Sıradaki içerik:

EpicGames’in İki Oyunu Daha Sınırlı Süreliğine Ücretsiz!

e
sv

Turkcell Superonline Upload hızını arttırdı mı?

13 Nisan 2020 13:11
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye’de kullanılan internet altyapılarında en fazla Upload yani yükleme hızı 5 Mbps olarak belirlenmiş durumda. Bu hızı artırmak için ya kurumsal tarifelere geçmek gerekiyor ya da ek ücret ödemek. Son günlerde yaşanan bir olay ise çok düşük olan ve günlük ihtiyaçlar için uzun süredir yetersiz kalan Upload hızlarının artırıldığını ortaya çıkardı.

Turkcell Superonline Upload hızını artırdı mı?

Türkcell Superonline fiber abonelerinin yaşadığı ve sosyal medyada paylaştığı ekran görüntülerine göre bu altyapıyı kullananların Upload hızı 20 Mbps civarına yükseltildi. Birden fazla abone tarafından sosyal medyada paylaşılan ekran görüntülerinde bu durum doğrulanıyor.

“Ağlamıyorum. Gözüme toz kaçtı. Evdeki 25/5 Mpbs Superonline bağlantısının Upload hızı yükseltilmiş galiba. Bizim gibi sürekli Upload yapanlar için güzel haber. Var mı benzer durumu yaşayanlar? – Özgür Çetin”

Konuyla ilgili olarak görüş istediğimiz Turkcell Superonline yetkililerinden şimdilik bir yanıt alamadığımızı belirtelim. Konuyla ilgili açıklama geldiğinde yine bu sayfalardan paylaşacağımızı duyuralım. Bu durumun her Turkcell Superonline fiber abonesi için geçerli olmadığını belirtelim.

Öte yandan Türk Telekom, Vodafone, Kablonet ve benzeri diğer servis sağlayıcılarda böyle bir durumun yaşandığına dair bir bilgi gelmedi. Muhtemelen Turkcell Superonline koronavirüs yüzünden evde kalan abonelerine bu tarz bir süpriz yaptı. Bu durumun kalıcı olup olmadığı ve önümüzdeki aylarda da devam edip etmeyeceği bilinmiyor.

Upload hızı nedir ? Ne işe yarar?

Upload ya da Türkçe ismiyle Yükleme hızı internete bir döküman yolladığınızda geçerli olan hızı ifade eder. Örneğin bir arkadaşınıza 100 MB büyüklüğünde bir dosya yollarken yükleme süresini belirleyen durum Upload hızıdır. Türkiye’de bireysel kullanıcılar için Upload ve Download hızları asimetrik olarak ayarlanmıştır. Örneğin 20 MBps Download hızınız varsa bu hız karşılığında alabileceğiniz maksimum Upload hızı 5 Mbps‘dir. Upload hızı özellikle YouTube‘a video yükleyen ya da sürekli dosya yüklemek zorunda olan kullanıcılar için çok önemli bir konudur.

Eğer siz de bu tarz bir hız artışı yaşadıysanız aşağıdaki yorum kısmında bizlerle bu tecrübenizi paylaşabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
 • Osman1 sene önce
 • Bence yükseltti. Diğerinden oldukça iyi.

 • Omer1 sene önce
 • Bu konu hakkında görüşleriniz nelerdir?