e
sv

Profil Fotoğrafı İnstagram Hesaplarını Siliyor!

avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Profil Fotoğrafı İnstagram Hesaplarını Siliyor!

Profil Fotoğrafı İnstagram Hesaplarını Siliyor! Sosyal medya gündeminde oldukça çok konuşulan bir fotoğraf, instagram’a profil fotoğrafı olduğu andan itibaren hesaplarınızı siliyor. Peki bu fotoğrafın sırrı nedir? Neden instagram bu profil fotoğrafını hesaplarına yükleyen insanların hesaplarını siliyor? Bu konu hakkında detaylıca konuşalım.

Nedir bu fotoğrafın sırrı?

Bu fotoğraf aslında Samuel Canini isimli bir maske tasarımcısına ait olan bir tasarım. Canini’ye göre görseldeki kişi aslında kendisi ve net olarak tarih vermese de görütü 2012-2013 yıllarında çekilip eğlence amaçlı üzerinde oynanmış ve paylaşılmış. Olayın aslı aslında bu değil. Olay, bundan yıllar sonra bu profilin kullanılarak bazı tavsiye edilmeyen oyunlara yönlendirilmesinde kullanılması.

Fotoğraf neden instagramda yasaklandı?

Sebebi oldukça açık. Samuel Canini’nin yapmış olduğu eğlence amaçlı olan fotoğrafı kullanarak insanları MaviBalina ve Jonathan Galindo adlı tavsiye edilmeyen oyunlara çekmek için açılan hesaplarda kullanılıyor. Hesabı açan kişi profil fotoğrafı olarak bu resmi koyunca, instagram ve buna bağlı olarak Facebook, profil fotoğrafında bu resimin yer aldığı tüm hesapları saniyesinde siliyor.

Kısaca anlatacak olursak, WhatsApp’da sahte hesaplar açarak çocuklara mesaj atan, Mavi Balina benzeri sözde oyunlar oynatan kişiler Jonathan Galindo takma adını kullanıyorlardı. İşte bu takma ada sahip, kötü niyetli kişiler tarafından yönetilen sahte WhatsApp hesaplarında da profil resimleri, en başta söz ettiğimiz Samuel Canini isimli sanatçıya ait görseldi. Bu nedenle bu görsel platformda tamamen yasaklanmış biçimde.

Instagram’ın bu fotoğrafı bir şekilde zararlı içerik olarak etiketlediği ve profil resmi yapınca kötü amaçlar taşınması ihtimaline karşı hesapları kapattığı ortada. Çocuklarımızı bu konuda uyaralım. Evlatlarımızı siber güvenlik alanında her gün yeni bir konu ile aydınlatalım. Bu tür oyunlara kurban olmamaları için elimizden gelen en büyük destek onları bilinçlendirmek olacaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli