Sıradaki içerik:

Facebook kullanıcılarının numaraları Telegramda satılıyor

e
sv

Zuckerberg: Biden neden Facebook’tan memnun değil?

72 okunma — 27 Ocak 2021 15:55
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Zuckerberg: Biden neden Facebook’tan memnun değil? ABD Başkanı Joe Biden, Mark Zuckerberg’e “ana kötü adam” diyor.

Amerika’nın yeni başkanı Joe Biden, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e karşı olumsuz bir tutum sergiliyor. Ona göre, şirket kendisine çok fazla izin veriyor. Ayrıca hizmetlerinde olanlar uzun zamandır kontrolden çıktı. Yabancı basında çıkan haberlere göre Biden, Zuckerberg’in şirketini “bölecek” ve bu, yeni ABD başkanının yönettiği Facebook için ciddi sorunlar anlamına gelebilir.

BBC’ye göre Joe Biden’ın başkanlığı Facebook için bir felaket olabilir. Facebook’u “fazla liberal” olarak gören ancak yine de platformla iyi ilişkiler sürdürmeyi başaran Donald Trump yönetiminin ve Zuckerberg’e sadık Barack Obama yönetiminin aksine, yeni ABD başkanı şirketi “kötülüğün kişileştirilmesi” olarak görüyor.

İlgili Haber: Facebook kullanıcılarının numaraları Telegramda satılıyor

Zuckerberg: Biden neden Facebook’tan memnun değil?

“Bildiğiniz gibi hiç Facebook hayranı olmadım.”

“Bildiğiniz gibi hiç Facebook hayranı olmadım. Ve asla Zuckerberg hayranı olmadım, onu ciddi bir sorun olarak görüyorum.” dedi.

Siyasetçi ile bilişim devi arasındaki ilişki, oğlu Hunter Biden’ın soruşturmasının videosunun Facebook’ta dolaşmaya başlamasıyla arttı . Buna yanıt olarak Biden, Facebook’un başkanını “iftira yayınlamaktan” rüşvet almakla suçladı. BBC’ye göre, Amerikan liderinin tüm ekibinin milyarder hakkında olumsuz bir görüşü var. Biden’in seçimi kazanmasından günler sonra, sözcüsü Bill Russo Facebook dezenformasyonuyla ilgili bir tweet attı.

Russo, “Facebook dezenformasyonunun yalnızca son seçim sırasında bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, bunun gelecekte demokrasimizi nasıl yok edeceğini görmek için bekleyin.” diye yazdı.

“Artık bir kokteyl partisinde hoş karşılanan bir figür değil. Biden’in geçiş ekibinin bir üyesi olan American Economic Liberties Project’in direktörü Sarah Miller, Facebook genel olarak tüm teknoloji tekellerinin en ünlü kötü adamı olarak görülüyor.” dedi.

ABD Demokrat Partisi , Cumhuriyetçilerin seçmen kitlesini sosyal ağdan alınan verilere dayanarak belirlemek için İngiliz danışmanlık firması Cambridge Analytica’nın hizmetlerini kullandıkları 2016 olaylarından Zuckerberg şirketini sorumlu tutuyor. Bunun, Trump’ın seçimdeki zaferinde belirleyici faktör olduğuna inanılıyor.

Pek çok Demokrat, Facebook’un komplo teorilerinin ve sahte haberlerin yayılmasına izin vermesinden de şok oldu.

“Eminim ki Facebook kontrolden çıktı.”

“Facebook’un izin verdiğini yapamazsınız. Ne istersen söyleyemezsin … Eminim ki Facebook kontrolden çıktı. “Biden, CNN’de 2019’da yaptığı bir röportajda söyledi.

Biden artık cumhurbaşkanı olduğu için, BT alanını ve özellikle Facebook’u büyük ölçüde etkileyebilecek mevzuatta, hoşlanmadığı değişiklikler yapabileceğini belirtmekte fayda var.

En bariz sorun, Biden’ın defalarca ifade ettiği 230. Bölümün yürürlükten kaldırılmasıdır. Bu, Facebook gibi şirketlerin kullanıcılarının gönderdiklerinden sorumlu olmadığını ima eden bir mevzuat parçasıdır.

BBC’ye göre, bu karar Zuckerberg için bir felaket olabilir. Çünkü sosyal ağ kullanıcıları tarafından yayınlanan tüm iftira ve hileli gönderiler platformun yönetiminden sorumlu olacaktır.

Geçen yıl 230. bölümün olası iptaline ek olarak, Zuckerberg şirketi de rakiplerine rüşvet vererek tekelini yasadışı bir şekilde sürdürme suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı.

Antitröst davası, 46 ABD eyaletinde ve Federal Ticaret Komisyonu’nda [FTC] avukatlar tarafından açıldı. FTC ayrıca, firmanın dağılmasına yol açabilecek “önceki Facebook ve Instagram ve WhatsApp satın alımlarını iptal etmeyi” düşündüğünü de söyledi.

Biden buna katkıda bulunabilir. 

Ve görünüşe göre, Biden buna katkıda bulunabilir. 2019’da Facebook gibi şirketleri bölmenin çok ciddiye alınması gereken bir şey olduğunu söyledi. Medya hukuk uzmanı Jamil Jaffer, “Biden yönetiminin BT şirketlerine karşı antitröst yasalarını uygulama konusunda oldukça agresif olacağını düşünüyorum.” dedi.

Ajansa göre Başkan Biden, teknolojide rekabeti yeniden tesis etmek için özel olarak tasarlanmış antitröst yasaları oluşturmayı bile düşünüyor. Bu nedenle gelecekte Amerikan başkanı ile Mark Zuckerberg arasında daha fazla çatışmanın olması beklenebilir.

B&C Agency iletişim ajansının yönetici ortağı Mark Sherman, sosyal ağların daha katı bir şekilde düzenlenmesi konusunun, bir iletişim aracından propaganda aracı haline gelmeleri ve ayrıca tekel konumunda olmaları nedeniyle olgunlaştığını belirtti.

Zuckerberg: Biden neden Facebook’tan memnun değil? Facebook’a karşı iddialar artık yasal değil. Ahlaki düzlemde, siyasi mücadele düzleminde, çünkü Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ifade özgürlüğü ilk değişiklikle korunduğu için. Örneğin, Kongre Binası yürüyüşünden önce, 80 bin kişilik grubu içinde sokağa çıkmak için çağrılan Siyah Muhafazakarlar Fonu grubu ile bir hikaye vardı. Ve şirketin kendisi, içerik filtrelemedeki eylemlerinin mükemmel olmadığını kabul etti. dedi uzman.

Sherman ayrıca, sahte haberlere karşı mücadelede en mükemmel olanın kim olacağı konusunda şu anda sosyal ağlar arasında bir rekabetin yaşandığını kaydetti. Twitter, kullanıcıların yanlış bilgileri kendilerinin işaretlemesini sağlayacak ve Facebook, radikal sağcı grupların sayfalarını kaldırıyor.

Ancak artık şirketler, düzenleyicilerin adımlarını ve antitröst soruşturmalarını önlemek için kamuoyunu takip ediyor.

“Herhangi bir şirket kar elde etmeye odaklanır ve herhangi bir skandal beraberinde itibar riskleri taşır. Ancak Biden’in yasama düzeyinde herhangi bir adım atması için, çok uzun bir yol kat etmeniz gerek. Facebook’u düzenlemek için resmi gerekçeler bulmanız gerekiyor. Bu sadece siyasi görüşleri yayınlamaya değil.” diye bitirdi uzman.

İlgili Haber: Türkiye’nin En Aktif 6 Hack Forumu

İlgili Haber: ABD Başkanı Joe Biden Türk Hacker Tarafından Hacklendi !

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli