Sıradaki içerik:

Facebook’dan Şaşırtıcı Karar! Hikayeler Bölümü Kapanıyor Mu?

e
sv

Ethereum Nedir? Ethereum’u Kim Bulmuştur?

50 okunma — 18 Şubat 2021 14:23
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ethereum

Ethereum, nakit para dışında kripto paralar da hayatımızın bir parçası oldu. En geniş ağa sahip olan kripto paralardan biri de Ethereum’dur.

Ethereum Nedir?

Ethereum nedir? sorusuna verilebilecek en kolay yanıt bir kripto para olduğudur. Ethereum’u en basit tabir ile açıklamak gerekirse bir Kripto İşletim Sistemi’dir. Bu Kripto İşletim Sisteminin para biri ETH’dir. Bu Kripto İşletim Sistemindeyatırımcılaristedikleri işlemleri yaparlar. Ve bu yatırımcılığı yani madenciliği yapana Ether yani yakıt şeklinde ödeme yapılmaktadır.

Bu yakıt, kolay kullanılabilir ve uyarlanabilir olacak şekilde yatırımcılarahizmet sunulmuştur.Bu Kripto İşletim Sistemi,Bitcoin’in blockchain mantığı ile ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak özel bir yazılım dili içererekbu sistem sayesinde merkezi bulunmayan yazılım protokollerinin ilerletilmesinde büyük yarar sağlamıştır.

Ethereum Kripto Para Siteminin öncelikle 2017 tarihlerinde yüksek performans göstermesi ile isminden çokça söz ettirmeye başlamıştır. Kripto para piyasasında akla gelen kripto paralar Bitcoin ve Bitcoin’den sonra da ETH gelmektedir.

Kripto para piyasasında Ethereum, özellikle Rusya’dan destek gördü ve 2017 senesinde Rusya’nın desteği sayesinde yüzde üç yüzden fazla değerlenmiştir. 2017 senesindeki yüzde üç yüzlük yükselişinden ötürü ve buna ek olarak ETH’ninüretiminin Bitcoin üretimine  göre daha fazla basit olmasından ötürü insanların bazılarıncaBitcoin’dendaha iyi bir kripto para olduğuna inanılmış ve ETH’nin gelecekte en iyi kripto para olacağına inanmaktalar. ETH geleceğe yatırım olarak yapılmalıdır ve gelecekteki yeni kontratlar ETH aracılığıyla ev veya araba kiralama şansına sahip olabileceğiz.

Ethereum’un Kısa Tarihçesi

Ethereum’un kurucusuVitalikButerin’dir. Ethereum, VitalikButerin tarafından, 30 Temmuz 2015 tarihinde ilk kez gerçekleşen Kuzey BitcoinKonferansında VitalikButerin tarafından tanıtımı yapılmıştır. Ethereum, VitalikButerin ve kurucularının dahi beklemediği kadar fazla ilgi gördü ve her gün ilerledikçe Ethereum’un yatırımcısı artmaktadır.

Ethereum projesi, kurucu VitalikButerin’in de içinde bulunduğu 4 kişilik bir grup tasarlandı. Bu dört kişilik grupta bulunan kişiler; VitalikButerin, AnthonyDilorio, Charles Hoskinson ve GavinWood’dur. Ethereum’un yatırımcı sayısı 2 ay sonra 32 kişiye çıkarak yatırımlar büyük araştırmalar sonucu yapılmıştır. Kripto parasını yakından takip eden insanların büyük bir kısmı ETH’u Bitcoin’in ikinci alternatifi olarak tanımlıyorlar. Buna ek olarak bir çok yatırımcı  ETH’nin Bitcoin’i tahtından indireceğini de düşünmektedir.

 

ETH İle Bitcoin Arasındaki Farklar Neleredir?

PekiETH ile Bitcoin arasındaki farklar nelerdir? İlk öncelikle,Ethereum’unBitcoin’e nazaran daha fazla gelişmiş bir sisteminin bulunduğunu söyleyelim. ETH’nin on beş saniyeye indirmeyi amaçladığı blok süresi Bitcoin’de ise on dakikadır. Bu blok sürenin azaltılmaya çalışılması ve ETH’deonayların daha hızlı bir şekilde tamamlanması amaçlanmaktadır.

Bitcoin birim değeri şimdilerde çok yüksek boyutlara ulaştığı için Bitcoin, kripto altın olarak isimlendirilmektedir. Ethereum ise kripto para birimi ismiyle adlandırılmaktadır. Ethereum ve Bitcoin arasındaki büyük fark ise Ethereum’un ayarlanabilir akıllı sözleşmeler yapabilme seçeneğidir. Bitcoin’de ise ayarlanabilir akıllı sözleşmeler seçeneği bulunmamaktadır.

Ethereum kazandırır mı?  sorusuna ise kripto para piyasasındaki riskleri göz önünde bulundurarak hiçbir zaman yanıt veremeyiz.

 

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli