Sıradaki içerik:

Egregor Fidye Yazılımı Üreten Hackerlar Tutuklandı !

e
sv

Myanmar Darbe Başladı Silah Sesleri Duyuldu !

14 Şubat 2021 23:56
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Myanmar Darbe Başladı

Myanmar darbe başladı, Ordunun 1 Şubat’ta gerçekleştirdiği darbeye muhalefet için baskı yapmaya hazırlandığına dair işaretlerin ortasında, kuzey Myanmar’da düzenlenen bir protestoda otomatik silah sesleri duyuldu. Bu silah sesleri Myanmar darbe başladı sorularını aklımıza getiriyor.

Myanmar’daki Batı elçilikleri, askerlerin en büyük şehir Yangon’un sokaklarında bildirilmesi nedeniyle orduyu şiddet kullanmamaya çağırdı.

İnternet neredeyse tamamen 18:30 GMT’den (yerel saat 01:00) kapatıldı.

Bir BM yetkilisi orduyu halka “savaş ilan etmekle” suçladı.

BM’nin Myanmar (Burma olarak da bilinir) özel raportörü Tom Andrews, generallerin “çaresizlik işaretleri” gösterdiğini ve sorumlu tutulacaklarını söyledi.

AB, ABD ve İngiltere tarafından imzalanan açıklamada, “Güvenlik güçlerini, meşru hükümetlerinin devrilmesini protesto eden göstericilere karşı şiddetten kaçınmaya çağırıyoruz” denildi.

Myanmar’daki darbe, Aung San Suu Kyi liderliğindeki sivil hükümeti ortadan kaldırdı. Partisi Kasım ayındaki seçimlerde yankılanan bir zafer kazandı, ancak ordu oylamanın hileli olduğunu söyledi. Bayan Suu Kyi şu anda ev hapsinde. Yüzlerce aktivist ve muhalefet lideri de gözaltına alındı.

Baskınlar Gerçekleşiyor !

Ülke genelinde yüz binlerce protestocu, arka arkaya dokuzuncu gün orduya karşı yürüyüş yaptı.

Kuzeydeki Kachin eyaletindeki bir protestoda, güvenlik güçleri Myitkyina şehrinde darbe karşıtı göstericilerle çatışırken otomatik silah sesleri duyulabiliyordu. Plastik mermilerin mi yoksa gerçek mermilerin mi ateşleneceği belli değildi.

Tutuklananlar arasında beş gazeteci de vardı.

Yangon’da darbeden bu yana ilk kez sokaklarda zırhlı araçlar görüldü. Keşişler ve mühendisler orada bir miting düzenlerken, motosikletçiler başkent Nay Pyi Taw’ın sokaklarında ilerliyordu.

Myanmar’daki telekom operatörleri, pazardan pazartesiye (18: 30-02: 30 GMT) yerel saatle 01:00 ile 09:00 arasında internet hizmetlerini kapatmaları söylendiğini söylediler.

Bir izleme grubu olan NetBlock’a göre, sipariş yürürlüğe girdikten sonra internet trafiği normal seviyelerin% 14’üne ulaştı.

Nay Pyi Taw’daki bir hastanede bir doktor, BBC’ye güvenlik güçlerinin evlere gece baskınları düzenlediğini söyledi.

Yapamayacak olan doktor, “20:00 ile 04:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı açıklaması yaptıkları için hala endişeleniyorum, ancak bu polis ve askerlerin bizim gibi insanları tutuklaması için bir zaman yaratıyor” dedi. güvenlik nedenleriyle adlandırılmıştır.

“Önceki gün eve girdiler, çiti kestiler, hukuka aykırı olarak içeri girdiler ve insanları tutukladılar. Bu yüzden ben de endişeleniyorum, evet.”

ABD’nin Yangon’daki büyükelçiliğinin bir ofisi, ABD vatandaşlarını sokağa çıkma yasağı saatlerinde içeride kalmaları konusunda uyardı.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli