e
sv

Sosyal Medya Düzenlemesinin Detayları Belli Oldu!

avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sosyal Medya Düzenlemesinin Detayları Belli Oldu!

Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya’nın düzenlenmesi hakkındaki detayları açıkladı. Sosyal medya denetimini artırmak için 5651 ve 5809 sayılı kanunlarda değişikliğe gidilecek,

BTK’ya geniş yetkiler tanınacak;

 • BTK, kamu yararını gerekçe göstererek Netflix, WhatsApp, Telegram gibi uygulamaları engelleyebilecek.
 • BTK, isterse jandarma eşliğinde sosyal medya sitelerinin Türkiye ofislerinde denetim yapabilecek.
 • Kullanıcı bilgilerinin Türkiye’de tutulması zorunlu olacak. – Uyarılan içerikler silinmezse sosyal medya şirketlerine ceza verilecek, içeriğe erişim engellenecek.
 • Sosyal medya kullanıcıları da içerik kaldırma talebinde bulunabilecek. Kullanıcı talebini reddeden platformlara para cezası uygulanacak.
 • Twitter & Youtube & Facebook gibi sosyal medya şirketlerinin Türkiyede Temsilcilik açmaları zorunlu hale getirilecek. Şirketlerin açılması için 30 gün süre belirtiliyor. Açılmaması durumunda ilk aşamada %50 bant sınırı, devamında ise bu platformlar tamamen yasaklanacak.

Erdoğan Bu Konuyu Neden Gündeme Getirdi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kızı Esra ve damadı Berat Albayrak’ın bebek sevincine ahlaksız yorumlar yapanlara çok sert tepki gösterdi. Erdoğan, “Hukuk içinde bu alçakların peşini bırakmayacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medyaya yönelik erişim engeli, adli ve mali yaptırımlar için bir düzenlemenin de meclis gündemine geleceğini açıkladı.

“Önceki gece 8. torunum Hamza Salih dünyaya geldi. Rabbim Hamza Salih’e de hayırlı sağlıklı bir ömür nasip etsin. Berat Bey sevincini bir sosyal medya mesajı ile paylaştı. Onbinlerce kişi iyi dileklerini ifade eden yorumlar yazdı. Sayıca az da olsa namusu haysiyeti olmayan kalbi kararmış bazı alçaklar hakaretlerle bu güzel iklimi kirletmeye çalıştı. Yargı ve emniyet hemen harekete geçti. Dünyaya gözlerini henüz açmış bir bebek üzerinden ailesine ve onların temsil ettiği değerlere saldıran bu alçakların peşini bırakmayacağız. Hukuk önünde işledikleri suçu elbette soracağız. Son yıllarda bu tür ahlaksızların artmasında sosyal mecraların kontrolsüzlüğü de etkili. Bunlar ahlak sahibi değil. Yalanın, iftiranın alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır. Bir kişinin yüzüne karşı ifade edildiğinde suç olan her şey sosyal medyada da suç olmalıdır. Bir an önce düzenlemeyi Meclis’e getirip sosyal medya mecralarının kontrol edilmesini istiyoruz.” açıklamalarını yaptı.

Yeni bir bilgi paylaşıldığı zaman en anlaşılır yoldan sizlere ileteceğiz. Ülkemiz adına her şeyin hayırlısı olmasını temenni ediyoruz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli