Sıradaki içerik:

WhatsApp gizliliğin değiştirilmesine karar vermek için son tarihi açıkladı

e
sv

Qualcomm Nuvia’yı satın aldı!

84 okunma — 20 Ocak 2021 02:16
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Qualcomm Nuvia’yı satın aldı! İşlemci pazarında önemli değişiklik bekleniyor. 2021, işlemci pazarında büyük ve potansiyel olarak önemli bir satın alma ile başlıyor. Qualcomm, yeni nesil bir yonga başlangıcı olan Nuvia’yı satın aldığını duyurdu. Anlaşma, Qualcomm için yeni fırsatlar yaratıyor. Arm mimarisinde bir lisans değişikliği durumunda kendini koruyor.

Nuvia, eski Apple ve Google çalışanları tarafından kuruldu ve ilk Phoenix işlemcileri, kıyaslamalarda şaşırtıcı derecede iyi performans gösterdi. Startup’ın potansiyeli çok büyük ve Qualcomm bunu Nuvia’yı 1,4 milyar dolara almaya karar verdiğinde fark etti. Anlaşmanın ciddi sonuçları olabilir ve akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve sunucular için gelecekteki ürünleri etkileyebilir.

İlgili Haber: AMD işlemci pazarında Intel’i geride bıraktı

Qualcomm, Nuvia’yı satın aldı! Qualcomm şu anda çiplerini Arm mimarisine göre geliştiriyor. Onlara lisans veren Arm’ın, piyasadaki güç dengesini değiştirebilecek elbette Nvidia tarafından satın alınması bekleniyor. Qualcomm, Nuvie’yi satın alarak kendisini bu değişikliklerden koruyor ve tahminlere göre mobil cihazlar ve dizüstü bilgisayarlar için en yüksek performanslı SoC’lere gitmesi gereken kendi işlemci mimarisine sahip görünüyor. Bunun için çiplerin endüstriyel çözümlerde ve ADAS sistemlerinde de uygulama bulması gerekiyordu.

Nuvie’nin geliştirdiği teknolojinin Qualcomm’un şirketin kendini iyi hissetmediği sunucu çipi pazarına geri dönmesini sağlayacağı da söyleniyor. Dahası, şirketin diğer Apple çipleriyle rekabet etmek için daha iyi araçları olacak. Bu sadece akıllı telefon cihazlarıyla ilgili değil, MacBook’a güç veren M1 gibi çipler. Qualcomm, Apple’ın öncelik verdiği ultra ince ultra mobil dizüstü bilgisayar segmentinde büyük bir potansiyel görüyor.

İlgili Haber: AMD İşlemcileri Saldırılara Karşı Savunmasız !

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli