e
sv

Hackerlar, çalınan Pfizer COVID-19 aşı verilerini sızdırıyor !

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hackerlar, çalınan Pfizer COVID-19 aşı verilerini sızdırıyor !

Pfizer COVID-19 aşı verileri sızdırılmaya başladı. Avrupa İlaç Ajansı (EMA) bugün, Aralık ayında sunucularından çalınan Pfizer / BioNTech COVID-19 aşı verilerinin bir kısmının çevrimiçi olarak sızdırıldığını ortaya çıkardı.

EMA, COVID-19 aşılarının gözden geçirilmesi ve onaylanmasının yanı sıra AB’ye getirilen tüm yeni ilaçların değerlendirilmesi, izlenmesi ve denetlenmesinden sorumlu merkezi olmayan bir kurumdur.

EMA bugün yaptığı açıklamada, “EMA’ya yönelik devam eden siber saldırı soruşturması, COVID-19 ilaçları ve üçüncü şahıslara ait aşılarla ilgili yasadışı olarak erişilen belgelerin bir kısmının internette sızdırıldığını ortaya çıkardı” dedi. “Kolluk kuvvetleri tarafından gerekli işlemler yapılıyor.”

“Ajans, veri ihlaline ilişkin cezai soruşturmayı tam olarak desteklemeye ve belgeleri ve kişisel verileri yetkisiz erişime tabi olabilecek herhangi bir ek kuruluş ve kişiyi bilgilendirmeye devam etmektedir.”

EMA ayrıca, Avrupa ilaç düzenleme ağının tamamen işlevsel olduğunu ve COVID-19 değerlendirme ve onay zaman çizelgelerinin olaydan etkilenmediğini söyledi.

31 Aralık’ta, BleepingComputer, birkaç hacker forumunda çalınan EMA verilerini sızdıran tehdit aktörlerinin farkına vardı. Aşağıda o sırada BleepingComputer tarafından görülen sızıntılardan birinin ekran görüntüsü verilmiştir.

Aşı sızıntılarının paylaşıldığı platform

Aşı sızıntılarının paylaşıldığı platform

Siber güvenlik istihbarat topluluğundaki kaynaklar, BleepingComputer’a, sızdırılan çalınan verilerin e-posta ekran görüntülerini, EMA akran değerlendirmesi yorumlarını, Word belgelerini, PDF’leri ve PowerPoint sunumlarını içerdiğini söyledi.

Teşkilat Aralık ayında, kolluk kuvvetleri ve diğer ilgili kurumlarla işbirliği içinde saldırı hakkında ortak soruşturma başlattığını açıklamıştı .

Aynı gün Pfizer ve BioNTech, EMA’ya gönderilen bazı COVID-19 belgelerine siber saldırının arkasındaki tehdit aktörleri tarafından erişildiğini ortaklaşa açıkladı.

“Bugün, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından, ajansın bir siber saldırıya maruz kaldığı ve Pfizer ve BioNTech’in COVID-19 aşı adayı BNT162b2 için düzenleyici sunumla ilgili bazı belgelerin bir Pfizer ve BioNTech’in ortak açıklaması, EMA sunucusuna yasadışı bir şekilde erişildi “dedi.

EMA, sonraki güncellemelerde, soruşturmanın izinsiz olarak yalnızca sınırlı sayıda belgeye erişildiğini ortaya çıkardığını söyledi.

EMA ayrıca, veri ihlalinin, saldırganların öncelikli olarak COVID-19 ilaçları ve aşılarıyla ilgili verileri hedeflediği tek bir BT uygulamasıyla sınırlı olduğunu buldu.

Devlet destekli hacker grupları  dahil olmak üzere birden çok tehdit aktörü , pandeminin başlamasından sonra COVID-19 aşı araştırması ve dağıtımına katılan kuruluşları hedef aldı.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli