Sıradaki içerik:

WhatsApp Kullanıcıları Kalmaya Nasıl İkna Ediyor?

e
sv

Yeni nesil konsolların eksikliğinin nedeni nedir?

84 okunma — 02 Şubat 2021 22:50
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni nesil konsolların eksikliğinin nedeni nedir? Xbox Serisi sıkıntısı 2021’in en az ikinci yarısına kadar sürecek. Microsoft’un yatırımcı ilişkileri başkanı Mike Spencer, yeni nesil Xbox Series X’in konsol eksikliğinin en azından yaza kadar devam edeceğini söyledi. Bu arada, analistlere göre hem Microsoft hem de en yakın rakibi Sony, şimdiden sırasıyla yaklaşık 3 ve 6 milyon konsol sattı ve her iki şirket de yeni ürün için büyük bir talep olduğunu açıkladı. Bazı analistler, satıcıların konsollarında halkın ilgisini uyandırmak için kasıtlı olarak yapay kıtlıklar yarattığından şüpheleniyor.

The New York Times’ın bildirdiğine göre, şirketin yatırımcı ilişkileri başkanı Mike Spencer’a atıfta bulunarak, Microsoft’un yeni nesil konsol eksikliği en az altı ay daha devam edecek. Şirket daha önce konsol eksikliğinin yalnızca Nisan 2021’e kadar süreceğini belirttiyse, şimdi yaklaşık tarih Haziran olarak adlandırılıyor.

Ancak sadece Xbox Serisi konsollar değil, PlayStation 5 de yetersiz kalıyor. 2020 Kasım’da konsolların piyasaya sürülmesinden bu yana Sony ve Microsoft karşılayamadıkları yüksek taleple karşılaştı. Oyuncular sıraya giriyordu ve çevrimiçi alışveriş yapanların çokluğu nedeniyle alışveriş siteleri çöktü. Ek olarak, konsolların çoğu, daha sonra zaten ucuz olmayan konsolların fiyatını iki katına çıkaran satıcılar tarafından satın alındı.

“Bu tam bir kaos. Bu kutuların hiçbiri müşterilere gitmiyor. İngiliz GlobalData şirketinin bir analisti olan Rupantar Guha, “Bunlar arada bir yerde kayboluyorlar” dedi.

Aynı zamanda tüketicileri bayilerin davranışlarından koruyacak mekanizmalar da bulunmamaktadır. Bazı NYT muhatapları, bayiler her zaman bir adım önde olduğu için yeni bir konsol satın alma umudunu zaten kaybettiklerini itiraf ediyor.

Microsoft ve Sony, konsol satışlarıyla ilgili verileri henüz yayınlamadı, ancak Astris Advisory yatırım direktörü David Gibson, Sony’nin 2020’nin sonunda en az 6 milyon PS5 sattığını ve Microsoft’un 3 milyon Xbox Series X / S sattığını tahmin ediyor.

“Birçok yönden, başlangıçta müşterileri memnun edecek şekilde kurulmamışlardır. Arz ve talep arasında sürekli bir boşluk istiyorlar. Ürünlerinin etrafında ve uzun vadede aldatmacaya ihtiyaçları var” dedi Gibson.

Eksikliğin her zaman yeni konsolların özelliği olduğunu belirtmekte fayda var, ancak 2020’de her şey koronavirüs salgını tarafından ağırlaştırıldı. Bu nedenle, Çin’de bulunan birçok fabrika üretimi askıya aldı ve uzaktan çalışma biçimi nedeniyle ekipmana olan talep arttı. Bütün bunlar, yeni konsolların tedarikini etkileyen elektronik üretimi için cips sıkıntısına yol açtı.

Yeni nesil konsolların eksikliğinin nedeni nedir?

Ayrıca 2020, video oyun endüstrisi için en iyi yıllardan biri haline geldi. Dolayısıyla, NPD Group’a göre, Amerikalı oyuncular Aralık ayında video oyunlarına yaklaşık 7,7 milyar dolar harcadı, bu da 2019’a göre% 25 daha fazla.

İlk bakışta Sony ve Microsoft, müşterilerinin talebini karşılamak için yeterince çaba sarf etmemelerine rağmen, bazı uzmanlar yapay kıtlığın ve yutturmacanın satıcıların eline geçme ihtimalinin düşük olduğuna inanıyor.

“Üreticilerin kasıtlı olarak heyecana izin vermeleri pek olası değil, satıcılar tarafından spekülatif olarak şişirilen fiyatlardan önemli karlar elde etmiyorlar. Muhtemelen, çok sayıda konsol üretimindeki zorluklar, şirketlerin cari yıl karlarını sınırlamıyor. Freedom Finance’te analist olan Yevgeny Mironyuk, Sony ve Microsoft’un konsol hayranlarından oluşan bir ordu, piyasaya ne zaman hazır hale geldiklerine bakılmaksızın büyük olasılıkla onları satın alacaklar,” dedi.

PGR ajansının genel müdürü Anastasia Bastrykina da yapay kıtlıkların üreticilerin imajını olumsuz etkileyebileceğine inanıyor.

Ayrıca, şirket yetersiz mal miktarı nedeniyle ek kar kaybeder. Yeni bir ürünün satışını planlarken pandemi gibi bir mücbir sebep hesaba katılmamış olabilir. Set üstü kutular, yeni ürünler mağaza raflarında göründükten hemen sonra büyük bir talebe neden oldu. “Bastrykina, özellikle, şirketin uzun süredir konsollara olan ilgiyi yetkin bir şekilde artırmasından kaynaklanıyor.” diyor.

Oyun gazetecisi ve blog yazarı Anton Logvinov da, eksikliğin ana nedeninin video oyunlarının popülaritesinin artmasına neden olan koronavirüs salgını ve karantina olduğunu kabul ediyor.

“Kabaca, satışların başlangıcında, Sony ve Microsoft bu tür rakamlar için biraz hazırlıksızdı, ancak denemelerine rağmen” diyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli