Sıradaki içerik:

Apex Legends Yeni Karakter Japon Olacak

e
sv

Cep Telefonu Televizyona Nasıl Bağlanır?

15 Mart 2021 23:22
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Cep Telefonu Televizyona Nasıl Bağlanır?

Cep Telefonu Televizyona Nasıl Bağlanır? konusunu sizler için araştırdık. Son zamanlarda akıllı telefonlardaki içerikleri daha büyük ve geniş ekranda, televizyonda görüntülemek oldukça popüler oldu. Üstelik kullanıcılar oluşan kablo kalabalığından kurtulmak için bu kablosuz bağlantı yöntemlerini tercih edebiliyor. Size kablosuz bağlantı yöntemlerini hazırladık.

Öncelikle cep telefonunuzu televizyona bağlama konusunu halletmelisiniz. Bunun için televizyonunuzun ve telefonunuzun sahip olduğu bazı özellikler kullanabilir veya bu iş için tasarlanmış özel cihazları tercih edebilirsiniz. Cep telefonunuzu televizyona bağlamak için arada bir bağlantı olması gerekiyor.

Bu bağlantı bir kablo, cihaz, uygulama yada bluetooth, wireless gibi bir ağ olabilir. Hangisi üzerinden bağlantı kuracağınız, televizyonunuzun veya telefonunuzun özelliklerine bağlıdır. İşte akıllı telefonunuzu televizyon ekranına bağlamanın en uygun ve kolay yolları.

Cep Telefonu Televizyona Nasıl Bağlanır?

1. Televizyonunuz Smart TV ise

Televizyonunuz Smart TV ise cep telefonunuzu Wifi üzerinden kablosuz olarak televizyona bağlayabilirsiniz. Sadece telefon, tablet veya bilgisayarınızın, TV cihazınızla aynı kablosuz ağa bağlı olduğundan emin olmalısınız. Android tarafından en çok kullanılan Miracast teknolojisi veya DLNA bağlantısı ile televizyonunuzu televizyona bağlayabilirsiniz.

Miracast için öncelikle televizyonunuzda Screen Mirroring (Ekran Yansıtma) özelliğine geçiş yapmalısınız. Aynı şekilde cep telefonunuzda da bu özelliği açmalısınız ve televizyonunuzu bulmalısınız. Samsung cihazınızda AllShare uygulamanız bulunuyorsa bu uygulama sayesinde akıllı televizyona medya gösterimi ve görüntü aktarımı yapabilirsiniz.

Android cihazınızdaki Allshare uygulamasını açmalısınız ve aktarmak istediğiniz içeriği seçmelisiniz. Eğer İphone kullanıyorsanız fotoğraf, müzik ve videolarınızı televizyonunuza yansıtmak için telefondan televizyona kablosuz akışı sağlayan İOS uygulamaları tercih etmenizin en kolay yoldur. App Store’a “DLNA” anahtar kelimesini yazarak bulabilirsiniz.

2. Televizyonunuz Smart TV değil ise

Android Cihazlar İçin
Android kullanıyorsanız Smart TV olmayan televizyonlarına cep telefonlarını bağlamak için Google Chromecast modellerini kullanabilirsiniz. Bu cihaz temelde medya akışını, akıllı telefonunuzun ekranını doğrudan bir TV’ye aktarmak için kullanılan bir araçtır.

Medya dosyaları desteklemesi neticesinde, bu cihazı eski bir televizyona bağlasanız bile YouTube gibi medyalara erişebilmektesiniz. Yapmanız gereken tek şey Android’in bildirim alanında bulunan Quick Settings menüsündeki Cast komutunu kullanmak veya kullandığınız uygulamadaki simgeyi bulmak. Mesela mobil YouTube uygulamasında bu seçeneği görebilirsiniz.

Chromecast’e bir yöntem olan Miracast teknolojisi güncel televizyonlarda bulunabilmektedir. Televizyonunuzda bu özellik yoksa Blu-ray oynatıcı veya medya merkezinizde Miracast desteği olabilir. Yoksa uygun fiyatlı Miracast cihazı edinmeniz de mümkün olabilmektedir.

Eğer televizyonunuzda Miracast desteği yoksa veya Chromecast satın almak istemiyorsanız cihazınızdaki microUSB bağlantısından HDMI çıkışı elde etmenizi sağlayan kabloda alabilirsiniz. Bununla alakalı iki farklı standart mevcut: MHL ce SlimPort. Cihazınızla hangisi uyumluysa o tipteki kablodan edinmeniz gerekiyor. Aksi durumda cihazınızdan televizyonunuza görüntü aktaramazsınız.

3-iOS cihazlar için

Televizyona kablosuz bağlanmak için İOS işletim sistemi kullanıyorsanız en pratik yol Apple Tv olmaktadır. 4. nesil Apple TV’lere iPad ve iPhone modellerini kablosuz olarak bağlamanız mümkündür. Telefondan cihaza görüntü ve ses sinyalleri HDMI üzerinden aktarılıyor.

Apple TV’nin AppStore ve iTunes gibi içerik zenginliğinin bulunması da kullanımını artırmaktadır. Apple TV satın aldıktan sonra iPhone’unuzun görüntüsünü televizyona yansıtmak için Denetim Merkezi’ndeki Ekran Yansıtma’yı seçebilir veya Apple TV simgesine dokunabilirsiniz.

Cep telefonu televizyona bağlama konusunu sizler için derledik umarım faydalı olmuştur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli