Intel Rocket Lake sızıntısı, AMD Ryzen rakip CPU’ların geldiğini ortaya koyuyor. Güney Kore Danawa forumlarında bir MSI temsilcisinin gönderisine göre Intel’in 11. nesil Rocket Lake masaüstü işlemcileri Mart ayında piyasaya sürülecek.

Twitter kullanıcısı @harukaze5719 tarafından tespit edildiği (ve tercüme edildiği) gibi, yeni CPU’ların “Mart sonunda piyasaya sürülmesi planlanıyor” ve AMD’nin Ryzen 5000 işlemcilerine rakip olabilir.

  • Satın alabileceğiniz en iyi oyun bilgisayarları
  • En iyi oyun dizüstü bilgisayarları seçimlerimiz
  • Xbox Series X hisse senedi güncellemesi: Microsoft, AMD’den adım atmasını istedi

Intel Rocket Lake Çıkış Tarihi Sızdırıldı

Bu, Rocket Lake’in 10. nesil Comet Lake CPU’nun piyasaya sürülmesinden bir yıl sonra, Mart ayında  yayınlayacağına dair önceki bir söylentiyi destekliyor. Forum gönderisi, düzenlendiğinden beri, Rocket Lake’in muhtemelen daha yeni sürümlerle birlikte eski H410, B460 ve Z490 anakart yonga setleriyle geriye dönük olarak uyumlu olacağını doğruladı; Intel, yeni bir CPU nesli için her zaman birkaç yeni yonga seti yayınladı.

Gönderi, eski yonga setlerinin yeni yongalarla çalışmak için bir ürün yazılımı güncellemesine ihtiyaç duyacağını gösteriyor, ancak Z490, güncellemelerini önce kullanıma sunacak. Her durumda, geriye dönük uyumluluk, Rocket Lake’in Comet Lake’in sunduğu LGA1200 soketini kullanacağı anlamına gelir. Bu, bir işlemci yükseltmesi arayan ancak aynı zamanda yeni bir ana karta sıçramak istemeyen kişiler için kullanışlı olacaktır.

Ryzen 5000 ailesinin başarısı, Intel’i Rocket Lake’i daha geç değil, dolayısıyla beklenenden daha erken bir süre piyasaya sürmeye itmiş olabilir. Görünen 11. nesil Intel Core i9-11900K’ya oyunlarda üst düzey Ryzen 9 5950X’e göre küçük bir avantaj sağlayan sızdırılmış bir kıyaslama ile şimdiden oldukça gösterişli bir şekilde şekilleniyor .

Bu, Rocket Lake’in yaşlanan 14 nanometre üretim sürecini kullandığını bildirmesine rağmen, AMD’nin aksine Intel henüz daha verimli 10nm veya 7nm tasarımlara geçiş yapmadı. Bununla birlikte, Rocket Lake’in, PCIe 4.0 desteği, Thunderbolt 4 uyumluluğu ve Xe grafik desteği de dahil olmak üzere Comet Lake üzerinde çok sayıda başka iyileştirme getirdiği de söyleniyor.

PCIe 4.0, 10. nesil anakartlar daha hızlı bağlantıyı desteklese de Comet Lake CPU’larının kendileri desteklemediği için özellikle hoş karşılanan bir özellik olacaktır. Belki de bu, Intel’in en başından itibaren gelecekteki işlemciler için geriye dönük uyumluluk düşündüğünü gösteriyor. Yeni nesil Intel Rocket Lake ne zaman çıkacak merak konusu.

 

Share.

Siber dünyada gerçekleşen tüm olayları, hack haberlerini, teknoloji gelişmelerini ve bir çok konuda bilgilendirici makaleleri araştırıp sizler ile paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version