e
sv

Hackerlar Maryland’deki Okulları Hackledi!

avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hackerlar Maryland’deki Okulları Hackledi!

Hackerlar ABD’ye bağlı Maryland’deki Okulları Hackledi! Bir fidye yazılımı korsan saldırısı Baltimore County, Maryland’deki okulları kapattı. Saldırı sırasında saldırganlar, kullanıcıların verilere erişimini engelledi ve fidye karşılığında geri yüklemeye söz verdi. Uzmanlara göre bu tür siber saldırıların sayısı pandemi sırasında% 20 arttı. En savunmasız olanlar ise okullar ve hastanelerdi.

Saldırı Salı günü keşfedildi ve bölgenin web sitelerini, uzaktan eğitim programlarını ve öğrenci değerlendirme sistemlerini aksattı. 

Cumartesi günü, bölge resmi Twitter hesabından okulların iki gün daha kapılarını açmayacağını duyurdu. Şimdi eğitim platformunu eski haline getirme çalışmaları sürüyor.

Twitter’daki bir gönderide “Bu durumun aileler ve personel için ne kadar zor olduğunu anlıyoruz ve bu sorunu çözmeye çalışırken sabrınız için teşekkür ederiz” ifadesi yer alıyor.

İlçe yetkilileri, Chromebook’ların ve okul bağlantılı Google hesaplarının kullanımının tamamen güvenli olduğundan emin oldu. Ancak şimdilik öğrencilerin Windows tabanlı cihazları “bir sonraki duyuruya kadar” kullanmalarına izin verilmiyor.

Baltimore okullarının ne zaman çalışmaya başlayabilecekleri henüz bilinmiyor. Yetkililer ayrıca saldırının ayrıntılarını ve bilgisayar korsanlarının taleplerini açıklamayı reddetti.

Uzaktan öğrenmeyi sağlayan dijital altyapı, artık bilgisayar korsanlarının saldırıları için giderek daha fazla hedef olarak görülüyor. Okullar, uygun siber güvenlik olmadan internette büyük miktarda veri depolar.

Fidye Virüsü Nedir?

Fidye yazılımı virüsleri genellikle okullara ve şirketlere yönelik siber saldırılarda kullanılır. Bu tür saldırılarda bilgisayar korsanları, kullanıcıların verilere erişimini engeller ve ardından bu erişimi geri yüklemek için fidye ister.

Sosyal medyanın günümüzde aniden sıçrama yapması ve herkes tarafından kullanılmaya başlaması beraberinde bağımlılık ve güvenlik problemi de getirmiştir. İnternet ortamında her şey daha kolay olsa da bilinçsizce kullanılan sanal ortam kötü niyetli insanların pis çıkarlarına hizmet etmeye başlamıştır. Özellikle hack ve yazılım alanında kendini geliştiren bazı kötü niyetliler gerçek ortamda yapamadıkları haraç kesme olayını usta bir şekilde gizlenerek sanal alemde yapmaya başlamışlardır. Peki ya fidye virüsü nedir? Nasıl kurtulunur?

ABD eğitim kurumlarında bu tür olayları izleyen K-12 Siber Güvenlik Kaynak Merkezi’ne göre, bu yıl en az 44 ilçe okullara fidye yazılımı saldırıları bildirdi. Geçen yıl bu rakam 62 idi. 2018’de yalnızca 11 siber saldırı raporu vardı.

İlgili Konu: Fidye Virüsü Nedir? Nasıl Kurtulunur?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli