Sıradaki içerik:

İsviçreli bilgisayar korsanı, Nissan ve Intel’i ihlal ettiği iddiasıyla suçlandı

e
sv

1200 Microsoft Office 365 Hesabını Sildi ve Hapse Girdi

24 Mart 2021 14:40
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Eski bir BT danışmanı, Carlsbad, California’da bir şirketi hackledi ve kendisine iki yıl hapis cezası veren bir intikam eylemiyle neredeyse tüm Microsoft Office 365 hesaplarını sildi.

Bu sabotaj eyleminde 1.200’den fazla kullanıcı hesabı kaldırıldı ve şirketin operasyonları iki gün boyunca tamamen durduruldu.

Deepanshu Kher, Microsoft Office 365 hizmetlerine geçişe yardımcı olması için kendisini bir müşteriye gönderen bir BT danışmanlık firması için çalışıyordu. Müşteri şikayetleri üzerine, işvereni onu Ocak 2018’de görevden aldı ve Mayıs ayı başlarında görevden aldı.

1200 Microsoft Office 365 Hesabını Sildi

Kher kin tuttu ve memleketi Hindistan’a döndü. 8 Ağustos’ta Carlsbad şirketini hackledi ve çevrede bulunan 1.500 Microsoft Office 365 hesabından 1.200’den fazlasını sildi.

Sonuç olarak, çalışanlar işlerini yapmalarına izin veren hizmetlere erişimi kaybetti: e-posta, kişi listeleri, toplantı takvimleri, belgeler, görüntülü ve sesli konferanslar, Teams.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan bir basın açıklaması “Şirket dışında müşteriler, satıcılar ve tüketiciler şirket çalışanlarına ulaşamadı.” dedi . Dahası, şirketin müşterilerini ne olduğu ve operasyonların ne zaman normale döneceği konusunda bilgilendirmenin bir yolu yoktu.

Carlsbad şirketi, bu sabotaj eyleminden kaynaklanan sorunları üç ay boyunca ele aldı ve 560.000 $ ‘dan fazla maliyete maruz kaldı.

Kher’in New York’ta mühendis olarak çalışan bir erkek kardeşi var. Aralık 2019’da onaylanan vize başvurusunda bulundu ve ABD’ye bir ziyaret yaptı. Geziye bir yıldan fazla bir süre sonra çıktı ve tutuklama emrinden habersiz 11 Ocak’ta gözaltına alındı.

ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Marilyn Huff, Kher’i iki yıl hapis, üç yıl denetimli serbest bırakma ve sabote ettiği Carlsbad şirketine 567.084 $ ödemeye mahkum etti. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli