Sıradaki içerik:

PyPi ve GitLab spam saldırılarından şikayetçi!

e
sv

Hackerler içme suyunun kimyasal bileşimini değiştirdi!

10 Şubat 2021 00:51
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hackerler içme suyunun kimyasal bileşimini değiştirdi! Florida, Oldsmar’daki kolluk kuvvetleri ve yerel yetkililer, 5 Şubat 2021’de bilinmeyen bir hacker’ın şehrin atık su arıtma tesisine erişim sağladığını ve suyun kimyasal bileşimini değiştirdiğini bildirdi.

Olaylarla ilgili Florida güvenlik güçleri açıklamada bulundu.

Hackerler içme suyunun kimyasal bileşimini değiştirdi! Saldırgan aynı gün saat 8:00 ve 13:30’da iki kez oturum açtı, başlangıçta çalışanların bilgisayarlarından birinde TeamViewer’a ve ardından diğer sistemlere erişim sağladı. İkinci saldırı yaklaşık beş dakika sürdü. Hackerler fare imlecini ekranda hareket ettirdi ve su arıtmadan sorumlu yazılımı başlattı.

Bu manipülasyonların bir sonucu olarak, saldırgan sodyum hidroksit (NaOH) seviyesini tehlikeli seviyelere başarıyla yükseltti. Ardından da oturumu kapattı.

“Kostik soda olarak da bilinen sodyum hidroksit, sıvı boru temizleyicilerindeki ana bileşendir. Şerif Bob Gualtieri bir basın toplantısında, suyun asitliğini kontrol etmek ve atık su arıtma tesislerinde içme suyundan metalleri çıkarmak için kullanıldığını söyledi. “Bilgisayar korsanı, suyun sodyum hidroksit içeriğini yaklaşık 100 ppm’den 11.100 ppm 1.000.000’a değiştirdi. Açıkçası bu önemli ve potansiyel olarak tehlikeli bir artış.”

Neyse ki, siber saldırı zamanında fark edildiği için yerel sakinlere tehlikeli su tedarik edilmedi ve bilgisayar korsanının bağlantısı kesilir kesilmez, operatör hemen kimyasalların tüm değerlerini normale döndürdü. Oldsmare Belediye Başkanı Eric Seidel, şehrin su arıtma sisteminin fazlalık ile kurulduğunu ve kimyasal seviyelerin insanlar fark etmeden tehlikeli seviyelere ulaşması durumunda yine de alarm vereceğini vurguladı.

Şimdiye kadar yetkililer bu saldırıyı herhangi bir hacker grubu veya kuruluşla ilişkilendirmedi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli