Sıradaki içerik:

İnternet Olmadan Çevrimdışı Mesajlaşma Uygulamaları

e
sv

Tehlikeli Telegram botu ses ve numaraları değiştiriyor

04 Şubat 2021 18:02
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tehlikeli Telegram botu ses ve numaraları değiştiriyor! Telegram botu, dolandırıcılarının numaraları ve sesi değiştirme özelliğine sahip. Telegram messenger’da, bir telefon numarasının değiştirilmesiyle arama yapmaya izin veren ve abonenin kişisini gizleyen bir bot ortaya çıktı. Buna ek olarak, sınırsız dolandırıcılık fırsatları sunan oylamayı tahrif edebilir. Bu bot ses ve numaraları değiştiriyor ve bir çok işlem yapıyor.

Telegramda artık telefon numarası değiştirip sesi değiştirebilirsiniz. Bu özel bir robottur. Bir arama yapmak için, diğer benzer hizmetlerin gerektirdiği gibi üçüncü taraf uygulamalara ve programlara sahip olmanız gerekmez.

Bir telegram botunun çalışma prensibi şu şekildedir: Başka bir numaradan aramak isteyen herkes bota kendi numarasıyla girmeli ve hizmetlerin kullanımı için ödeme yapmalıdır. Giden bir aramada, kullanıcı aradığı kişinin rehberindeki herhangi bir numarayı veya kamu malı olan başka bir numarayı belirtebilir. Böylelikle aramanın yapıldığı abonenin telefonunun ekranında tanıdık bir numara görüntülenecektir.

Uzmanlar, bu hizmetin hem düzenli çizimler yapmak hem de suç amaçlı dolandırıcılık ve gasp için kullanılabileceğini belirtiyor.

Tehlikeli Telegram botu ses ve numaraları değiştiriyor

Rostelecom-Solar appScreener Center’ın yöneticisi Daniil Chernov, telefon numarası değiştirme hizmetlerinin yanı sıra ses değiştirme teknolojisinin de uzun süredir var olduğunu ve keşfedilen sohbet robotunun bilinen teknolojiyi sağlamak için yeni bir format olduğunu söyledi.

Ona göre, teknolojiyi kullanmak için birkaç yararlı senaryo var ve bu tür hizmetler genellikle siber suçlular tarafından kullanılıyor. İnsanları fayda elde etmek için ihtiyaç duydukları belirli eylemleri yapmaya teşvik etmek için kendilerini bankaların ve diğer kuruluşların çalışanları olarak sunarlar. Bu araç, sosyal mühendislik unsurlarını kullanan dolandırıcılık planlarında çok aktif olarak kullanılmaktadır.

Bugün aradığınızda telefon numarasını değiştirmenize izin veren birçok hizmet var. Bu kaynak, yalnızca çözümün Telegram’a entegre olmasıyla farklılık gösterir. Bu, Rusya’da yasa dışıdır. Bunun bir istisnası, değiştirilen numara bir aboneye veya bir kuruluşa ait olduğunda, bu durumda numara doğrulanır ve bu tür bir değiştirme hiçbir şeyi ihlal etmez. Oberon Rusya BT Direktörü Dmitry Pyatunin, bu yöntem birkaç telefon kanalı olan ve tüm kanallardan tek bir numaradan arama yapmak isteyen şirketler tarafından kullanılıyor.” diyor.

SafeCalls botunun Telegram’da görünmesiyle ilgili iki sorun var. Bu, daha önce teknik bilgi eksikliğinden dolayı bu yetenekleri kullanmamış sıradan kullanıcılar arasında bu hizmetin yaygınlaşmasıdır. Çünkü önceden çağrıları anonimleştirmek için biraz BT deneyimi ve oldukça zahmetli bir hazırlık gerekiyordu… Eminim yakında Suleimanov, anonim aramaların hizmetini vaat ederek dolandırıcılığa karışacaklar, ancak gerçekte sadece haberci kullanıcılarından para toplayacaklar.” diyor.

Tehlikeli Telegram botu ses ve numaraları değiştiriyor

“Bu ilgiden yararlanacak dolandırıcıların sayısı da artacaktır.”

Uzmana göre, trend, değişen ses ve sayı teknolojisine yönelik bir ilgi artışı olacak şekildedir. Bu ilgiden yararlanacak dolandırıcıların sayısı da artacaktır. Bu arada, Cross Technologies’in yazılım geliştirme departmanı başkanı Alexander Tyurnikov, bu botun ortaya çıkmasının bir şekilde suç seviyesini etkileyeceğinden şüphe ediyor.

Suçlular zaten bu tür araçları kullandığından, bunun dolandırıcılık sayısını önemli ölçüde artırması olası değildir. Ancak hizmet onların sıradan insanlar için kullanım eşiğini düşürecektir.

Bu tür hizmetler sadece “dolandırma” için talep edilmeyebilir. Aynı zamanda dürüst olmayan işadamları tarafından reklam aramaları yapmak, ticari sırları öğrenmek veya rakiplerin telefonlarına DDOS saldırıları düzenlemek için kullanılabilir. Sıradan insanlar için basit şakalar da daha erişilebilir hale geliyor. Tyurnikov, tüm bunlar insanların telefon ekranında görüntülenen numaraya inanmayı bırakmalarına yol açacak ”dedi.

İMARS Communications Alexander Revsky’nin icra direktörü Alexander Revsky’ye göre, bu tür planlar uzun süredir kullanıldığından, hizmetin dolandırıcılıkta bir artışa neden olması muhtemel değil. Ancak bu faaliyeti bir dereceye kadar kolaylaştırabilir.

“Telegram Messenger’da bu tür şüpheli hizmetlerin görünümü, özellikle de herhangi bir “yüksek profilli” vakanın eşlik etmesi halinde, itibarını olumsuz yönde etkilemeye devam edebilir. Bu nedenle, Telegram, her şeyden önce misyonu olarak desteklediği “özgürlük ve kişisel güvenlik” ile değil, gri sahtekarlık alanıyla ilişkilendirilecek.” dedi.

“Telefonu bilinmeyen numaralardan engelleyin.”

Telegram botunun ortaya çıkmasından sonra dolandırıcılık düzeyindeki artışa ilişkin uzman görüşlerinin farklı olmasına rağmen, kullanıcı yine de kendini nasıl koruyacağını bilmeli ve dolandırıcılık kurbanı olmamalıdır.

Bu nedenle ESET’in Rusya ve BDT’deki teknik direktörü Vitaly Zemskikh, her şeyden önce telefonu bilinmeyen numaralardan almamayı öneriyor.

Ek olarak, tanınmış bir numaradan aranırken bile, kişisel veya kurumsal bilgi vermeden önce muhatapla sadece ikinizin bildiği konularda iletişim kurmanın gereksiz olmayacağını söylüyor uzman.

Arayanın istenen bilgilere neden ihtiyaç duyduğunu açıklığa kavuşturmaktan çekinmeyin. Bankalar ve diğer finansal kuruluşlarla etkileşim halindeyken, kendinizi geri aramaya çalışın veya finansal sorunlarınızı kuruluşun ofisindeki bir çalışanla kişisel bir toplantıda çözmeye çalışın. Ve her zaman çevrimiçi ortamın aldatıcı olduğunu unutmayın. Uzman, bilgisayar hijyeni konusunda temel bir anlayışa sahip olmayan kullanıcılar için büyük bir tehlike.” diyor.

Kaspersky Lab’ın önde gelen uzmanlarından Sergei Golovanov, kullanıcıların her zaman tetikte kalmasının önemli olduğunu belirtiyor.

Bir finans kuruluşunun çalışanından sözde arama gelirse, banka kartınızın arkasında belirtilen telefon numarasını kullanarak telefonu kapatmanız ve kendi başınıza aramanız gerekir. Bir arkadaşınız arıyor gibi görünüyorsa ve derhal para transferi talep ediyorsa, o zaman plan benzer olmalıdır – bu kişiyi kapatıp geri aramak veya onunla başka kanallar aracılığıyla iletişim kurmak daha iyidir” dedi.

Tehlikeli telegram botu hakkında aktaracaklarımız bu kadar. 

İlgili Haber: Sohbetlerin Telegram’a aktarılması neden tehlikelidir?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli