e
sv

Hollandalı gazeteci Zoomda AB başkanları konferansını hackledi!

avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hollandalı gazeteci Zoomda AB başkanları konferansını hackledi!

Hollandalı gazeteci Zoomda AB başkanları konferansını hackledi! Hollandalı gazeteci Daniel Verlan, Zoom’da Avrupa Birliği Savunma Bakanlarının gizli video konferansına katıldı. Bunu Twitter’da duyurdu, posta ilgili videolar ve fotoğraflar yayımladı.

Gazetecinin açıkladığı gibi, Hollanda Savunma Bakanı’nın Twitter fotoğraflarından birinde Zoom’a bağlanmak için toplantı kodunu ve şifresini çözdükten sonra konferansa katıldı.

Toplantınızı yarıda kestiğim ve hemen ayrıldığım için üzgünüm

Verlan, tartışmanın ortasında toplantıya katıldı ve bakanlara elini salladı. Avrupa diplomasisi başkanı Josep Borrell’in sorusunu yanıtlayarak Hollandalı bir gazeteci olduğunu söyledi. Bundan sonra Borrell, kapalı bir video konferansa katılmanın yasalara aykırı olduğunu belirtti. “Toplantınızı yarıda kestiğim ve hemen ayrıldığım için üzgünüm,” diye yanıtladı Verlan ve bağlantıyı kesti.

Daha sonra yaptığı açıklama ile Verlan, konunun yasa dışı herhangi bir durumla söz konusu olmadığını, toplantının zaten halka açık olduğunu twitter adresinde belirtiyor.

Resmi web sitesinde yayımlanan gönderiyi de post olarak paylaşıyor. Gönderide AB savunma bakanları Stratejik Pusula konusunda görüş alışverişinde bulundu. Bu, AB’ye güvenlik ve savunma alanında ortak bir stratejik yön vermeyi ve AB’nin bu alandaki hırs seviyesinin uygulanmasını geliştirmeyi amaçlayan yapım aşamasında ileriye dönük bir belgedir.

Hollandalı gazeteci Daniel Verlan bunun sadece bir ihmalkarlık olduğunu belirtirken Güvenlik ve Savunma alt komitesi başkanı Nathalie Loiseau, Verlan hakkında AB savunma bakanları konferansını hacklediğin için teşekkür ederim. Güzel bir gülüşün yanı sıra, umarım AB kurumlarında iletişim güvenliği konularında farkındalık yaratır. O halde ahramanım sensin. şeklinde yorum yaptı.

Kaynak

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli