e
sv

Trump Facebook Yasağı Neden Geldi !

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Trump Facebook Yasağı Neden Geldi !

Trump Facebook Yasağı Neden Geldi, Capitol Hill’in belirli bir çete tarafından yakın zamanda tahrip edilmesinden sonra, Facebook, Twitter ve diğerleri Başkan’ı çevrimiçi platformlarda yasaklamaya karar verdi. Twitter, Başkanın engelini kaldırırken, Donald Trump Facebook yasağı süresiz olarak devam edecek.

Bu fiyaskonun nedenlerinin farkında olsanız da, daha ileri gitmeden önce kısa bir özet vereceğim. Başkan Trump, Capitol Hill Siege’den birkaç saat önce, Capitol Hill yakınlarındaki Ellipse parkındaki ‘Save America’ mitinginde bir konuşma yaptı. Trump’ın konuşmasını dinlerseniz, insanları Kongre Binası’na yürümeye teşvik etti.

Sonra ne oldu manşetlerde okuduğunuz şeydir. Trump taraftarlarından oluşan bir kalabalık, Capitol Hill’e baskın yaparak, burayı Amerikan tarihinde ikinci kez tahrip etti.

Capitol Hill İkinci Kuşatması

Bunu bilmiyor olabilirsiniz, ancak Capitol Ağustos 1814’te benzer bir olay ile karşılaştı. O sırada İngilizler, kontrolü geri almak için ABD ile savaş halindeydiler. İlk Capitol Hill Siege o zaman gerçekleşti. Şimdi, o dönemden ve o zamandan çok yol kat ettik. O kadar uzun bir yol ki, ABD halkı bu kez Tepeyi yıkmaya çalıştı.

Donald Trump Facebook Yasağı Geldi !

Polis isyancılarla / protestocularla çatışan manşetlerin hemen ardından Twitter, Donald Trump’ı ve ardından Facebook’u yasaklama kararı aldı. Twitter’a geri döndüğünde, şimdilik, iktidarı Joe Biden’a devredilene kadar Facebook hesabı askıda kalacak.

Yasak birçok kişi tarafından beğenildi, ancak bunun için çok geç olduğunu söyleyenler de var. Öyle çünkü Trump’ın seçimin hileli olduğunu iddia ettiğini daha başlamadan çok önce gördük. Sosyal medya, Donald Trump’ın filtrelenmemiş düşüncelerinin ve sözlerinin Amerikan izleyicisine ulaşmasını sağladı.

Bir başka açı da, platformların seçim kolejinin tamamlanmasını beklemesi. Yasak, ancak seçim kolejinin Demokratların kazanmasını onaylamadan hemen önce bozulduktan sonra geldi. Yasaklar yürürlüğe girdiğinde, hem can hem de mal kaybedildi.

Trump Facebook Yasağı Neden Geldi ! 

Trump Facebook Yasağı

Trump Facebook Yasağı

Başta Facebook ve Twitter olmak üzere tüm sosyal medya platformları Donald Trump tarafından takipçilerine hitap etmek için kullanıldı. Cumhuriyetçi partiden, cumhurbaşkanının danışmanlarından ve sosyal medya ekibinden herkes takipçilerinden para kazandı. Bununla birlikte, başkanın hemen hemen herhangi bir tweet’ine bakarsanız, yorumların çoğu, insanların gerçeklerini kontrol eden veya Trump’a vuran insanlardır.

Olan şey, olumlu ya da olumsuz görevlerindeki muazzam etkileşim, destekçilerini ona daha da sıkı bir şekilde inanmaya yöneltti. Başkanlığının ilk gününden beri “olumsuz tanıtım yok” sözü Trump lehine gitti. Bu, sosyal medya şirketlerinin sayısız doğruluk kontrolüne rağmen Trump’ı eğlendirerek insanları hayal kırıklığına uğrattığı yerdir.

Aslında Böyle Olsa Daha İyi Olurdu !

Trump Facebook Banlandı

Trump Facebook Banlandı

Konuşmaları filtrelemek ya da en azından doğruluk kontrollerini çok daha erken yapmak Facebook, Twitter, YouTube ve diğerlerinin sorumluluğundaydı. Twitter, Mayıs ayında Trump’ı doğrulayan ilk kişi oldu ve Cumhuriyet senatosunun Facebook ve Twitter’ı takip etmesiyle sonuçlandı. Trump ne paylaşımlarının sorumluluğunu üstlendi ne de sosyal medyayı başkalarını küçük düşürmek için kullanarak pozisyonunun itibarını korudu.

Her iki sosyal medya platformu da Donald Trump’ın gönderilerine yalnızca doğruluk kontrolü uyguladı . Komik bile olmayan en büyük şaka, Trump’ın hesabının, yaptığı hemen hemen her tweet’te iki ay süren ‘tartışmalı iddia’ etiketlerinin ardından aktif kalması. Ne Twitter ne de Facebook, Başkan’ın gönderilerini yalan olarak göstermesine rağmen, yalan söylemeyi fiilen durdurma çabası göstermedi.

Çok daha erken bir doğruluk kontrolü, Trump’ın bir dava ile kendisine götürmeye karar vermesi durumunda sosyal medyaya sağlam bir zemin sunacaktı. Üzücü gerçek şu ki, doğruluk kontrolleri sadece başkanlığının son iki ayında geldi. Sosyal medya Trump’a tıpkı yanlış bilgi yayan herkese davrandığı gibi davranmış olsaydı, bu gün önlenebilirdi.

Amerikan Rüyasına Karşı

Son olarak, Kongre Binası’nı tahrip eden kalabalığı daha tehlikeli kılan, orada gördüklerimizdir. İsyancılar arasında 6MWE tişörtü giyen pek çok kişi vardı, bu da 6 milyon (yahudi) yeterli anlamına geliyor. Bazıları ise “Camp Auschwitz” tişörtleriyle sahneye çıktı ve “Amerika’yı harika tut” kıyafetleri giyen bir kalabalığa karıştı.

Tarihsel kanıtı olan olaylara bu denli duyarsızlıkla bu kalabalık, hiçbir parçasına sahip olmayan birini destekliyordu. Twitter ve Facebook’un uzun zaman önce Trump’ı yasaklamasının bir başka nedeni de, insanların diğer insanlara saygısızlık etmesini talep eden diğer gönderiler.

Bir başka haber: WhatsApp Gizlilik Politikası Güncellemesi Bilmeniz Gereken Her Şey

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli