Sıradaki içerik:

Ermenistan Devlet Siteleri Anti-Ermenia Tarafından Hacklendi!

e
sv

Amerika’da Yakalanan Hackerlar İade Edildi !

20 Temmuz 2020 15:59
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti’nden iki suçluyu iade etti – biri siber saldırı ve gasptan şüphelenilen bir bilgisayar korsanı, diğeri de terör örgütü Hizbullah ile bilinen bağlantıları olan bir para aklayıcı olduğu biliniyor.

Her iki şüpheli de – Lefkoşa’da yaşayan 21 yaşındaki Joshua Polloso Epifaniou ve Lübnan vatandaşı olan 37 yaşındaki Ghassan Diab , geçen yılın başlarında tutuklandı ve geçen hafta sonu ABD’ye iade edildi.

Peki Bu Hackerların İşlediği Suçlar Ne ?

İddianameye göre hackerlar göre, Epifaniou Ekim 2016’da Phoenix tabanlı çevrimiçi inceleme portalı Ripoff Raporuna (ROR) karşı kaba bir saldırı gerçekleştirdi ve ROR çalışanıyla ilişkili mevcut bir hesap aracılığıyla veritabanına erişmek için ROR’un oturum açma ve parola korumasını başarıyla kırdılar ve bilgilere eriştiler.

21 yaşındaki Kıbrıslı Hacker Kasım 2016’da Epifaniou, ROR CEO’suna Epifaniou’nun ROR CEO’sunun hesabına yetkisiz erişimini gösteren bir videoya köprü ile e-postayla göndermeyi denedi ve çalınan ROR verilerini 48 saat içinde 90.000 dolar ödemediği sürece kamuya açıklamakla tehdit ettiği öğrenildi.

Ekim 2016 ve Mayıs 2017 arasında Kıbrıslı Hacker Epifaniou, şirkete şikayet kaldırma başına yaklaşık 3.000 ila 5.000 dolar ödemek isteyenlere ROR’un web sitesinde yayınlanan şikayetleri yasadışı bir şekilde kaldırmak için Glendale merkezli “SEO Şirketi” nde bir ortakla da çalıştı.

Mahkeme belgelerine göre, Epifaniou ve yardımcı komplocu, müşterileri için ödünç verilmiş ROR veritabanından en az 100 şikayeti kaldırdılar ve bu da SEO Şirketini 300.000 ila 500.000 $ arasında kar ettirmiş olabileceği söyleniyor.

Kıbrıslı Hacker Epifaniou, ROR’un yanı sıra Ekim 2014 ile Kasım 2016 arasında web sitelerini hacklemek ve gasp etmekle suçlanıyor:

 • Irvine, Kaliforniya’da bulunan ücretsiz bir çevrimiçi oyun yayıncısı;
 • New York merkezli bir donanım şirketi;
 • merkezi Innsbrook, Virginia’da bulunan bir çevrimiçi istihdam sitesi; ve
 • Atlanta, Georgia’da Turner Broadcasting System Inc.’e ait bir çevrimiçi spor haber sitesi.

Bu web sitelerini hacklemek için Epifaniou ya doğrudan bir güvenlik açığından yararlandı ve kullanıcı ve müşteri verilerini çaldı ya da mağdur web sitesinin kullanıcı verilerinin bir kısmını kurban ağına hack olmuş bir komplocudan aldı.

Epifaniou’nun kurban web sitelerini bitcoin’de 56.850 dolarlık dolandırdığı iddia edildi ve iki mağdur, olayla ilgili iyileştirme maliyetlerinden 530.000 dolardan fazla kayıp yaptığı öğrenildi.

37 yaşındaki Ghassan Diab adlı hacker’da Kıbrıslı hacker ile beraber Cuma günü iade edildi ve Florida’da aranıyor, ABD Adalet Bakanlığı tarafından Lübnan merkezli bir militan grup olan Hizbullah üyesi olarak tanınan 37 yaşındaki Diab tam olarak ne suçlar işlemiş bir bakalım.

Diab, uyuşturucu gelirlerinin aklanması, 100.000 $ ‘dan fazla para aklanması, 100.000 $ daha fazla para aklamak için komplo kurmak ve 100.000 $’ dan fazla parasız lisanssız iletim ve iki yönlü bir iletişim cihazının yasadışı kullanımı ile suçlanmak üzere komplo kurmak ve kara para aklama komisyonunu ilerletmek suçlarını işlemiştir.

Diab, Florida yasalarına göre tüm suçlardan toplam 8 suçtan birden yargılanıyor.

Kaynak : https://thehackernews.com/2020/07/cypriot-hacker-extradited.html
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli