e
sv

Yerli İşletim Sistemi Pardus’a Destek!

avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yerli İşletim Sistemi Pardus’a Tam Destek!

2005 yılında TÜBİTAK tarafından piyasaya sürülen Linux dağıtımlı yerli ve milli işletim sistemi Pardus yaklaşık bir yıldır aktif bir şekilde kullanılmaya başlandı. İlk adımı atan belediyeler ve çeşitli işletim yerleri pardustan çok memnun.

Pardus Hakkında!

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, “Ürünü önce biz kullandık, şimdi kamu kurumlarına öneriyoruz. Belediyelerin yanı sıra, bankacılık, enerji gibi kritik altyapılarda mutlaka millileştirilmiş yazılımımız kullanılmalı.’‘ demiş,  ”İşletim sisteminin bir kurumda çalışabilmesi için o kurumda diğer kullanılan yazılımlarla da uyumlu olması gerek. Windows’u sildiniz, Pardus’a geçtiniz, ama ofis paketi sizinkine uymuyor, o zaman kullanamazsınız. Bu nedenle aynı zamanda Pardus işletim sistemiyle uyumlu diğer uygulamaları da temin ettik. Word, excel gibi ofis uygulamaları var. Bununla uyumlu ‘libreoffice’ açık kaynak bir paket, onunla test ettik ve çalıştığını gördük.” şeklinde açıklama yapmıştı. Buna ilişkin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devlet kurumlarında yerli İşletim sistemi Pardus’un kullanılması için talimat verdi. Önce belediyelerden başlayan proje kapsamında sırasıyla eğitim kurumları ve devlet kurumlarında da devam etti.

Devlet Başkanlıklarında Pardus Dönemi!

Milli işletim sistemi Pardus için yapılan değişiklikler hızla devam ediyor. Word, excel gibi office programlarının da rahat kullanımı bu işletim sistemine geçmek için hazır olduğunu belirtiyor.

Diyanet işleri başkanı Dr. Ali Erbaş yönetimindeki diyanet’e bağlı tüm bilgisayarlarda yerli işletim sistemine geçilmesi üzerine talimat verildi. Şuan için Diyanet İşleri ve Milli Eğitim Bakanlığı devreye girdi. İlerleyen zamanlarda tüm devlet kurumlarında kullanılması bekleniyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli