Sıradaki içerik:

Netflix Dizi ve Filmleri Nasıl İndirilir? [Tam Kılavuz 2021]

e
sv

Telefondan Virüs Nasıl Silinir?

04 Mayıs 2021 21:52
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Telefondan Virüs Nasıl Silinir?

Telefondan Virüs Nasıl Silinir? konusunu sizler için araştırdık. Verilerinizi çalsalar, telefonunuzu kripto para madenciliği yapmak için kullanıyorlar veya banka hesabınızdan para çekiyorlarsa, akıllı telefon virüsleri bir kabusa dönüşebilir. Neyse ki, hem iOS hem de Android telefonlarda kötü amaçlı yazılımları    keşfedebilir ve kaldırabilirsiniz.

Virüs” kelimesi teknik olarak, virüslü dosyalar aracılığıyla yayılan belirli bir kötü amaçlı yazılım türünü ifade eder. Bununla birlikte, çoğu insan genel olarak kötü amaçlı yazılım anlamında “virüs” kullanır, bu nedenle burada terimleri birbirinin yerine kullanacağız.

Bu makalede, kötü amaçlı yazılımların telefonunuza nasıl düştüğü, ne yaptığı, nasıl kaldırılacağı ve gelecekte bundan nasıl kaçınılacağı hakkında tam bir fikir edineceksiniz. Telefondan Virüs Nasıl Silinir? konusunda başlamak için, telefonunuza kötü amaçlı yazılım bulaşıp bulaşmadığını nasıl bulacağınıza bakalım.

Telefonu Virüslerden Nasıl Korursunuz? 

Telefon kötü amaçlı yazılımları tıpkı fiziksel sağlığınız gibidir: Bir gram önleme, bir kilo tedaviye değer. Kendinizi kötü amaçlı yazılımlara karşı korumak, yüksek değerli hedefler olmayan çoğu insan için çok da zor değildir, ancak biraz öngörü gerektirir:

 • Telefonunuza  güçlü bir antivirüs programı kurun.
 • Üçüncü taraf uygulama mağazalarından uygulama yüklemeyin.
 • Telefonunuzu jailbreak yapmayın veya rootlamayın.
 • Telefonunuzu güncel tutun. Artık yazılım güncellemelerini zamanında almıyorsanız, yeni bir telefon satın alın.
 • Uygulamaları yüklerken, web’de gezinirken ve talimatları uygularken dikkatli olun ve dikkatli olun.

Telefonumda virüs olup olmadığını nasıl anlarım?

Telefondan Virüs Nasıl Silinir? konusunda, Kötü amaçlı yazılımlardan kurtulmak için sert önlemler almadan önce, telefonunuzdaki sorunların aslında virüslerden kaynaklandığını doğrulamalısınız. Virüsleri bulmak zor olabilir çünkü semptomları diğer telefon sorunlarının semptomlarına benzer. Genel olarak, kolayca açıklayamayacağınız birden çok sorununuz varsa, kötü amaçlı yazılımınız olabilir.

1. Aşırı ısınma veya pil boşalması

Bazı kötü amaçlı yazılım türleri Bitcoin madenciliği yapar, reklamları tıklar veya arka planda telefonunuzun ısınmasına neden olan diğer kötü görevleri yerine getirir. Daha kötü performans ve pil ömrünün yanı sıra (bir sonraki bölümde ele alınmaktadır), işlemciyi yoğun olarak kullanan bu kötü amaçlı yazılım, telefonunuzu ısıtabilir.

Telefonun aşırı ısınmasının tümü kötü amaçlı yazılımla ilgili değildir, ancak bu, görmezden gelmemeniz gereken oldukça yaygın bir semptomdur.

Benzer şekilde, kripto para madencileri ve solucanlar gibi kötü amaçlı yazılımlar telefonunuzun pilini tüketebilir.

Bununla birlikte, çoğu pil boşaltma sorunu kötü amaçlı yazılımdan kaynaklanmaz. Kontrol Ayarlar> Pil> Pil Sağlığını piliniz bozulmuş olup olmadığını görmek için iOS veya Android’deki AccuBattery benzer bir uygulama üzerinde. Zamanla piller daha az şarj tutmaya başlar. Bu, tersine çevirebileceğiniz bir şey değildir; pillerin çalışma şekli budur.

Piliniz hızla boşalıyorsa, hangi uygulamaların pilinizi kullandığını kontrol edin, ardından pilin zayıflamadığından emin olun. Pilinizin neden bu kadar hızlı tükendiğine dair iyi bir açıklama yoksa, kötü amaçlı yazılımınız olabilir.

2. Beklenmeyen reklamlar, yönlendirmeler veya pop-up’lar

Kötü amaçlı yazılım genellikle yapıcı için para kazanmak için vardır. Bazen bu, sizi reklamlarla boğmak anlamına gelir. Normalde reklamsız veya reklamsız olan siteler veya uygulamalar aniden reklamlarla, pop-up’larla dolarsa ve yarım yamalak sitelere yönlendirmelerle dolarsa, bazı olasılıklar şunlardır:

 • Hizmetin sahipliği değişti veya güvenliği ihlal edildi.
 • Ağınız, reklamları güvenli olmayan (HTTP) bağlantılara enjekte ediyor.
 • Telefonunuzda virüs veya kötü amaçlı yazılım var.

Bu belirli belirti iOS’ta biraz nadir olsa da, Android’de oldukça yaygındı. Çoğu zaman, özellikle de güvenilir bir uygulama bir reklam kapsamındaysa, sorun kötü amaçlı yazılımdan kaynaklanır.

3. İstenmeyen, şüpheli yeni uygulamalar

Yüklediğini hatırlamadığınız uygulamaları bulmak büyük bir kırmızı bayraktır. 

Kötü amaçlı yazılım hakkında endişelenmeye başlamadan önce, paylaşılan bir iCloud veya Google hesabında oturum açmadığınızdan emin olun. Hem iOS hem de Android, uygulamaları cihazlar arasında senkronize edebilen özelliklere sahiptir, bu nedenle bir hesabı başka biriyle paylaşmanız ve uygulamayı yüklemeniz mümkündür.

İPhone’da Aile Paylaşımı kullanıp kullanmadığınızı kontrol etmek için Ayarlar> [adınız]> Aile Paylaşımı’na gidin. Android’de Google Play> Hesap> Aile’ye gidin.

Durum bu değilse, kötü amaçlı yazılım, istenmeyen uygulamaların kendi başlarına görünmesi için olası bir açıklamadır.

4. Olağanüstü Veri Kullanımı

Yasal uygulamaların aksine, telefon kötü amaçlı yazılımları veri planınızı önemsemez. Neredeyse kullandığınız bir uygulama tonlarca veri yiyorsa  veya daha kötüsü, veri kullanımından çok büyük bir telefon faturası alıyorsanız, ancak suçluyu bulamıyorsanız  bir virüsünüz olabilir.

iPhone virüs kapabilir mi?

Evet. Apple, iPhone kullanıcılarının güvenliğini korumak için çok iyi bir iş çıkarsa da, iPhone’unuza yanlışlıkla kötü amaçlı yazılım yükleyebilirsiniz. İOS’taki kötü amaçlı yazılım genellikle birkaç yerden birinden gelir:

 • Jailbreaking. Apple tarafından onaylanmayan uygulamaları ve ince ayarları yüklemek için telefonunuzu jailbreak yaptığınızda, yanlışlıkla kötü amaçlı yazılımlar da yükleyebilirsiniz. Jailbreak yapmak, doğal olarak iPhone’un güvenlik kısıtlamalarını aşmayı içerir.
 • Güvenliği ihlal edilmiş ağlar. Bu sorun teknik olarak kötü amaçlı yazılım olmasa da benzer belirtiler gösterir. Güvenli olmayan sitelerdeki (HTTPS değil HTTP) pop-up’lar ve beklenmeyen reklamlar, güvenliği ihlal edilmiş bir ağın belirtileridir.
 • Çalınan iCloud kimlik bilgileri. Yine, bu sorun mutlaka kötü amaçlı yazılım değildir. Bununla birlikte, bir bilgisayar korsanı Apple Kimliği kimlik bilgilerinizi çalarsa, aygıtlarınız ve hesaplarınız için her türlü şeyi yapabilir, bu nedenle gerçek kötü amaçlı yazılım kadar tehlikelidir.
 • Eski yazılım nedeniyle güvenlik atlamaları  Yeni iOS sürümleri neredeyse her zaman kritik güvenlik sorunları için düzeltmeler içerir. Geçmişte birçok iOS cihazı, daha yeni iOS güncellemelerine zaten eklenmiş olan bilinen güvenlik açıkları nedeniyle tehlikeye atıldı.
 • Ulus-devlet düzeyinde hackleme. İnsan hakları aktivistleri, gazeteciler ve diğer yüksek değerli hedefler genellikle hükümetler ve diğer güçlü düşmanlar tarafından saldırıya uğrar. Son derece gelişmiş bir örnek muhtemelen hükümet tarafından görevlendirildi ve Apple güvenlik açıklarını düzeltene kadar durdurulamadı.

Android telefon virüs kapabilir mi?

Evet. Google, Android güvenliğini büyük ölçüde iyileştirmiş olsa da, hala birçok virüs var. Android’de virüslerin geldiği en yaygın yerlerden birkaçı:

 • Üçüncü taraf uygulama mağazaları. Kullanıcılar zaman zaman uygulamaları Google Play Store dışında almayı seçerler. Bu alternatif mağazalar Google’ın kötü amaçlı yazılım taramasına tabi olmadığından, bunu yapmak tehlikeli olabilir.
 • Kötü amaçlı Play Store uygulamaları. Hem Apple’ın App Store’u hem de Google’ın Play Store’u zaman zaman kötü amaçlı yazılım içerse de, Play Store daha fazla toplam uygulama ve daha az insan taraması içerir. Google, tüm kötü amaçlı uygulamaları keşfedildikleri anda Play Store’dan hızlı bir şekilde kaldırır, ancak milyonlarca kişi zaten kötü amaçlı uygulamalar yüklemiştir.
 • Köklendirme. İOS’ta jailbreak yapmak gibi, bir Android cihazı köklendirmek, kullanıcıya güvenlik özellikleri pahasına daha fazla kontrol sağlar. Aynısı, kullanıcılara daha da eksiksiz kontrol sağlayan özel ROM’lar için de geçerlidir.
 • Google hesabı güvenliği ihlalieski yazılım nedeniyle güvenlik atlaması ve ülke düzeyinde hackleme , iOS’ta olduğu gibi Android’de de aynı şekilde çalışır.

İPhone’dan virüs veya diğer kötü amaçlı yazılımlar nasıl kaldırılır?

İPhone’lara eklenen güvenlik özelliklerinin bir sonucu olarak, iOS için etkili antivirüs çözümleri pratikte mevcut değil. Antivirüs yazılımı, işletim sisteminin iç bileşenlerine derin ve sınırsız erişim gerektirir, bu da Apple’ın izin vermeye istekli olmadığı bir şeydir.

Bu nedenle, iPhone’unuzdaki bir virüsten ve farklı türdeki kötü amaçlı yazılımlardan kurtulmak için atabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

 1. İPhone’unuzu yeniden başlatın. Basit, karmaşık olmayan virüsler yeniden başlatma ile kaldırılabilirBu tür kötü amaçlı yazılımlar, kalıcı olmayan kötü amaçlı yazılım olarak bilinir.
 2. Farklı bir ağa bağlanın. Ağ ile ilgili sorunlar, başka bir ağa bağlanarak veya Wi-Fi yerine LTE kullanarak çözülebilir. Bu, HTTP sitelerinde ek pop-up’ları ve reklamları durdurabilir. Bunu yapmak sorunu çözmezse, daha sert önlemler denemeniz gerekir.
 3. İCloud parolanızı değiştirin ve 2FA ekleyin. İCloud parolanızı değiştirmek ve iki faktörlü kimlik doğrulama eklemek, hesap devralma işlemlerini durdurur. Tanınmayan aygıtları da Apple Kimliğinizden çıkardığınızdan emin olun.
 4. İPhone’unuzu tamamen silin. Her şey başarısız olursa, cihazınızı tamamen silmek, kötü amaçlı yazılım izlerini telefonun kendisinden kaldırmalıdır.

Tam bir silme işlemi gerçekleştirme

İPhone’u kötü amaçlı yazılımlardan temizlemenin en etkili yolu onu tamamen silmektir. Ancak, kötü amaçlı yazılımlarla uğraşırken Ayarlar> Genel> Sıfırla> Tüm İçeriği ve Ayarları Sil’i kullanmak yeterli değildir. Akıllı virüsler, işletim sistemini tamamen kaldırıp yeniden yüklemediği için bu tür bir silme işleminden kurtulabilir.

İPhone’unuzdaki her yazılım parçasının yeniden kurulduğundan emin olmak için aşağıdaki gibi tam bir silme işlemi gerçekleştirin:

 1. Bir Make tam yedekleme önemli verilerin. Fotoğraflarınızı, kısa mesajlarınızı ve diğer önemli verilerinizi güvenilir bir bilgisayara veya başka bir cihaza kopyalayın. iCloud Yedekleme normalde telefonunuzu yedeklemenin harika bir yoludur, ancak bu sefer çalışmayacaktır. İCloud’dan bir yedeklemeyi geri yüklemek, kötü amaçlı yazılımı da geri getirebilir. Bunun yerine, saklamak istediğiniz tüm verileri manuel olarak kopyalayın.
 2. Apple’ın resmi talimatlarını izleyerek cihazınızı kurtarma moduna alın . İşlem, sahip olduğunuz iPhone nesline bağlı olarak biraz farklılık gösterir.
 3. Telefonunuzu güvenilir bir Mac veya Windows PC’ye takın. Windows kullanıyorsanız iTunes’un kurulu olduğundan emin olun.
 4. Açılan pencerede Geri Yükle’yi seçin. Bu, cihazınızdaki tüm verileri silecektir.
 5. İPhone’unuz iOS’u yüklemeyi bitirene ve kurana kadar bekleyin. Bir iCloud yedeklemesinden geri yüklemeyin, eğer yaparsanız, yanlışlıkla virüsü geri getirebilirsiniz.
 6. Uygulamalarınızı yükleyin ve verilerinizi geri getirin. Kötü amaçlı yazılımları yeniden yüklemekten kaçınmak için şüpheli herhangi bir şey için tetikte olun.

Android telefondan virüs veya diğer kötü amaçlı yazılımlar nasıl kaldırılır

Android, çeşitli şekillerde iOS’tan biraz farklı çalışır. Uygulamaların, iki ucu keskin kılıç olan işletim sistemine daha fazla erişimi vardır. Android antivirüs yazılımı, iOS antivirüs yazılımının aksine yasal olarak etkili olabilir. Bununla birlikte, virüsler de daha fazla zarar verebilir.

Kötü amaçlı yazılım sorununuzu çözmek ve Android telefonunuzdan bir virüsü kaldırmak için şu adımları deneyin:

 1. Tanınmayan uygulamaları kaldırın. Tanınmayan uygulamalar genellikle kötü amaçlı yazılım sorunlarınızın sorumlusu olacaktır.
 2. Farklı bir ağ veya bağlantı yöntemi deneyin. Bazen kötü amaçlı yazılım benzeri belirtilerinize bağlı olduğunuz ağ neden olur. Sorununuz açılır pencereler ve benzeri sorunlar ise, farklı bir ağ denemek bunları çözmenize yardımcı olabilir. Aradığınız düzeltmeyi sağlayıp sağlamadığını görmek için Wi-Fi ve mobil veri arasında geçiş yapmayı da deneyebilirsiniz.
 3. Google hesabı şifrenizi değiştirin ve 2FA ekleyin.
 4. Google hesabınızda güçlü bir şifre ve iki faktörlü kimlik doğrulama kullanın. Bu, olası hesap devralmalarını etkisiz hale getirecek ve saldırganları kendi yollarında durduracaktır.
 5. Android cihazınızı tamamen silin.

Telefonunuzu silmek son çare olarak alınmalıdır, ancak kötü amaçlı yazılım sorunlarının ezici çoğunluğunu çözecektir.

Telefonunuzu nasıl etkili bir şekilde sileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Verilerinizi güvenilir bir bilgisayara yedekleyin. Google’ın yedekleme özelliklerine güvenmeyin.
 2. Google hesabınızı, kilit ekranı şifrenizi ve üretici hesabını bir Samsung hesabı gibi kaldırın (telefon markanıza bağlı olarak).
 3. Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlayın. Bu ayar, telefon üreticinize bağlı olarak farklı bir yerde olacaktır.

SSS

Akıllı telefonlara kötü amaçlı yazılım bulaşır mı? 

Evet. Tıpkı bilgisayarlar gibi, akıllı telefonlara da kötü amaçlı yazılım bulaşabilir. Sisteme virüslü uygulamalar, e-posta ekleri ve şüpheli bağlantılar yoluyla girebilir.

Akıllı telefonlar için en iyi antivirüs programı hangisidir?

Telefondan Virüs Nasıl Silinir? diyorsanız, cep telefonları için pek çok iyi antivirüs uygulaması vardır. Mümkün olan en iyi korumayı istiyorsanız, Bitdefender veya Avira’yı indirebilirsiniz.

Bir telefon ne tür kötü amaçlı yazılımlara sahip olabilir?

Genellikle akıllı telefonlara reklam yazılımlarıcasus yazılımlar, truva atları, kötü amaçlı yazılımlar ve solucanlar bulaşmaktadır.

Fabrika ayarlarına sıfırlama, kötü amaçlı yazılımları kaldırabilir mi?

Evet. Telefonunuzda fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi yapmak, neredeyse her tür kötü amaçlı yazılımdan kurtulmanızı sağlar. Ancak, xHelper Truva Atı gibi fabrika ayarlarına sıfırlamadan sağ çıkabilen birkaç gelişmiş enfeksiyon türü vardır.

Telefondan Virüs Nasıl Silinir? konusunu sizler için derledik. Umarım sizlere faydalı olmuştur.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli