Sıradaki içerik:

Clubhouse Gizlilik Politikası ve Bilinmesi Gerekenler

e
sv

Dünyanın önde gelen süt ürünleri grubu Lactalis siber saldırıya uğradı

02 Mart 2021 15:21
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyanın önde gelen süt ürünleri grubu Lactalis siber saldırıya uğradı

Dünyanın önde gelen süt ürünleri grubu Lactalis, bilinmeyen tehdit aktörlerinin şirketin bazı sistemlerini ihlal etmesinden sonra bir siber saldırıyı ifşa etti.

Lactalis (Lactalis Group’un kısaltması) 51 ülkede 85.000 çalışana sahiptir ve dünya çapında 100’den fazla ülkeye süt ürünleri ihraç etmektedir. Süt ürünleri grubu, Président, Galbani, Lactel, Santal ve Parmalat dahil olmak üzere birçok önde gelen uluslararası markayı kontrol etmektedir.

Cuma günü yayınlanan bir basın açıklamasında Lactalis, saldırı sırasında ağındaki yalnızca sınırlı sayıda bilgisayarın güvenliğinin ihlal edildiğini söyledi.

Şirket, “Lactalis Group, BT ağının bir bölümünde bir izinsiz giriş tespit etti,” dedi. “Bu saldırıyı durdurmak için derhal adımlar attık ve yetkili makamlara haber verdik.”

Araştırmalarımızın sonuçları, kötü niyetli bir üçüncü tarafın sunucularımıza izinsiz girmeye çalıştığını ortaya koyuyor.

Saldırının ardından veri ihlali yaşanmadı

Süt ürünleri devi, bu olayla ilgili devam eden bir soruşturmaya göre rapor edilecek herhangi bir veri ihlali olmadığını da sözlerine ekledi.

Basın bülteninde “BT ekiplerimiz tamamen mobil hale getirildi ve siber güvenlik alanında tanınan uzmanlar tarafından destekleniyor” ifadesi yer alıyor. “Onlarla yaptığımız araştırmada bu noktada herhangi bir veri ihlali ortaya çıkmadı.

Lactalis ayrıca siber saldırıdan etkilenen tüm şirket sitelerinde BT sistemlerini çevrimdışı duruma getirdi.

Şirket, “Lactalis ekipleri müşterilerimizin, ortaklarımızın ve çalışanlarımızın çıkarlarını korumak için çalışıyor” dedi. “Bu nedenle, girişimimizde önleyici bir tedbir olarak halka açık internet ağına erişimimizi kısıtladık.”

Lactalis, saldırı sırasında hiçbir verinin çalınmadığını söylerken, tehdit aktörleri genellikle hassas bilgi ve belgeleri çalarken, güvenliği ihlal edilmiş bir ağa yayılır. Bir açıklama geldi. 

BT ağımızın bir bölümünde bir saldırı tespit etmiştik. Bu olayın etkisinin sınırlandırılmasına yönelik tedbirler derhal alınmış ve ilgili makamlara bildirilmiştir.

İhtiyati tedbir olarak, halka açık internet ağına erişimimizi sınırlandırma girişiminde bulunduk ve tüm faaliyetlerimizi olağan koşullarda yürütmek için çalışıyoruz.

Yürütülen soruşturmaların sonuçları, kötü niyetli bir üçüncü tarafın sunucularımıza girmeye çalıştığını belirledi. BT ekibimiz bu üzücü olaya yanıt olarak siber güvenlik uzmanlarının desteğiyle tam anlamıyla harekete geçti.

Bu aşamada herhangi bir veri ihlali tespit edilmemiştir ve taahhütlerimiz doğrultusunda normal şekilde çalışmaya devam ediyoruz.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli