Sıradaki içerik:

LXQt 0.16.0 Çıktı: Linux İçin Hafif Bir Masaüstü Ortamı

e
sv

Sosyal Medya Şirketlerine Ceza Kesildi

202 okunma — 05 Kasım 2020 14:52
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye Cumhuriyetinin Sosyal Medya Kanunu kapsamında günlük kullanıcı sayısı 1 milyondan fazla olan sosyal ağlara verilen temsilci belirleme süresi sona erdi. Resmen sosyal medya şirketlerine ceza kesildi! Bu sürede sadece Rusya merkezli VK, Türkiye için bir temsilci belirlediğini açıklamıştı. Bugünse konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Sosyal ağlar, yasa kapsamında bahsedilen ilk idari para cezasını resmen aldılar. İlerleyen süreçte eğer sosyal medya siteleri Türkiye de temsilcilik açmazsa daha ağır yaptırımlara maruz kalacak!

Sosyal Medya Şirketlerine Ceza Kesildi!

Bloomberg’in ulaştığı bir üst düzey hükümet görevlisi, yetkililerin konuyla ilgili derhal harekete geçtiğini ve başta Facebook olmak üzere YouTube, Twitter, TikTok ve Instagram’a, 10 milyon TL cezayı kestiğini söyledi. Sosyal medya siteleri, bu parayı ödemez ve Türkiye temsilcilerini belirlemezse bu süre içinde daha ağır yaptırımlara maruz kalacak.

Sosyal ağ siteleri, yasa gereğince önümüzdeki 30 gün boyunca Türkiye temsilcilerini belirlemek zorundalar. Eğer süre içerisinde yine böyle bir adım atılmaz ve sosyal ağ siteleri, Türkiye’deki kanunu yok sayarlarsa, bu kez 30 milyon TL idari para cezası ödemek zorunda kalacak. Ancak buna rağmen yine bir gelişme olmaz ve sosyal ağlar Türkiye’de temsilci bulundurmazlarsa, bu kez de Türkiye’deki vergi mükelleflerinin Facebook, Instagram ya da YouTube gibi kanallarda reklam vermesi yasaklanacak.

Sosyal Medya Yasası İçeriği Nedir ?

Geçtiğimiz günlerde çok konuşulan sosyal medya yasası TBMM’de kabul edilerek, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Böylece sosyal medya yasası yürürlüğe girmiş oldu.

1 Temmuz tarihinde gündemde olan sosyal medya yasası  geçtiğimiz günlerde meclise gelmiş ve kabul edilerek yasalaşmıştı ve resmi gazetede yayınlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu. 1 Ekim tarihinde yürürlüğe girmesi beklenen sosyal medya yasası  erken bir tarihe alınarak yürürlüğe girdi…

Sosyal Medya Yasası, Resmen Yürürlüğe Girdi !

Kaynak : https://www.bloomberght.com/facebook-youtube-twitter-tiktoka-10ar-mln-tl-ceza-2267874

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli