e
sv

Google Chrome kullanıcıları için önemli uyarı!

avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Google Chrome kullanıcıları için önemli uyarı! Kaspersky Lab uzmanları, bazı Google tarayıcı uzantılarında kötü amaçlı dosyalar tespit etti. Daha fazla görüntüleme elde etmek için videoyu gizlice oynatmak zorunda kaldılar.

Durum öncelikle popüler eklentiler Frigate Light, friGate CDN ve SaveFrom ile ilgilidir. Bu uzantılar uzak bir sunucuya erişti ve ardından kullanıcıların tarayıcılarında belirli videoları gizlice oynatan kötü amaçlı bir kod sürecini indirerek akış sitelerindeki görüntülenme sayısını artırdı.

İlgili Haber: Kaspersky 2020’de günde 360.000 kötü amaçlı dosya buldu

Google Chrome kullanıcıları için önemli uyarı!

google

İlginç bir şekilde, görünmez video oynatıcı yalnızca kullanıcı gerçekten akış platformları kullanıyorsa etkinleştirildi. Bu, bilgisayarın yavaşlamasını ve yük altında çalışan tarayıcının gecikmesini gizlemeyi mümkün kıldı. Ancak kaynaklar, bazı durumlarda yasadışı olarak arka planda oynatılan filmlerden ses duymanın mümkün olduğunu söylüyor.

Kötü amaçlı eklentiler, sosyal ağa erişimi de engelledi ve muhtemelen daha sonra ziyaretçi sayısını abarttı.

Bu arada Kaspersky şirketi, bu tür faaliyetlere karşı korunma yöntemleri hakkında bilgi veriyor. En iyi çözüm, kanıtlanmış bir yöntem ve güvenlik çözümleri kullanmaktır. Kötü amaçlı bir eklenti tespit edilirse, derhal devre dışı bırakılmalı ve kaldırılmalıdır.

İlgili Haber: En İyi 5 Anti-Virüs Programları Hangileridir ?

Kaspersky nedir?

Kaspersky Lab. 1997 yılında Eugene Kaspersky tarafından kurulan Rusya Merkezli bir güvenlik şirketi, bilgisayar ve internet güvenliği üzerine çözümler sunmaktadır. Antivirüs, anti-spyware, anti-spam ve anti-intrusion (firewall benzeri bir yazılım türü) ürünlerini pazarlamaktadır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli