Sıradaki içerik:

Steam hesaplarının güvenliği nasıl sağlanır?

e
sv

Facebook kullanıcılarının numaraları Telegramda satılıyor

140 okunma — 26 Ocak 2021 15:43
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Facebook kullanıcılarının numaraları Telegramda satılıyor. Dolandırıcılar, Facebook kullanıcı numaralarını satmak için bir Telegram botu oluşturdu.

Bilinmeyen saldırganlar, Facebook kullanıcılarının telefon numaralarının bulunduğu bir veritabanına erişim sağladı. Şimdi deonları Telegram messengerda bir bot kullanarak satıyor. 500 milyon kişinin kişisel bilgilerinin dolandırıcıların elinde olduğu uzmanlar tarafından bildirildi.

Anakart raporlarına göre, siber dolandırıcılar Facebook kullanıcılarının telefon numaralarını takas etmek için bir Telegram botu kullanıyor.

Mark Zuckerberg’in sosyal ağının 533 milyon kullanıcısına ait verileri içeren veritabanı, 2019 yılında ortadan kaldırılan bir sistem zafiyeti ile ortaya çıktı.

Facebook’tan ilk bot ticareti kişisel verileri, bilgi güvenliği şirketi Hudson Rock’ın kurucu ortağı Alon Gal keşfetti. 

“Bu büyüklükte bir veritabanının siber suçlu topluluklara satıldığını görmek çok rahatsız edici. Bu, gizliliğimizi tehdit ediyor. Saldırganlar SMS ile kimlik avı ve diğer dolandırıcılık faaliyetleri için kesinlikle kullanılacak.” dedi.

https://twitter.com/UnderTheBreach/status/1349671417625931778?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1349671417625931778%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.gazeta.ru%2Ftech%2F2021%2F01%2F26%2F13455596%2Fbot_sells.shtml

Başlangıçta suçlular, darknet forumlarından birinde Facebook’tan telefon numarası satın alma teklifiyle bir konu oluşturdular. Daha sonra müşterilerle etkileşimi kolaylaştırmak için Telegram’da otomatik bir bot oluşturdular. Bu botun iki işlevi vardır. Alıcı, ilgilendiği Facebook kullanıcısının kimliğine sahipse, telefon numaralarını öğrenebilir. Telefon numarası varsa, sosyal ağdaki bir kişinin hesabını bulmak için kullanılabiliniyor.

Facebook kullanıcılarının numaraları Telegramda satılıyor

“Dolandırıcılar tarafından sağlanan hizmetler ücretsiz değildir.”

Yani, bir telefon numarası ya da bir kimlik müşteriye 20 dolara mal olacak.(yaklaşık 1500 ruble) Ayrıca “toptan satış” içeren fiyatları da var. 10 bin kayıt 5 bin dolarlık bir fiyata satılıyor. (yaklaşık 378 bin ruble)

Saldırganlar, Amerika Birleşik Devletleri, Büyük Britanya, Kanada, Avustralya, Rusya vb. dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki düzinelerce ülkeden kullanıcıların kişisel verilerine sahip.

İlgili Haber: Üçüncü kez: WhatsApp kullanıcı numaraları Google’a sızdırıldı

Alon Gal’in ekran görüntülerine göre söz konusu bot, en az 12 Ocak 2021’den beri Telegram üzerinde çalışıyor. 2019 yılına dayanan bir veritabanından veri satmasına rağmen, gizliliğe yönelik tehdit çok gerçektir. Çünkü birçok kişi telefon numaralarını onlarca yıl değilse bile yıllarca değiştirmez. Şu anda, Telegram yönetiminin kötü niyetli bir sohbet botunun varlığından haberdar edilip edilmediğine veya ne zaman engelleneceğine dair hiçbir veri bulunmamaktadır.

Facebook kullanıcılarının telefon numaralarının yer aldığı veritabanı Eylül 2019’da halka açıldı. Daha sonra kişisel veriler ile birlikte yaklaşık 419 milyon kayıt rapor edildi.

Basında çıkan bazı haberlere göre, telefon tabanı sosyal ağ kullanıcılarına istenmeyen mesajlar göndermek için kullanılabilir.

Olay medyaya duyurulduktan sonra, Facebook yönetimi, daha önce devre dışı bırakılan telefon numarasına göre profil arama işlevi kullanılarak veritabanının toplandığını duyurdu. Bu özellik, büyük bir Cambridge Analytica kullanıcı sızıntısı skandalının ardından 2018 yılının ortasında bırakılmıştı.

İlgili Haber: Facebook, Instagram Kullanıcılarını İzlemekle Suçlanıyor!

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli