e
sv

USB Bellek Güvenliğine Dikkat!

avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Eğitim hayatında ve iş hayatında hemen her işin dijital ortamda yapılması, depolama aygıtlarının önemini artırdı. En sık kullanılan depolama aygıtları USB bellekler, büyük bir kolaylık sağlamakla birlikte veri güvenliği için büyük tehdit oluşturabiliyor.

USB bellek virüs bulunan bir bilgisayarda kullanıldığında, içinde bulunan dosyalar yanlışlıkla silindiğinde, USB bellek bilgisayardan aniden çekip çıkarıldığında veri güvenliğinde büyük bir açık oluşabiliyor. Peki,  nasıl önlem almalısınız?

1-) Aniden çıkarmayın!

Çoğunlukla USB bellek, iş bittiğinde bilgisayardan hemen çekip çıkartılıyor. Oysa bu durumda henüz aktarılmamış bilgiler kaybolabiliyor. Veri kaybının olmaması için USB bellerinizi  “çıkart” komutu tamamlanınca çıkartın.

2-) İzinleri sınırlandırın!

Verilere yetkisiz kişilerin ulaşması olasılığını ortadan kaldırmak için ekrandaki disk kısmına sağ tıklayıp  “güvenlik” ve “düzelt” seçeneklerine ulaşarak kullanıcı izinlerini düzenleyin.

3-) Takacağınız cihazda mutlaka virüs kontrolü yapın.

Antivirüs programı kullanmak veri güvenliği için en önemli adım. USB bellekleri cihaza takmadan önce güncel antivirüs programıyla tarama yapın. Virüs olmadığından emin olamadığınız bir bilgisayara taktığınız USB bellek, verilerinizi riske attığınız anlamına gelir. USB bellekteki verilerin kaybolmaması için  düzenli olarak veri taraması yapmayı ihmal etmeyin. USB diskinizde bulunan tüm dosyaları silmek istiyorsanız format atabilirsiniz.

4-) Veri transferi yaparken Wi-Fi’yi kapatın.

Kritik dosyalarınızı USB belleğe aktarırken internet bağlantısını kapatın. Özellikle internet cafe, otel, kütüphane gibi ortak alanlarda bulunan bilgisayarlarda veri güvenliği açısından Wi-Fi’yi kapatmayı unutmayın.

5-) Şifreleyin!

USB bellekte bulunan verileri korumak için cihazın belleği taktığınızda şifre sormasını sağlayın.  Güçlü bir şifre sayesinde yetkisiz kullanıcıların bellekteki dosyalara erişme olasılığı ortadan kalkacaktır.

Tabii ki bu aşamalar sonsuz güvenlik sağlamayacak fakat en aza oranla sizi koruyacaktır. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Avatar
 • İsmail12 ay önce
 • .scr virüsü bulaşmış bundan nasıl kurtulcam bilmiyorum