e
sv

Koronavirüs Telefon Ekranında Günlerce Yaşayabiliyor!

avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Avustralyalı araştırmacılar, hastalığa neden olan COVID-19 koronavirüsünün bir akıllı telefon ekranında çok uzun süre hayatta kalabileceğini keşfettiler. Klasik grip virüslerinden daha uzun. Virüsün telefon ekranı üzerindeki canlılığı kontrollü bir ortamda test edildi.

Avustralya Bilim Ajansı’ndaki araştırmacılar, sıkı bir şekilde kontrol edilen bir ortamda, COVID-19’a neden olan virüsün 28 gün, geleneksel grip virüsünün ise 17 gün hayatta kalabileceğini tespit etti. Kulağa korkutucu geliyor.

Bununla birlikte, sonuç oldukça rahatsız edicidir ki araştırmacılar, koronavirüsün diğer virüslere kıyasla “inanılmaz derecede dirençli” olduğunu ve bu nedenle farklı yüzeylerde beklenenden çok daha uzun süre hayatta kalabileceğini bildiriyorlar. Koşulların çok spesifik olduğunu ekliyoruz. Deneyde kullanılan akıllı telefondaki virüs karanlıkta (ultraviyole ışığın etkisini ortadan kaldırmak için) ve sabit bir sıcaklıktaydı. Dolayısıyla telefon kullandığımız normal koşullardan oldukça uzaktı.

Telefonların Ekran Temizliği Nasıl Olmalı?

Elbette ki telefonlarınızı virüs nedeniyle bir kenara atamazsınız. Buna istinaden telefonların nasıl temizlenmesi gerektiği odak noktası. O halde nasıl sağlıklı bir şekilde telefon ekranınızı temizleyeceğinize geçelim.

 1. Telefon ekranını temizlemeye geçmeden önce telefonunuzun kapalı olduğuna emin olun. Telefonunuz şarj durumundaysa bağlantısını kesin ve telefonunuzu düz ve sağlam bir zemin üzerine koyun. Bu, tercihen masanızın üzeri olabilir.
 2. Ekranı temizlemek için size mikrofiber bezleri tavsiye ederiz. Mikrofiber bezler telefon ekranına çizik yapmayacağı gibi, ekrandaki kılcal tozları da temizlemenize yardımcı olacaktır.
 3. Saf su veyahut teknoloji marketlerde satılan ekran temizleme kitleri içindeki ekran temizleme spreyini mikrofiber beze hafifçe sıkın ya da püskürtün. Bu işlem sırasında dozajı iyi ayarlayın; çünkü ekranınızın çeşitli yerlerinden alt tarafa su sızıntısı olmaması gereklidir.
 4. Daha sonra ekranınızı küçük çemberler çizerek yavaş bir şekilde temizleyin.
 5. Temizleme işlemini yaptıktan sonra bezin kuru tarafıyla ekranınızı kurulayın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli