Kayıp veya çalıntı laptop nasıl bulunur? konusunu sizler için derliyoruz. Bilgisayarınızın çalınması, cihaz odaklı yaşamlarımız çağında herkesin karşılaşabileceği en büyük kabustur. Herhangi bir hırsızlık durumunda değerli dizüstü bilgisayarınızı geri almanıza yardımcı olabilecek bazı yollar.

Kayıp veya Çalıntı Laptop Nasıl Bulunur?

Electronik cihazlar, özellikle dizüstü bilgisayarlar, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Sadece değerli cihazınızı kaybetme düşüncesi tüylerinizin diken diken olmasına neden olabilir, ama ya gerçekten etrafınızda kaybolursa ne olacak sizlere bu makalemizde nasıl bulunacağını anlattık. Kayıp veya Çalıntı Laptop Nasıl Bulunur? bir bakalım.

Dizüstü Bilgisayarınızın IP adresini takip edin?

Değerli dizüstü bilgisayarınızı ortadan kaldıran hırsız, işinize göz atma cesaretine sahip olabilir. Dizüstü bilgisayarınızı alan kişinin posta hesabınızı veya diğer hizmetleri kontrol etme şansı çok yüksektir. Bu hizmetler, cihazınızın konumunu ve IP adresini izlemenize yardımcı olabilecek izleme özelliği sağlar. Aşağıdaki hizmetleri kullanırsanız, çalınan dizüstü bilgisayarınızın cihaz konumunu öğrenebilirsiniz.

Gmail ile Kayıp Laptop Bulma

Sadece Gmail hesabınızı açın ve sayfanın altına gidin. Burada sayfanın sol alt köşesinde yazılmış “Son Hesap Hareketini” bulacaksınız. Hemen altındaki “Ayrıntılar” bağlantısını tıklayın. Hesabınızın tüm son Gmail  oturumlarının bir listesini içeren ve oturumların IP adresini ve konumunu sağlayan yeni bir pencere açılacaktır. Gmail hesabınızı daha fazla izinsiz girmekten korumak için “Diğer Tüm Web Oturumlarından Çıkış Yap” ı tıklayabilirsiniz.

Facebook ile Kayıp Laptop Bulma

Sosyal ağ devi, hesap etkinliğinizi izlemek için bir özellik de sağladı. Facebook hesabınızda “Ayarlar” ı açın ve ardından “Güvenlik” seçeneğine tıklayın. “Oturum Açtığınız Yer” adlı bir seçenek bulacaksınız, sadece buna tıklayın ve Facebook oturumlarınızın ayrıntıları sunulacak. Herhangi bir oturumun IP adresini bilmek için, sadece konum adının üzerine gelin ve o oturumun IP adresini gösterecektir. Belirli bir oturumdan çıkmak için “Etkinliği Sonlandır” ı tıklayabilir veya başka herhangi bir cihazdaki tüm aktif Facebook oturumunuzdan çıkmak için “Tüm Etkinliği Sonlandır” ı tıklayabilirsiniz.

Dropbox İle Kayıp Laptop Bulma

Dropbox ayrıca bir oturum izleme özelliği sağlar. Dropbox hesabınızda oturum açın ve adınızı tıklayın, bir açılır menü görünecektir. Ardından “Ayarlar” seçeneğine tıklayın. Güvenlik sekmesine tıklayın, burada tüm aktif ve geçmiş oturumlarınızın listesini bulacaksınız. Yaklaşık konumu öğrenmek için ülke adının hemen yanındaki “i” işaretinin üzerine gelin ve benzer şekilde, IP adresini ve oturumun saatini öğrenmek için (En Son Etkinlik altında) yanındaki “i” simgesine tıklayın.

Hırsızlardan Korunma Yöntemleri

Bu tür aksiliklere önceden hazırlıklı olmak yeterince akıllıca olacaktır. Prey Inc., herhangi bir hırsızlık veya kayıp durumunda cihazınızı çok kolay bir şekilde takip etmenize yardımcı olabilecek verimli bir araç geliştirdi. Bu platform Windows, Mac, Android ve Linux gibi çeşitli işletim sistemleri için mevcut olsa da, Prey’yi yalnızca Windows OS için test ettik.

Prey’i kurmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 1. Https://preyproject.com adresine gidin.
 2. Oturum Aç’a tıklayın ve Prey hesabınızı kurun.
 3. Bundan sonra, Prey hesabınızda oturum açın ve Cihazlarınızın hemen yanında yeşil bir artı düğmesini bulun.
 4. Tercih ettiğiniz işletim sistemini seçin ve Prey uygun uygulamayı cihazınıza indirmeye başlayacaktır.
 5. Her zamanki sonraki, sonraki, sonraki seçeneğine tıklayarak uygulamayı yükleyin . Yüklemesi birkaç dakika sürecektir.
 6. Kurulumun sonunda, Setup Prey  onay kutusunu işaretli bırakın ve Finish’e tıklayın.
 7. Yeni bir pencere açılacaktır.  Prey hesabınızı oluşturduğunuz için Mevcut Kullanıcı seçeneğine tıklayın.
 8. Oturum açma bilgilerinizi girin ve Bağlan’a tıklayın, ”Tatlı! Bilgisayarınız artık Prey tarafından korunmaktadır. Deneyin veya ek bir cihazı koruyun, lütfen preyproject.com adresini ziyaret edin”.
 9. Tıklayın Tamam, ve bitirdiniz.
 10. Herhangi bir web tarayıcısında Prey hesabınıza giriş yaparak cihazınızı çevrimiçi olarak takip edebilirsiniz.
 11. Cihazınızı kaybederseniz, hesabınıza giriş yapın ve Cihazlarınız  bölümünde kayıp cihazınıza tıklayın . Ardından Aygıtı Eksik Olarak Ayarla’yı tıklayın.
 12. Bir kutu görünecek, Rapor Sıklığını  size uygun şekilde ayarlayın. Daha  fazla seçenek bulmak için Gelişmiş Seçenekler’i tıklayın . Burada, cihazı kullanan kişinin web kamerası aracılığıyla anlık görüntülerini almak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Anlık görüntü özelliğini kullanmak, web kamerası LED’i düzenli aralıklarla yanıp sönerek o kişi için şüpheli bir ortam yaratacağından dizüstü bilgisayarı kullanan kişiyi uyarabilir.
 13. Click Evet, cihazı yok. Sonraki kutuda, cihazın KAYIP mı yoksa ÇALINMIŞ mı olduğunu ayarlayabilirsiniz. Ayrıca bir sonraki seçenekte kaybolan bilgileri Prey Inc. ile paylaşabilirsiniz.
 14. Cihazınızın mevcut durumunu bilmeniz gerektiğinde , cihaz bölümündeki Haritalar ve Eylem seçeneğini tıklamanız yeterlidi.
 15. Cihazınızı bulduğunuzda, Cihazı Kurtarılacak Şekilde Ayarlayın ve av, cihazınızın canlı takibini durduracaktır.

Prey, cihazı uzaktan kilitlemenize, alarm çalmanıza, alçak gönüllü herhangi bir kişinin dizüstü bilgisayarınızı bir yerde unuttuysanız iade etme ihtimaline karşı mesaj göndermenize olanak tanır. Bu hizmetin tek dezavantajı laptopunuzun internete bağlı olması gerekir. Ücretsiz seçeneğe en fazla üç cihaz ekleyebilirsiniz. Daha fazla cihaz eklemek için planlarını satın almanız gerekir.

Herhangi bir hırsızlık durumunda, değerli verilerinizi ve gizliliğinizi korumak için kullandığınız tüm çevrimiçi hizmetler için şifrelerinizi değiştirmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Dizüstü bilgisayarınızı güvende tutmak bu teknoloji odaklı dünyada bir zorunluluktur. Bu basit yöntemleri kullanarak dizüstü bilgisayarınızı koruyabilir, hayatınız boyunca topladığınız değerli anılarınızı saklayacaktır. Bu yöntemleri kullanmak dışında her zaman tüm cihazlarınız için bir şifre belirlemelisiniz, bu, herhangi bir hırsızlık durumunda veya bir yerde unutmanız durumunda verilerinizi koruyacaktır.

Kayıp Laptop Nasıl Bulunur?

Kayıp veya çalıntı laptop nasıl bulunur? konusunu sizler için derledik umarım faydalı olmuştur. Bir başka makalemiz olan Bilgisayar Aşırı Isınma Sorunu Çözümü makalemize de göz atabilirsiniz.

Share.

Siber dünyada gerçekleşen tüm olayları, hack haberlerini, teknoloji gelişmelerini ve bir çok konuda bilgilendirici makaleleri araştırıp sizler ile paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version