Sıradaki içerik:

Chrome Sync verileri çalmak ve komutları iletmek için kötüye kullanılabilir

e
sv

Fidye yazılımı kullanıcı verilerini yanlışlıkla yok ediyor

06 Şubat 2021 14:42
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Fidye yazılımı kullanıcı verilerini yanlışlıkla yok ediyor. Coveware uzmanları, 2020’nin dördüncü çeyreğinin sonuçlarını özetledi ve belirtilen süre boyunca, fidye yazılımlarının tüm sunucu kümelerini yok ettiğine dair birçok rapor aldıklarını bildirdi. Örneğin, fidye yazılımı genellikle yedekleme sistemlerini ve önemli hedeflerin makinelerini hedef alır, ancak belirtilen durumlarda kurtarılacak hiçbir şey yoktu.

İlgili Makale: Fidye Yazılımı Nedir ?

Uzmanlar, mali açıdan karlı hackerların bunu kasıtlı olarak yapmadıklarını, çünkü veriler silindikten sonra kurbanların artık hackerlara fidye ödemek ve dolayısıyla şifre çözücüyü “satın almak” için bir nedeni kalmadığını söylüyor. Analistler, bu olayların, olay yerinin özellikle yetenekli olmayan saldırganlarla dolu olmasının bir sonucu olabileceğine inanıyor. Daha da kötüsü, bu eğilim 2021’e kadar devam edebilir. Fidye yazılımları neden yanlışlıkla yok ediyor bir bakalım.

Fidye yazılımı kullanıcı verilerini yanlışlıkla yok ediyor

Ayrıca Coveware istatistikleri, 2020’nin dördüncü çeyreğinde ödenen fidye miktarının hemen %34 azaldığını gösteriyor (154.108 $ ‘a karşı 233.817 $). Medyan değere bakarsanız, düşüş daha da önemli olacaktır: 110.532’den 49.450 dolara, yani %55 oranında.

Şirketin raporu, daha fazla etkilenen şirketin “yeterli” dediğini ve siber suçluların çalınan verileri kamuya “sızdırmak” tehdidine rağmen, siber suçlulara ödeme yapmamayı tercih ettiğini söylüyor. Gerçek şu ki, vakaların %50-70’inde saldırganlar dosyaları şifrelemeden önce kurban şirketten bilgi çalmayı başardıklarını iddia ediyor. Ancak bu genellikle bir yalandır veya hackerlar, ödeme yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın çalınan verileri yayınlar. Sonuç olarak, bu basınç kolu gittikçe daha az çalışıyor gibi görünüyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli