Sıradaki içerik:

Microsoft, Discord’u 10 Milyar Dolar Teklif İle Almayı Düşünüyor

e
sv

İsviçreli bilgisayar korsanı, Nissan ve Intel’i ihlal ettiği iddiasıyla suçlandı

24 Mart 2021 14:23
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ABD savcıları, Nissan Motor Co, Intel Corp ve en son güvenlik kamerası şirketi Verkada’dan tescilli verilerin çalınmasına veya dağıtılmasına yardım ettiği için övgü alan İsviçreli bir bilgisayar korsanının suçlandığını duyurdu.

Seattle’daki ABD avukat ofisi yaptığı açıklamada, 21 yaşındaki Kottmann’ın Lucerne’de kaldığını ve bekleyen suçlamalar hakkında bilgilendirildiğini söyledi. Kottmann, Lucerne’de gece yarısından sonra gelen iddianamenin açıklanmasının ardından yorum talebine hemen yanıt vermedi. 

İddianameye göre, geçen yıl bir grupla çalıştığı iddia edilen Kottmann, altı isimsiz şirket, Washington Eyaleti Ulaştırma Bakanlığı ve açıklanmayan bir federal kurum da dahil olmak üzere en az sekiz partiye ait dahili dosyalara erişti.

İddianamede, “Kottmann ve diğerleri, çalınmış erişim anahtarları, kimlik bilgileri ve istismarları kullanarak ‘git’ ve kaynak kodu depolarının yanı sıra dahili altyapı da dahil olmak üzere korunan bilgisayarlara erişti.” dedi. 

Kottmann’ın genel olarak düzinelerce işletmeyi ve devlet kurumunu hacklediğini ve 100’den fazla kuruluştan sızan verileri yayınladığı iddia edildi.

Belgede, sosyal medya paylaşımlarında ve bir web sitesinde, Kottmann’ın bazı bilgileri paylaştığı ve ihlalleri övdüğü iddia edildi. İddianamede yer alan korsanlardan ikisine ilişkin tarihler ve açıklamalar, Kottmann’ın Intel ve Nissan hakkındaki geçmiş açıklamalarıyla uyuşuyor. Intel yorum yapmaktan kaçındı. Nissan ve Verkada, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. 

Bu ay Kottmann, Kottmann’ın bir Tesla fabrikasından, Alabama hapishanesinden ve diğer tesislerden Verkada’nın idari sistemine erişim sağlayarak elde ettiği canlı ve arşivlenmiş gözetim görüntülerinin kayıtlarını Reuters ile paylaştı. Savcılar Kottmann’ı telefon dolandırıcılığı, ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı ve bilgisayar dolandırıcılığı ve suistimali komplosu yapmakla suçladı. 

Kottmann’ın suçlamalarla yüzleşmek için ABD’ye getirilip getirilmeyeceği veya ne zaman getirileceği hemen belli değildi. İsviçreli yetkililer geçen hafta Kottmann’ın evine baskın düzenledi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli