Sıradaki içerik:

Pixel 5a Çıkış Tarihi ve Detaylar

e
sv

Yemek Sepeti hacklendi!

27 Mart 2021 23:24
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yemek Sepeti hacklendi! 25.03.2021 tarihinde sabah saatlerinde tespit edildiği üzere yemeksepeti kullanıcı veri tabanı, kimliği tespit edilemeyen bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğradı. Yemeksepeti kullanıcılarının hesap bilgilerinin bir kısmı korsanlar tarafından ele geçirildi. Bu konuya ilişkin yemek sepeti instagram hesabından bir duyuruda bulundu.

Yemek sepeti şirketinin yaptığı açıklamalar şu şekilde;

Öncelikle kredi kartı bilgileri dahil olmak üzere hiçbir finansal bilgiye ya da şifreye erişilmediğini, aynı şekilde bağlı bulunan Facebook ve Apple hesaplarına dair bir ihlalin de söz konusu olmadığını belirtmek isteriz. (Bu bilgiler hiçbir zaman YemekSepeti sistemlerinde saklanmamıştır.) Ele geçirilen bilgileri, eksiksiz ve şeffaf bir şekilde aşağıdaki listede açıklamak istiyoruz.

Ad – Soyad

Doğum Tarihi

YemekSepeti’ne Kayıtlı Telefon Numaraları

YemekSepeti’ne Kayıtlı E-posta Adresleri

YemekSepeti’ne Kayıtlı Adres Bilgileri

Açık Olarak Görülemeyen, SHA-256 Algoritması ile Maskelenmiş Giriş Şifreleri”

YemekSepeti hesaplarına 3. tarafların giriş yapması mümkün değil. Konu ile alakalı Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na, Ulusal Olaylara Müdahale Merkezi’ne ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na haber verildi.

Her ihtimale karşı kullanıcıların şifrelerini değiştirmesi öneriliyor.

Yemek Sepeti hacklendi!

Kayıtlı Kredi Kartları Ne Durumda?

Yemek sepeti kullanıcılarının daha önce sisteme otomatik olarak kaydettiği kredi kartı, banka kartı ve sanal kartlarının durumunda herhangi bir değişiklik olmadığını, kartların güvenle korunduğunu açıkladı. Ayrıca Facebook vb. araçlar ile giriş yapan kullanıcıların bilgilerininin tamamen güvende olduğu yemek sepeti tarafından açıklandı.

Eğer aksi bir durum yaşanırsa bunu banka harcamalarınızdan takip edebilirsiniz. İlginiz dışı alış veriş yapıldığı durumda bankanız ile iletişime geçmenizi öneririz.

Birçok kullanıcı tarafından yoğun tepki aldı!

Yemek sepeti geçtiğimiz saatlerde Twitter, Facebook ve İnstagram gibi sosyal medya uygulamalarında gündemde yerini koruyor. Hacklenme olayının hem troll anlamda paylaşımlar hem de şikayet içeren paylaşımlar ile birçok kullanıcı tarafından yoğun tepki aldı. Şirket bu tepkilere karşı bir açıklama yapmış değil.

Hacklenme olayınının kimin ya da kimlerin gerçekleştirdiği bilinmiyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli