İphone belirli adlara sahip Wi-Fi ağlarına bağlanırken çöküyor! Bir iPhone, belirli bir ada sahip bir erişim noktasına bağlandığında kablosuz işlevselliğini bozan bir hatayla karşılaştı. Daha da kötüsü Wi-Fi, cihaz yeniden başlatıldıktan sonra veya etkin nokta yeniden adlandırılsa bile çalışmıyor.

Araştırmacılar, böyle bir hatanın halka açık yerlerde kendi etkin noktalarını kurabilen ve onlara bağlanan iPhone’ları engelleyebilen şakacılar ve davetsiz misafirler için gerçek bir nimet olabileceği konusunda uyarıyorlar.

Sorun, araştırmacı Carl Schou tarafından “% p% s% s% s% s% n” adlı kişisel erişim noktasına bağlanmaya çalışırken keşfedildi. iPhone’unda Wi-Fi bağlamaya çalışırken (iOS 14.4.2 sürümünü çalıştıran iPhone XS) basitçe kapandı. Uzman telefona tekrar açmaya çalıştığında, cihazı yeniden başlattıktan veya SSID’yi değiştirdikten sonra dahi hiçbir şey olmadı.

İphone Belirli Adlara Sahip Wi-Fi Ağlarına Bağlanırken Çöküyor!

“Birkaç testte, böyle garip bir SSID’ye bağlanmaya çalışırken Wi-Fi’miz aralıklı olarak çalışmaya başladı ve her şey aynı sonuca vardı. Cihazın kablosuz bağlantısı başarısız oldu. Bazı testlerde SSID ile bağlantı başarısız oldu. Ancak artık normal kablosuz ağımıza erişemedik. Diğer testler, Wi-Fi kapatıldığında Shu tarafından açıklanan davranışla sonuçlandı ve aşağıda gösterildiği gibi artık tekrar açamadık. ” diye yazıyor gazeteciler.

Araştırmacılar, bu hatadan kurtulmanın tek yolunun cihazdaki ağ ayarlarını tamamen sıfırlamak olduğunu söylüyor.

Görünüşe göre sorunun kökü, giriş verilerinin ayrıştırılmasıyla ilgili bir hatada yatmaktadır. Erişim noktası adlarında “%” karakterli bir dize varsa, iOS, “%” harfinden sonra gelen harfleri biçim belirteçleri olarak yanlış yorumlanabiliyor. Shu, tüm etkin noktalarını kasıtlı olarak “kötü tasarlanmış cihazları ortadan kaldıracak” şekilde adlandırdığını itiraf ediyor.

Apple geliştiricileri, hatanın keşfedilmesiyle ilgili henüz yorum yapmadı.

Share.

Teknoloji Meraklısı bir kişiliğim bir çok alanda araştırma yapıp sizler için sunuyorum aynı zamanda hacking bilgim ile sizlere bilgilendirici konular paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version