e
sv

Eski Cisco Mühendisi İki Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı!

avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Eski Cisco Mühendisi İki Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı! ABD mahkemesi geçen hafta mahkuma 24 ay hapis ve 2018 yılında Cisco Webex Takımlar altyapıya bağlı sunucuları çökertme dolayısıyla hack işlemi amaçlı 15.000 $ para cezasına çarptırılan eski Cisco mühendisi Sudhish Kasaba Ramesh’in iki yıl hapis cezasına karar verildi.

Mahkeme belgelerine göre, Ramesh Temmuz 2016’dan Nisan 2018’e kadar Cisco’da çalıştı ve ardından başka bir şirket için ayrıldı. Ancak beş ay sonra, bilinmeyen nedenlerle Ramesh, Cisco Amazon Web Services bulut altyapısına yeniden erişti. Sonunda Cisco Webex Teams ile ilişkili 456 VM’yi silen kodu burada uyguladı.

Ramesh’in kodu, sanal makinelerin tamamen yok edilmesiyle sonuçlandı. Olay, 16.000’den fazla Webex Teams hesabının iki haftadan uzun süre devre dışı bırakılmasına neden oldu.

ABD yetkililerine göre, bu olay nedeniyle, Cisco hasarı onarmak ve fazla mesai için çalışanlara yaklaşık 1,4 milyon dolar harcadı. Ayrıca etkilenen müşterilere yaklaşık 1 milyon dolar ödemek zorunda kaldı. Bu nedenle şirket, Webex Teams başarısızlığının sıradan bir teknik sorunun değil, kasıtlı sabotajın sonucu olduğunu fark ettiğinde, Cisco temsilcileri kolluk kuvvetlerine yöneldi.

Eski Cisco Mühendisi İki Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı!

Ramesh sonunda suçunu kabul etmesine ve hatta yaptıkları için özür dilemesine rağmen, eski Cisco mühendisi ona bu adımı atmaya ve verilerin silinmesini başlatmaya iten sebebi asla açıklamadı.

Cisco yetkilileri, bu olay sonucunda hiçbir müşteri verisinin açıklanmadığını ve şirketin nihayetinde tüm mağdurlara hizmeti başarıyla geri yüklediğini açıkladı.

Cisco Nedir?

Cisco Systems’in sunduğu sertifikasyon sistemleri tüm dünyada geçerli olan ve Cisco sertifikalı elemanların iş bulmasında kolaylık sağlayan bir içeriğe sahip bir firmadır. Bu sertifikasyon sistemi CCNA (Cisco Certified Networking Associate), CCNP (Cisco Certified Networking Professional) ve CCIE (Cisco Certified Internetworking Expert) seviyelerinden oluşmaktadır. Bu eğitim Türkiye’de kısıtlı sayıda okulda verilmektedir ve lisede başlamaktadır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli