Sıradaki içerik:

Facebook, Messenger ve Instagram’da kaybolan mesajlar için “Kaybolma Modu” geliyor !

e
sv

Natro Hosting Hacklendi Veri İhlali Yaşandığı Söyleniyor !

490 okunma — 13 Kasım 2020 23:55
avatar

Omer

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Natro Hosting hacklendi!

Türkiyenin önde gelen ve sektörünün önderlerinden olan Çizgi Telekomünikasyon yönetiminde bulunan Natro Hosting hacklendi! Kişisel Verileri Koruma Kurumuna yapılan açıklamaya göre;

7 Kasım 2020 tarihli hafta sonu vardiyası için şirkete gelen görevli çalışanın, rutin kontrolleri yapmak için sunucuya uzaktan bağlandığında sunucu masaüstünde bir mesaj bulduğu, bunun üzerine yapılan inceleme neticesinde, müşteri bilgilerinin bulunduğu şirket sunucularında bazı kötü amaçlı yazılımların bulunduğunun aynı gün tespit edildi.

İhlalden, T.C. kimlik numarası, ad ve soyadı, e-posta ve ev adresi, müşteri işlem detayları (kredi kartı bilgileri gibi), müşterinin satın aldığı hizmetler ve bu hizmetlere ilişkin işlemlere konu tarih-saat bilgileri gibi müşteri bilgilerinin etkilenmiş olabileceği, ihlalden etkilenen kişilerin şirketten hizmet alan müşteriler olduğu, etkilenen kişi ve kayıt sayısının henüz bilinmediği ve ihlal hakkında incelemenin devam ettiği Çizgi Telekominasyon tarafından bildirildi.

Bildiri detayları…

Aynı hosting firmasına ait Windows makineleri daha önce hacklenmişti. Natro hosting firmasının çok sıkı ve yenilenmiş bir önlem alması hem kendi firmalarının yüzünü hem de müşterilerin güvenliğini sağlamak için şart oldu diyebiliriz.

Nasıl Bir Önlem Alabilirsiniz?

Eğer ki ilgili hosting sitesi olan natro hostingten bir alışveriş yaptıysanız, ilk aşamada sizlerinde bilgileri ihlal edilmiş olabilir. Her türlü ihtimale karşı kredi kartı bilgilerinizi kullanmalarına karşı öncelikle internet bankanızdan online ödeme yöntemini kapatmalı veya kapatmalarını talep etmelsiniz. Bu gibi durumlarda sakin davranmanızı tavsiye ederiz. Daha sonra ise bankanızdan yeni kart talep edebilirsiniz. Online alışverişlerinizi sanal kart ile yapmanız her zaman sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Bir sonraki adımı natro hostingin atmasını beklemeliyiz. Güncel olarak yapılan açıklamaları haber olarak paylaşacağız.

Umarız vahim bir durum söz konusu değildir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli