e
sv

İsrail’in Seçmen Kayıtları Sızdırıldı

avatar

SEZER

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Likud Partisi, İsrail seçmenlerinin tüm kaydını bir uygulamaya yüklemiş olması nedeniyle 6.453.254 vatandaşın kişisel verilerinin sızmasına neden oldu. Veriler, İsrail’deki her seçmenin tam isimlerini, kimlik kartı numaralarını, adreslerini, cinsiyetlerini, telefon numaraları ve diğer birtakım kişisel detayları içeriyor.

İsrail siyasi partileri, seçimlerden önce seçmenlerin kişisel bilgilerini alıyor ve mahremiyetlerini korumayı, kayıt defterini çoğaltmamayı, üçüncü bir tarafa vermemeyi ve seçim bittiğindeyse tüm bilgileri kalıcı olarak silmeyi taahhüt etmektedirler.

Seçmen kaydı Likud tarafından seçim gününü yönetmek için kullanılan seçim uygulamasına yüklendi. Geliştirici firma olan Feed-b, güvenlik açığının “tek seferlik ve hızlıca ele alınmış bir durum” olduğunu ve o zamandan beri güvenlik önlemlerinin artırıldığını söyledi. Bu arada Likud, henüz herhangi bir açıklama talebine cevap vermedi.

Araştırmacılarca elde edilen bilgilere göre, uygulamadaki bir güvenlik açığı herkesin tüm seçmen kütüğünü kolayca indirmesine olanak sağlıyordu. Benzer büyüklükte bilinen tek sızıntı 2006 yılında, bir İçişleri Bakanlığı çalışanının nüfus kayıt defterini çalması ve yasa dışı yollardan dağıtmasıyla meydana gelmişti.

Bu güvenlik ihlali hakkında anonim bir ipucu tespit edildi ve aslında herkesin sızan bilgileri tamamen sofistike araçlar kullanmadan elde edebiliyor olduğunu öne sürüldü. Seçmen uygulamasının ana sayfasında sağ tıklandığında ve “kaynağı görüntüle” seçeneğini seçerek internet sayfasının orijinal kodu ortaya çıkarıldığında hataya ulaşılabiliyordu. Kod, sistem yöneticilerinin tüm kullanıcı adlarını ve şifrelerini ortaya çıkarıyordu ve birisinin oturum açmasına ya da kayıt defterini indirmesine imkan sağlıyordu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli