e
sv

Türk halkı koronavirüs Konusunda Araştırıldı !

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İlk olarak Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüs salgını 3 ay gibi bir sürede bütün dünyaya yayılmıştı. Ülkemizde ise ilk vaka 11 Mart tarihinde ortaya çıkmıştı.

Mart ayında başlayan halkı bilinçlendirme süreci şimdiye kadar devam etti. NG Araştırma tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bu bilinçlendirme süreci hayli işe yaramış gibi görünüyor.

Yapılan araştırma hakkında raporda şu satırlara yer verilmiş.

Türk halkı koronavirüs konusu ile ilgili çok bilinçli

Türkiye’de ilk koronavirüs vakası açıklandıktan sonra geçen bir aylık sürede, televizyonlardan sosyal medya sitelerine, gazetelerden radyolara çoğu farklı mecrada uzman ve yetkililer açıklamalar yaptılar, salgın ile ilgili halkı bilgilendirmeye devam ettiler. Bu süre içinde ülkemizdeki koronavirüs farkındalığı ne kadar değişti?

Yaptığımız araştırmaların sonuçlarına göre ülkemizdeki koronavirüs vakalarının ilk bir ayında yeterli bilgiye sahibim diyenlerin oranı %64’den %76’ya yükseldi.

Bunun doğal sonucu olarak az da olsa bilgi sahibi olduğunu belirtenlerin oranı %35’ten %24’e geriledi.

Tüm dünyanın yanı sıra ülkemizi de son derece ciddi etkileyen böyle bir salgında hala 4 kişiden 1’inin az bilgi düzeyinde olması, halkı bilgilendirme çalışmalarının hız kesmeden ve her kesime farklı kanallarla ulaşmaya çalışarak devam etmesinin gerekliliğini gösteriyor.

Salgının ilk 1 aylık süreci içerisinde koronavirüs belirtilerini bildiğini belirtenlerin oranı %96’dan %98’e yükseldi. Salgının ilk günlerinde her 3 kişiden sadece 1’i, Sağlık Bakanlığı’nın belirttiğı belirtileri tam ve doğru olarak verilen seçenekler arasından seçebilmişti.

Nisan ayındaki araştırmamızda, bir öncekinden farklı olarak seçenek göstermeden khamlecılara bildikleri koronavirüs belirtilerini yazmalarını istediğimizde karşımıza aşağıdaki sözcük bulutu.

Koronavirüs

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli