Laptop pilini her zaman takılı tutmalı mıyım? konusunu sizler için araştırdık. Sürekli olarak yeni araçlar ve yazılımlardan bahsederken, onlara güç sağlamak için enerji sağlayan pilleri genellikle görmezden geliriz.

Benzer şekilde, dizüstü bilgisayar pillerimiz, RAM ve GPU’ları içeren yüksek oktanlı tartışmalarda sıklıkla göz ardı edilen en önemli parçalardan biridir. Yine de, pille ilgili bazı sorular düzenli olarak ortaya çıkmaya devam ediyor.

Dizüstü bilgisayarımı her zaman fişte tutmalı mıyım? Şarj etmeden önce dizüstü bilgisayar pilimi tamamen boşaltmalı mıyım?

Kısa Baytlar: Dizüstü bilgisayar her zaman takılıysa pilim kendisine zarar verir mi? İnternette pil ile ilgili en çok aranan sorulardan biridir. Bazılarınız bir pili “aşırı şarj etmek” gibisinin olmadığını bilmek sizi şaşırtabilir. Bunun yerine, dizüstü bilgisayarınızı aşırı ısınmaktan ve pilini tamamen boşaltmaktan kaçınmalısınız.

Bu sorunun cevabı o kadar basit değil. Bu soruyu çözmeden önce, size dizüstü bilgisayarınızın piliyle ilgili cevabı anlamanıza yardımcı olacak bazı gerçekleri anlatmama izin verin.

Laptop Pilini Her Zaman Takılı Tutmalı mıyım?

İşte Pil ile İlgili Bazı Temel Bilgiler!

Dizüstü bilgisayar pillerinin çoğu ya lityum iyon ya da lityum polimerdir. Bu piller, çok sayıda şarj döngüsüne dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Bu piller fazla şarj edilemez, yani% 100 şarj olur olmaz şarjı durdururlar. Bu piller, doğrudan dizüstü bilgisayarınızın güç kaynağına atlanan enerjiyi almayı durdurur. Bu nedenle, fişe takılı tutmak pilinize zarar vermez ve genel pil ömründe çok fazla fark yaratır. Ancak, daha sonra tartışacağımız başka kritik faktörler de var.

Akılda tutulması gereken bir başka kavram da, dizüstü bilgisayarınızın pilinin ömrünü uzatan bazı iyi uygulamalar olduğudur. Pilinizin sınırlı sayıda şarj-deşarj döngüsü vardır, bu nedenle, pilinizi tekrar tekrar tamamen boşaltmak ömrüne zarar verecektir.

Aşırı Isınma, Pilinizin En Büyük Düşmanıdır!

Bir pilin uzun ömürlü olması söz konusu olduğunda aşırı ısınmanın en kritik faktör olduğunu bilmek sizi şaşırtacak. Yukarıda, dizüstü bilgisayarınızı prize takılı tutmanın pilinizi öldürmeyeceğini söylemiştik. Doğru. Ancak, dizüstü bilgisayar donanımının neden olduğu aşırı ısınmaya da dikkat etmeniz gerekir.

Bu nedenle, dizüstü bilgisayarınızın CPU / HDD sıcaklığı 40ºC civarındaysa, dizüstü bilgisayarı prize takılı tutmanız gerekir. Ancak, dizüstü bilgisayarınızda çıkarılabilir bir pil varsa ve dizüstü bilgisayarınızı yoğun bir şekilde kullanmak istiyorsanız, pili soketten çıkarmanız önerilir.

Laptop Pilinin Zarar Görmemesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Günümüzde tüm dizüstü bilgisayarlar çıkarılabilir pillerle gelmiyor. Bu nedenle, pili soğutmak için soketten çıkarmak uygun bir seçenek değildir.

Bunun yerine, pilinizin ömrünü farklı bir şekilde uzatmanıza yardımcı olabilecek basit bir yöntem var. Battery University tarafından yapılan testlere göre yüzde 100 şarj edilen bir pilin sadece 300-500 deşarj döngüsü olacak. Öte yandan,% 70-80 oranında şarj edilirse, 1000-2000 şarj döngüsü alacaktır.

Bu makalede anlattıklarıma dayanarak, işte bazı önemli noktalar:

  • Dizüstü bilgisayarınızı şarj ettikten sonra tamamen boşaltmaktan kaçının. Yapabileceğiniz en iyi şey, pil seviyesini yüzde 40 ile yüzde 80 arasında tutmaya çalışmaktır.
  • Dizüstü bilgisayarınızın çok ısınmadığından ve soğutma fanınızın düzgün çalıştığından emin olun.
  • Dizüstü bilgisayarınızın pili “aşırı şarj olamaz” ve aşırı şarj nedeniyle kendine zarar veremez. Şarj enerjisini atlayacak kadar akıllı.

Laptop pilini her zaman takılı tutmalı mıyım? sizler için derledik. Bir başka makalemiz olan WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir? makalemize de göz atabilirsiniz.

Share.

Siber dünyada gerçekleşen tüm olayları, hack haberlerini, teknoloji gelişmelerini ve bir çok konuda bilgilendirici makaleleri araştırıp sizler ile paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version