Sıradaki içerik:

Twitter Spaces Nedir ?

e
sv

Bloatware Kaldırma Nasıl Yapılır ?

06 Mart 2021 00:44
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bloatware Kaldırma Nasıl Yapılır

Bloatware Kaldırma Nasıl Yapılır ?  konusunu sizler için derledik. Xiaomi, bütçe cihazlarıyla akıllı telefon dünyasını hızla ele geçiriyor. Türkiye ve bir çok ülkenin pazarlarına hakim olan şirket, bir amiral gemisi cihazının özellikleriyle birlikte düşük fiyatlı akıllı telefonlar sunmayı başarıyor.

Xiaomi, bu kadar düşük fiyatlara ulaşmak için çok fazla maliyet düşürüyor ve reklamları hedefleme ( MIUI uygulamalarındaki saçma reklamlar ), kullanıcıları önceden yüklenmiş MIUI uygulamalarını (Bloatware) kullanmaya zorlama gibi diğer alanlarda kar elde etmeye çalışıyor.

Mi cihazlarındaki bloatware’den rahatsız olan biriyseniz, işte bloatware’i MIUI cihazlarından nasıl kaldıracağınızı sizler için anlattık.

Xiaomi Cihazlarında Bloatware nedir?

Bloatware terimi, Samsung, Xiaomi, HTC vb. Üreticiler tarafından geliştirilen ve standart yollarla kaldırılamayan akıllı telefon uygulamaları için kullanılır. 

Kendi başına sıkıcı bir görev olan cihazı köklendirmediğiniz sürece, bloatware’i kaldıramaz veya devre dışı bırakamazsınız. Burada, sonunda köklendirme sürecinden geçmeden RAM’inizi besleyen MIUI uygulamalarından kurtulabileceğiniz birkaç yöntem derledim.

Xiaomi Cihazlarında MIUI Uygulamalarını Köklendirme Olmadan Nasıl Kaldırılır / Devre Dışı Bırakılır?

1. MIUI Gizli Ayarları

MIUI için Gizli Ayarlar uygulaması, geliştiricilerin önceden karmaşık görevleri birkaç dokunuşla gerçekleştirmesini kolaylaştırır. Örneğin, daha önce girilmesi zor olan Bildirim günlüğüne erişebilirsiniz.

Uygulama, Android 7, Android 8 ve Android 9 dahil olmak üzere farklı Android sürümleri için sekmelere sahiptir. Xiaomi cihazınızda yüklü MIUI sürümüne bağlı olarak Android sürümlerinden herhangi birini seçebilirsiniz. MIUI gizli özelliklerinin yardımıyla, önceden yüklenmiş bazı uygulamalardan (tümü değil) kurtulabilirsiniz (Google uygulamalarını da kaldırabilirsiniz).

MIUI Gizli Ayarları

 1. MIUI Gizli Ayarları uygulamasını açın.
 2. Android sürümünü seçin.
 3. Uygulamaları Yönet’e dokunun.
 4. Cihazınızdan kaldırmak istediğiniz uygulamaya gidin ve dokunun.
 5. “Devre Dışı Bırak” veya “Kaldır” seçeneğine dokunun.
 6. Ardından açılır pencerede “Uygulamayı devre dışı bırak” düğmesine dokunun.

Bu şekilde, daha önce yapılması imkansız olan birkaç Mi uygulamasını kaldırabilirsiniz.

2. ADB ve Fastboot

ADB ve Fastboot kullanarak bloatware’i kaldırmak evrensel bir yöntemdir ve hemen hemen her Android destekli cihazla çalışır.

İşin püf noktası, biraz teknik olması. Çıkarmak için, adımları doğru bir şekilde izlemeniz veya ADB ve Fastboot hakkında önceden bilgi sahibi olmanız gerekir. İlk seçeneği izlemenizi tavsiye ederim.

MIUI uygulamalarını Xiaomi cihazınızdan veya herhangi bir Android cihazdan bloatware’den kaldırmak için yapmanız gerekenler burada:

MIUI bloatware ADB ve Fastboot kullanarak nasıl kaldırılır?

Gereksinimler 
– Bilgisayarınızda yüklü ADB ve Fastboot açık olması gerek.
– USB hata ayıklama açık 
– App Inspecter uygulaması

 1. Xiaomi cihazınızı USB kablosunu kullanarak PC’ye bağlayın
 2. Komut istemini açın ve cihazın bağlı olup olmadığını kontrol etmek için “adb cihazları” yazın.
 3. Şu komutu girin: “adb kabuğu”
 4. App Inspector’ı kullanarak sistem uygulamasının paket adını bulun
 5. Şu komutu girin: “pm uninstall –k —user <paketin adı>”

Bu yöntem sayesinde, bloatware’i MIUI cihazınızdan root olmadan kolayca kaldırabilirsiniz. Uygulamaları al’ı Xiaomi cihazınızdan kaldırmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Herhangi bir hata veya sistem çökmesi ile karşılaşırsanız, telefonu sıfırlayabilirsiniz ve Xiaomi cihazı normale dönecektir.

Xioami cihazınızda MIUI Reklamlarını devre dışı bırakın

Yalnızca bloatware değil, MIUI yazılımı genelinde gösterilen bazı reklamlardan da kurtulabilir. Ayarlar> Ek Ayarlar> Yetkilendirme ve İptal Etme’ye gidin.

Burada, reklam için veri toplayan MIUI Sistem Reklamları (msa) yetkisini iptal etmeniz gerekir. Bu nedenle, msa’nın yanındaki geçiş düğmesine dokunun ve görünen açılır pencerede İptal Et’e dokunun.

Xiaomi Bloatware’i kaldırmak güvenli midir?

Duruma göre değişir! İlk olarak, Xiaomi’nin kendisi bu tür uygulamaları takip etmemeyi tavsiye ediyor, bu yüzden buna devam etmek hiç de güvenli değil. Ama yine de, asıl suçlular onlar, bu yüzden şimdilik onların uyarılarını atlayalım.

Bunun dışında, Xiaomi bloatware kaldırma işlemi telefonun rootlanmasıyla da gerçekleştirilebilir. Şimdi, bu, işinizi bilmiyorsanız, aslında zor bir yöntemdir. Başarısız köklendirme prosedürü telefonunuzu tutabilir.

Ayrıca, uygulamaların iyi ya da kötü olmasına bakılmaksızın, pek çok kullanıcının Google dışı herhangi bir şeyi bloatware olarak görmesi de söz konusudur. Bazen bu uygulamalar Google uygulamalarından daha iyi bir deneyim sunar.

Son olarak yukarıda belirtilen yöntemlerden bahsedelim. Şimdiye kadar, cihazda meydana gelen herhangi bir sorun olmadı yukardaki işlemleri uygulayarak programı silebilirsiniz.

Bloatware Kaldırma Nasıl Yapılır? konusunu sizler için derledik umarım sizlere faydalı olmuştur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli