Web Services, 40 milyar dolarlık yıllık geliri ile şirketin en büyük bölümlerinden biri haline geldi.Ayrıca, AWS, bulut bilişimde fiili liderdir ve pazarın% 30’undan fazlasını oluşturmaktadır. 

Andy Jassi geçen ay 53 yaşına girdi. Onunla çalışan kişiler onu “hoş biri” olarak tanımlıyor, ancak çalışanlarından çok talep ediyor.

Bazı yorumcular ise, Bezos’un istifasını parasıyla vakit geçirebilmek için olduğunu yazıyor.

İlgili Haber: Yeni Amazon CEO’su Kim? Andrew R. Jassey Kimdir?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli