Sıradaki içerik:

22 Yaşındaki Bir Genç Su Sistemini Hacklemekle Suçlanıyor

e
sv

Hack Saldırıları Bitcoin Piyasasını Nasıl Etkiler?

02 Nisan 2021 15:41
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hacking Bitcoin Piyasasını Nasıl Etkiler?

Hack Saldırıları Bitcoin Piyasasını Nasıl Etkiler? konusunu araştırdık. Bitcoin fiyatı 2021 yılında yeni zirvelere ulaştı ve BNY Mellon gibi finansal ağırlıklar Şubat ayında dijital varlıklar için yıl sonuna kadar saklama hizmetleri sunacaklarını duyurdu. Bu, bir bitcoin’in fiyatını 48.000 $ ‘ın üzerine çıkaran bir duyuruydu.

“Kripto para birimleri hakkındaki görüşleriniz ne olursa olsun. Mastercard’ın dijital varlıklar başkanı Raj Dhamodharan şirketin blogunda yaptığı açıklamada, bu dijital varlıkların ödeme dünyasının daha önemli bir parçası haline geldiği gerçeği devam ediyor.

Mastercard, yalnızca bir şeyler satın almak için (yeni bir Tesla dışında) kullanılacak kadar istikrarlı olan para birimlerini ele almayı planladığını söylese de, büyük fiyat dalgalanmaları alandaki diğer aktörlerin dikkatini çekti.

Hırsızları cezbediyor

Vaasa Üniversitesi’nin araştırması, 2013 ile 2017 yılları arasında 1,1 milyon bitcoin’in çalındığını vurguluyor; bu, bugünün değerine göre, soygunun 44 milyar dolar civarında olduğunu gösteriyor.

Makale, çoğu müşterinin özel anahtarlarını kontrol etmeye çalıştığı için savunmasız kripto para birimlerinin bilgisayar korsanlığı için ne kadar güçlü olduğunu vurguluyor, bu da bu borsaları bilgisayar korsanları için oldukça çekici hale getiriyor.

Borsaya girin ve para biriminin her sahibinin anahtarına sahip olun.

Yazar, “Bilgisayar korsanlığı olaylarından (burada korsanlık olarak anılacaktır) kaçınmak amacıyla, borsaların yaklaşık% 90’ı anahtarlarını çevrimdışı tuttukları bir tür soğuk depolama sistemi kullanıyor” diye açıklıyor yazar. “Özellikle, bitcoin cüzdanlarının sayısı 2013’te 8,2 milyondan 2016’da 35 milyona dört kattan fazla arttı.”

Kanıtlar Hack Saldırılarının Piyasayı Etkilediğini Söylüyor !

Yazar, 2013 ile 2017 yılları arasında Bitcoin piyasasında ortaya çıkan 29 bireysel hack olayını özellikle inceliyor. Bu saldırıların üretken doğasına rağmen, piyasada yarattıkları belirsizliğin para biriminin fiyatına yansımadığını vurguluyor. En azından herhangi bir saldırının hemen sonrasında, herhangi bir yanıt genellikle saldırının meydana gelmesinden en az beş gün sonra gelir.

Bitcoin piyasasının bunun gibi bilgileri işlemede ve para biriminin fiyatına yansıtmada özellikle verimli veya etkili olmadığını öne sürüyor. Saniyeler içinde önemli olaylara tepki verme eğiliminde olan itibari para birimleri ile belirgin bir tezat oluşturuyor. Dahası, saldırıların etkisi diğer kripto para birimlerine de “bulaşıyor” gibi görünüyor.

Araştırmacı, “Daha önceki literatür kripto para birimi getirilerinin birlikte hareketlerini belgelese de, mevcut araştırmanın yeni bir bulgusu, bitcoin pazarındaki bilgisayar korsanlarının diğer kripto para birimi pazarlarını da etkilediğidir” diye açıklıyor. “Kanıtlarımız, bilgisayar korsanlığı olaylarıyla ilişkili dalgalanmada bulaşıcı bir etki olduğunu gösteriyor.

Diğer Coinlerde Etkileniyor !

Analiz, bitcoin üzerindeki bir hack olayından sonra, Ethereum piyasasında da dalgalanmada bir artış olduğunu buldu (bitcoin’de görülen aynı gecikme süresinden sonra da olsa). Bu diğer borsalarda görülen volatilite seviyesi, Bitcoin piyasasında görülenle neredeyse aynıydı; bu, insanların özellikle Bitcoin yerine bir bütün olarak kripto para birimlerinin güvenliğini ve riskini fiyatlandırdığını gösteriyor gibi görünüyor.

Dahası, ne bitcoin ne de Ethereum dalgalanmalarında asimetriler sergilemiyor, ancak daha geleneksel finansal piyasalarda dalgalanma tepkileri olumsuz haberler için olumlu haberlerden daha güçlü olma eğiliminde.

Makale, kripto para biriminin sanal para birimini hem depolamasının hem de ticaretini yapmasının onları saldırılara karşı özellikle savunmasız hale getirdiğini vurguluyor. Yine de, bu güvenlik açığına rağmen, kripto piyasaları, para birimlerinin kendilerine yönelik bu tür saldırılarda işleme ve fiyatlandırma konusunda verimli görünmüyor.

Yazar, bunun genellikle saldırıların daha büyük borsalarda olduğundan daha düşük güvenlik standartlarına sahip daha küçük borsalarda gerçekleşebileceğini öne sürüyor. Bu da, piyasada bilginin yayılmasını yavaşlatır.

Yazar, “Ayrıca, borsalar birden fazla kripto para birimi ticareti yapıyor ve bir borsa hacklenirse, hırsızlar hem bitcoin hem de Ethereum’u çalabilir, bu da mevcut çalışmada bulunan volatilite yayılmaları için olası bir açıklama olabilir,” diye devam ediyor yazar. “Bu fenomen için bir başka olası açıklama, hırsızların diğerini çalmak için bir kripto para birimini kullanması ve böylece kripto para birimlerine olan talebi hacklenenden diğerine kaydırması olabilir.”

Bitcoin fiyatı yükselmeye devam ettikçe, bu tür saldırıların sıklığı muhtemelen devam edecek. Para birimi oynaklığını azaltmak ve daha saygın bir para birimi haline gelmek istiyorsa, o zaman insanlardan bitcoin çalma işlemlerinde ve fiyatlandırmada daha iyi hale gelmelidir. Hack Saldırıları Bitcoin Piyasasını Nasıl Etkiler? sorusunu cevapladık.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli