Sıradaki içerik:

Ethereum Nedir? Ethereum’u Kim Bulmuştur?

e
sv

En Çok Kullanılan 10 Kripto Paralar Ve Özellikleri

42 okunma — 18 Şubat 2021 14:37
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

kripto paralar

Kripto paralar, teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi ile birlikte, nakit paranın kullanımı azalmış, kripto paraların kullanımı artmıştır. Bu yazımızda ise en çok kullanılan 10 kripto parayı anlatacağız.

En çok kullanılan on kripto para hangileridir? Kripto paralar kullanım amacı nedir? gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Bitcoin Nedir?

Dijital teknoloji sayesinde herhangi bir kuruma ve bankalara bağlı olmadan işleyişini sürdüren, kripto para birimi Bitcoin’dir. Bitcoin ne zaman kurulmuştur? Bitcoin, 2008 yılında “SatoshiNakamoto” ismi ile adlandırılan ve sonralarda ise ortadan kaybolan bir kişi veya grubun yazdığı makale sonucu piyasaya çıkan Bitcoin, dijital bir para olmak üzere dijital teknolojinin bir ürünüdür.

Ethereum Nedir?

Ethereum nedir diye merak ediyorsanuz bu yazı tam size göre. Ethereum’un tanıtımı ilk kez Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı’nda yapılmıştır. Bu konferans  Vitalik Buterin adlı kişi tarafından yapılmıştır. Konferans yapıldıktan sonra kurucluarının dahi beklemediği büyük bir ilgi ile karşılaşmıştır Ethereum. Ethereum dışarından bakıldığında bir alt coin gibi izlenim verse de bir altcoinden çok daha fazla özelliğe sahiptir.

Ripple Nedir?

Ripple, eş zamanlı küresel ödeme ağı olacak şekilde tasarlanmıştır. Ripple’in özelliklerine baktığımız zaman, Ethereum’un sorunlarına çözüm haline geldiği bir kripto para olduğunu görüyoruz. Ripple’in en temel özelliği bankalar ile yatırımcılar arasındaki bağı güçlendirmektedir. Uluslararası para transferinin çok daha önemli bir hal aldığı bu günde, kolaylık bakımından çok fazla yarar sağlamaktadır.

StellarLumens Nedir?

Stellar Lumens’in yurt dışı ödeme imkanı veren blok zincir teknolojisi kullanılarak oluşturulmuştur. Stellar Lumens, açık kaynak kodlu bir dijital para birimidir. Stellar Lumens, kâr amacı gütmemektedir. Stellar Lumens’in kendisine edindiği amaç,diğer ülkelere nazaran daha az gelişmiş ülkelere para transferi aktarımını basitleştirmektir. Stellar Lumens’i diğer kripto para birimlerinden en önemli farkı, doğrudan ağında para transferi yapılabilmesi özelliğidir.

Bitcoin Cash Nedir?

Merkez Bankası aracılığı olmadan işlem gerçekleştirilebilen, Bitcoin’de yatırımcılar arasında sanal para uygulamasının devam ettiği görülmektedir. Bitcoin’inde de uygulandığı gibi blok zincir teknolojisinin uygulanması ve geliştirilmesine imkan sağlamıştır. Bitcoin Cash teknolojisi, 1 Ağustos 2017 tarihinde kripto para piyasasına giriş yapmıştır.

EOS Nedir?

Kendisini, merkezi olmadığı uygulamaları kullanmak amacı ile en sağlam altyapı sağlayan EOS, platformunda ticari amaç beklenmeden uygulamaların ileri taşınmasının yararlandığı, denetlendiği ve geliştirilmesine olanak verenBlockchain tabanlı olmak üzere buna ek olarak merkezi olmayan sistem EOS sistemidir.

Litecoin Nedir?

Özellikleri Bitcoin ile benzerlik gösterse de Litecoin’in, Bitcoin ve diğer kripto paralardan ayrılan özelliği “Ayrı Tanıkların Kabul Edilmesi” ve “Yıldırım Ağı” isimli uygulamaların kullanılmasıdır.

Tether Nedir?

Tether’in dayanağı Dünyadaki tüm dövizlere karşı işlem yapılabilen ilk kripto paradır. Tether’in amacı kripto paralarla birlikte Dünyadaki bütün geleneksel dövizleri bir arada tutmayı amaçlamaktadır.

Bitcoin SV Nedir?

Bitcoin’inhayalini gerçekleştirme projesinden ötürü bu projenin ismi “SatoshiVision” (SV) olarak kararlaştırılmıştır. Lider firma BCH dijital para şirketi olan Coin Geek ve diğer madencilerin istekleri doğrultusunda oluşturulan kripto paradır.

Cardano Nedir?

Cardano Coin projesi, bilimsel bir tutumla inşa edilmiştir. Ve Cardano Coin, bilimsel bir tutum ile inşa edilen ilk kripto paradır.. Cardano Coin (ADA), Charles Hoskinson’ınkripto para projesidir. CardanoCoin’in yazılım mimarileri kendisine özeldir. Cardano Coin birbirinden farklı katmanlarda muhasebe yapmayı ve hesaplama yapmayı birbirinden ayırmaktadır.

Kripto paralar ile gelir sağlayabilir miyim? diye düşünüyorsanız bu alacağınız riske göre değişiklik gösterecektir.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli