Sıradaki içerik:

Bloatware Kaldırma Nasıl Yapılır ?

e
sv

Covid-19 aşıları DarkNette 500 dolardan satışa çıkarıldı!

06 Mart 2021 01:49
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Covid-19 aşıları DarkNette 500 dolardan satışa çıkarıldı! Darknette hackerler Western COVID-19 aşılarını 500 dolara satıyor. Koronavirüs salgını darknet sitelerinde aşı, ilaç ve enfeksiyon sertifikası satma tekliflerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Tüm malların fiyatlarının çok yüksek olmamasına rağmen, siber güvenlik uzmanları bu tür ticaret anlaşmalarının çok ciddi riskler taşıdığı konusunda büyük şiddet ile uyarıyor.

Kaspersky Lab, 15 pazarlama darknet forumunu analiz etti. Pfizer, AstraZeneca ve Moderna gibi yabancı koronavirüs aşılarının yanı sıra resmi olarak patenti bile olmayan bazı ilaçların satışına yönelik reklamlar buldu. Tek bir aşı dozunun fiyatları 250 ila 1200 dolar arasında değişiyor, ancak ortalama 500 dolar olarak görülüyor.

Satıcılar, alıcılarla iletişim kurmak için güvenilir bir şifreleme sistemine sahip haberciler kullanıyor. Sadece Bitcoin veya diğer kripto para birimlerinde ödeme talep ediyorlar. Ayrıca işlerin oldukça hızlı gittiği, sık ve çokça tercih edildiği uzmanlar tarafından açıklandı.

Ek olarak karanlık ağda, sahibinin koronavirüse yakalanmadığını belirten sahte sertifikalar da bulabiliyorsunuz. Bu belgeler özellikle seyahat ederken sıklıkla gerekli olabiliyor. 

Covid-19 aşıları DarkNette 500 dolardan satışa çıkarıldı!

Bazı kullanıcılar bu teklifleri cazip bulsa da, dark web’de herhangi bir şey satın almak riskli bir iştir. Kaspersky Lab’da bir siber güvenlik uzmanı olan Dmitry Galov’un söylediği gibi yasal ve etik yönlere değinmezsek, darknet üzerinden aşı satın alma ile ilgili iki olası riskten bahsedebiliriz.

“Bir yandan, karanlık ağda aşı satma tekliflerinin yaygın bir dolandırıcılık olup olmadığı veya alıcıların gerçekten umduklarını alıp almadığına dair kesin bir sonuca varmak imkansız. Teorik olarak, böyle bir satış mümkündür. Çünkü kullanılmayan dozlar bazen bir aşı paketi açıldığında dünyanın dört bir yanındaki hastanelerde bırakılmaktadır.”

Bununla birlikte aşının gerçekten ampullerle satıldığına dair hiçbir kesinlik olmadığı gibi, burada da kimse garanti vermiyor.

Öte yandan, aşının doğru saklanması için gereken tüm koşulların yerine getirildiğini de kimse garanti edemiyor. “Bu tür aşıların çok katı sıcaklık gereksinimlerine sahiptir. Böyle bir ilaç yalnızca derin dondurucu modunda taşınabilir.” diye açıklıyor uzman Galov.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli