Sıradaki içerik:

Kuzey Koreli Hackerlar Güvenlik Araştırmacılarını Hedef Alıyor

e
sv

22 Yaşındaki Bir Genç Su Sistemini Hacklemekle Suçlanıyor

01 Nisan 2021 16:05
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ABD’nin Kansas eyaletinden 22 yaşındaki bir hacker, kamuya açık bir su tesisinin bilgisayar sistemine izinsiz olarak eriştiği ve yerel toplulukta bölge sakinlerinin güvenliğini ve sağlığını tehlikeye attığı iddiasıyla suçlandı.

Kansas, Ellsworth County’den Wyatt A. Travnichek, Adalet Bakanlığı’na (DoJ) göre, kamuya açık bir su sistemini kurcalamaktan ve izinsiz erişim sırasında korunan bir bilgisayara bir dizi pervasızca zarar vermekle suçlandı.

Kansas’taki Çevre Koruma Dairesi (EPA) Suç Soruşturma Bölümü’nden sorumlu Özel Ajan Lance Ehrig, “Halka açık bir içme suyu sistemine yasadışı bir şekilde müdahale ederek, sanık tüm toplumun güvenliğini ve sağlığını tehdit etti” dedi.

“EPA ve kolluk kuvvetleri, içme suyu sistemlerimizi zarar veya zarar tehdidinden korumak için tasarlanmış yasaları desteklemeye kararlıdır. Bugünkü iddianame, bu yasaları kasıtlı olarak ihlal eden kişilerin şiddetle yargılanacağına dair açık bir mesaj göndermektedir.”

27 Mart 2019’da, Travnichek’in tesisteki temizlik ve dezenfekte işlemlerini kapatmak için onu kullanarak ilçenin Post-Rock Kırsal Su Bölgesi’ne ait korumalı bir bilgisayar sistemine girdiği söyleniyor.

500 Bin Dolar Para Cezası İle Karşı Karşıya !

İddianamede saldırının başarılı olup olmadığı ve nasıl tespit edildiği belirtilmiyor. Suçlu bulunursa, Travnichek 25 yıla kadar federal hapishanede ve toplam 500.000 dolar para cezasıyla karşı karşıya.

Gelişme, kimliği belirsiz aktörlerin Florida eyaletindeki bir su arıtma tesisinde bir saldırı düzenledikten ve sudaki sodyum hidroksit (NaOH) seviyelerini büyük ölçüde değiştiren bir ayarı değiştirdikten aylar sonra gerçekleşti.

Kaynak : https://thehackernews.com/2021/04/22-year-old-charged-with-hacking-water.html
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli