e
sv

Twitter’ın Tarihi Bitcoin Dolandırıcısı Yakalandı

avatar

SEZER

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Twitter’da Bill Gates, Elon Musk gibi büyük takipçili hesaplar üzerinden Bitcoin paylaşımı yapan dolandırıcıların beyni oldukları düşünülen 17 yaşındaki Graham Ivan Clark isimli şahıs yakalandı.

lark için bu noktada 30 farklı suçlama var. Bunlardan 17 tanesi iletişim dolandırıcılığı, 10 tanesi ise kişisel verilerin dolandırıcılığı olurken ayrıca 1 organize dolandırıcılık, 1 izinsiz elektronik cihazlara erişim ve 1 tane de 100 bin dolara varan kişisel veri dolandırıcılığı oldu.

 

 

FBI ve ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalar sonucunda bulunan Clark’ın nasıl yakalandığı henüz bilinmiyor, ancak yapılan açıklamalara göre tüm saldırılar Tampa şehrinden yürütüldü. Clark’ın yakalanmasının ardından güvenlik güçlerine teşekkür eden Twitter, saldırının olduğu gün daha önce görmediğimiz çapta önlemler almak zorunda kalmıştı.

Twitter’da ilk kez bu kadar kapsamlı bir siber saldırı meydana geldi. Daha önce çok sayıda ünlünün hesabı benzer şekilde aynı anda hacklenmemişti. Yaşanan siber saldırının öncekilerden bir diğer farkı da bu kez Twitter hesaplarının bağlı olduğu cep telefonu uygulamasının kullanılması olduğu belirtiliyor.

Siber saldırı sonrası bu hesaplardan sanal para birimi Bitcoin’le ilgili paylaşımlar yapılarak verilen anonim Bitcoin adresine para yatırılması istendi. Saldırının ardından birçok hesap Twitter tarafından hemen kapatıldı, ardından sahte paylaşımlar silinerek yeniden kullanıma açıldı.

Twitter hesabından dün akşam bir açıklama yapan Twitter yöneticisi Jack Dorsey, saldırının mümkün olan en kısa sürede açıklığa kavuşturulacağını söyledi.

Olayın nasıl gerçekleştiğine ilişkin daha fazla bilgi sahibi olduklarında kamuoyunu ayrıntılı olarak bilgilendireceklerini ifade eden Dorsey, “Yaşananlardan dolayı çok üzgünüz. Bu, Twitter için zor bir gün” dedi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli