e
sv

Linus Torvalds, Linux’un M1 de çalışacağından şüphe ediyor

avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Linus Torvalds, açıkladı!

Linus Torvalds, Linux’un M1 de çalışacağından şüphe ediyor. Son zamanlarda Real World Technologies Forumunda bir kullanıcı Linus Torvalds’a M1 çipindeki yeni Apple dizüstü bilgisayarları hakkında ne düşündüğünü sordu. Sonra Torvalds şöyle cevap verdi: “Linux üzerinde çalıştıysa böyle bir dizüstü bilgisayar sahibi olmayı çok isterim.”

Sonra herkes Torvalds’ın sorunu tam olarak ne gördüğünü anlamadı ve şimdi zdnet gazetecileriyle yaptığı bir konuşmada, Linux’un yaratıcısı ne demek istediğini açıkladı.

Linus Torvalds, Linux’un M1 de çalışacağından şüphe ediyor!

Yaklaşık on yıl önce kullandığım 11 inçlik Macbook Air’in (4,1 gibi görünüyor) oldukça düşkün anıları ile kaldım (ama Apple’ın ekranımı düzeltmek için çok uzun sürdüğü için vazgeçtim ve bunu yaptıklarında daha iyi dizüstü bilgisayarlara geçtim ve Apple Linux’u daha az kullanışlı hale getirdi), diyor ve Torvalds ekliyor: Apple Linux’u kendi bulutunda çalıştırabilir, ancak dizüstü bilgisayarları değil.

Şimdi ise Torvalds teoride Linux’u yeni Mac’lerde kullanmak istediğini söylüyor:

ARM üzerinde Linux altında çalışabilecek bir dizüstü bilgisayar için uzun bir süre bekledim. Yeni Air, işletim sistemi dışında neredeyse mükemmel olacak. Onunla uğraşmak için zamanım yok ve yardım etmeye kararlı olmayan şirketlerle mücadele etme eğilimim yok.

M1 çipinin ana problemi, Apple aniden Opera topluluğunu desteklemeye karar vermedikçe (ve bunun gerçekleşmesi olası değildir), büyük olasılıkla Linux desteğine sahip olmayacak olan GPU ve etrafındaki diğer cihazları çağırıyor.

Torvalds ayrıca daha fazla çekirdek olacak diye umuyor ve dizüstü bilgisayarın ilk etapta 20 saatlik pil ömrüyle (çalışırken elde edilemeyecek kadar zor) değil, en az 8 büyük çekirdekle ilgilendiğini kabul ediyor. 16 GB bellek ile rahatsız edici değil…

Aslında, 16GB benim için iyi, çünkü daha fazla RAM gerektiren şeylerle uğraşmaya eğilimli değilim. Tek yaptığım e-posta okumak, git ile çalışmak ve çekirdeği derlemek. Evet, çalışan bir makinede 64 GB belleğim var, ama sadece 32 çekirdeğim var ve büyük paralel yapılarla çalışıyorum. Açıkçası, Görevlerim için 32 GB bile yeterli oluyor.”

Kaynak

Linus Torvalds Kimdir?

Linus Benedict Torvalds Finlandiya asıllı Amerikalı bir yazılım mühendisidir. Linux işletim sistemi çekirdeğinin geliştiricisi ve proje yöneticisi olup, ABD’de yaşamaktadır. Transmeta’daki görevinden ayrıldığından beri OSDL’de (Açık Kaynak Geliştirme Laboratuvarları) tam zamanlı olarak Linux çekirdeği üzerinde çalışmaktadır. Helsinki Üniversitesi’nden mezun olmuştur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli