Sıradaki içerik:

Elektrikli Araba Aküleri Nasıldır ?

e
sv

Artık kimsenin hatırlamadığı 6 mobil uygulama!

28 Şubat 2021 00:13
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir zamanlar viral hale gelen ancak günümüzde popülerliğini yitiren mobil uygulamaları sizin için bu konumuzada derledik. Bu uygulamaların çoğu artık internetin derinliklerine gömüldü. İşte Artık kimsenin hatırlamadığı 6 mobil uygulama!

Artık kimsenin hatırlamadığı 6 mobil uygulama!

1-) Periskop

Periscope, tüm canlı video yayın sistemlerinin öncüsüydü. Altı yıl önce, izleyicilerle iletişim kurarken ve beğeniler alırken etkinlikleri ilk kişide yayınlama yeteneği yenilikçi ve çekici bir şeydi. Popüler sosyal ağların hiçbiriyle benzer değildi. 

Periscope’un işlevlerinden biri, belirli bir zamanda gerçekleşen tüm “canlı” olayları görüntülemekti. Herkese açık olan yayınlardan herhangi birine katılabiliyordunuz. Bir akıllı telefon ekranından canlı yayın yapma potansiyeli, Periscope’un popülaritesinin düşmesiyle bağlantılı olarak aynı adlı sosyal ağa ve Instagram’a benzer işlevler sunan Facebook tarafından fark edildi. Geçen yıl Aralık ayında Periscope’un sahibi olan Twitter, kârlılığı nedeniyle projeyi kapatmaya karar verdi.

2-) Vine

Kısa süreli paylaşımlı videolar veya “troll videolar” olarak bilinen Vine’ın App Store’da 2013 yılında en çok indirilen ücretsiz uygulamaydı. Vine zirvede yüz milyonlarca izleyici kitlesine sahipti. Ancak, Periscope örneğinde olduğu gibi, diğer büyük sosyal ağlar Vine projesini devraldıktan sonra bu hizmet işe yaramaz hale geldi.

Snapchat’in, kullanıcılara üzerlerinde efektler ve müzik içeren küçük videolar oluşturma olanağı sunan, ancak içeriğinde bir sürü başka seçeneğe sahip olan Vine’ın katili olduğuna inanılıyor. Sonuç olarak telefonunuzda videolar için ayrı bir uygulama bulundurmak artık işe yaramaz hale geldi. Vine resmi olarak 2017’de sona erdi, ancak vine kelimesi, şu anda Instagram gibi diğer platformlarda dolaşan kısa hayattan eğlence videoları için kullanılan bir terim gibi hala yaygın olarak kullanılıyor.

3-) Prisma

Prisma, sosyal ağlarının kullanıcı fotoğraflarını dönüştürmek, düzenlemek için kullanılmaya yeni başladığı 2016 yılında popülerlik kazandı. Bu uygulama, kullanıcının fotoğraflarını ünlü sanatçılar tarzında yeniden tasarlıyordu, efektler ekliyordu.

İki aylık çalışmada, bir milyardan fazla fotoğraf Prisma’dan geçti ve uygulamanın kendisi 10 milyon kez indirildi.

Kısa süre sonra kullanıcılar, sosyal medyada bu içerikleri çok görüldüğü için uygulama popülerliğini kaybetti. Prisma’da işlenen görüntüler yavaş yavaş Instagram’dan kayboldu. 

4-) Foursquare

Foursquare uygulaması 2010 ve 2013 arasında popülerdi. Aktif bir akıllı telefon kullanıcısı, “check-in” yapmamak, yani arkadaşlarına hangi yeri ziyaret ettiğini söylememek için bir kafeye veya müzeye gittiğinde o yer hakkında bilgi verilmesiydi.

En aktif ve düzenli olarak giriş yapan kişiye kurumun belediye başkanı statüsü verildi. Türk halkı da dahil olmak üzere bazı restoranlar ve tarihi yerler Foursquare’de yerini aldı ve hatta kullanıcıları bu unvan için rekabet etmeye teşvik etmek sık sık seyahat etmeye başlamıştı.

2013 yılında, Foursquare’in popülaritesi o kadar azaldı ki, şirket yönetimi uygulamayı ikiye bölmeye karar verdi. Foursquare, şehirde iyi yerler önerme hizmeti olarak kaldı ve Swarm, check-in işlevini devraldı.

5-) MSQRD

MSQRD, Belarus şirketi Masquerade Technologies’in bir projesidir. Bu program, kullanıcıların gerçek zamanlı olarak yüzlerine “maskeler” uygulamasını sağlıyordu. 2016’nın sonunda MSQRD, Google Play’deki en popüler beş uygulamaya girmişti.

6-) Secret

Secret uygulaması 2014 yılında viral oldu. Bu anonimlik ve sırlara dayalı bir hizmetti. Bununla birlikte, Secret’in ünü çok geçici oldu. 28 Mayıs 2014’te Türkiye’deki en popüler 5 App Store uygulamasına dahil olmuştu. Aynı kader diğer ülkelerde de hizmete girdi ve 2015’te Baytau projenin kapatıldığını duyurdu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli