Sıradaki içerik:

Call Of Duty Mobile 1 vs 1 Nasıl Oynanır ?

e
sv

Elektrikli Araba Aküleri Nasıldır ?

27 Şubat 2021 21:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Elektrikli Araba Aküleri Nasıldır ?

Elektrikli Araba Aküleri Nasıldır ?  konusunu sizler için araştırdık. Aküler, elektrikli bir arabanın çok önemli bir parçasıdır. Bu basitçe bir elektrikli arabanın güç merkezidir.

Motorların çarkları döndürmek için ihtiyaç duyduğu enerjiyi depolar. Elektrikli bir araba aküsüz çalışamaz. Bugün, bir elektrikli otomobil aküsü hakkındaki her şeyi, çalışmasından uygulamasından avantajlarına, dezavantajlarına ve çok daha fazlasına kadar ayrıntılı olarak tartışacağız.

Devam etmeden önce, farklı elektrikli araba akü türlerine bakalım.

Elektrikli Araba Akülerinin Farklı Türleri

Günümüz dünyasında farklı tipte elektrikli otomobil aküleri vardır ve bunların sınıflandırılması, bunların yapımında kullanılan malzemeye göre yapılmaktadır. En yaygın elektrikli araba akü türlerinden bazıları şunlardır:

 • Lityum iyon batarya
 • Katı Hal Bataryası

Lityum-İyon, elektrikli otomobillerde en çok kullanılan bataryadır.

Lityum İyon Pilin Yapısı 

Lityum iyon piller bir katot, basitçe elektrotlar olan bir anot, bir ayırıcı ve bir elektrolit içerir. Bu kimya çoğu bataryada olduğu gibi basittir. Bunu işleyişiyle daha iyi anlayalım.

Elektrikli Bir Arabada Lityum İyon Pil Nasıl Çalışır?

Bir Li-ion pilde, lityum iyonları negatif elektrottan pozitif elektroda akar. Pil şarj olduğunda, lityum iyonları pozitif elektrottan negatif olana doğru hareket eder ve orada kalır.

Benzer şekilde, bir elektrikli arabanın aküsü ilk kez şarj edildiğinde, elektrotlar elektrolit ile reaksiyona girerek bir başlangıç ​​SEI (Katı Elektrolit Arayüzü) katmanı / ayırıcı oluşturur.

Bu, pil kapasitesini küçük bir miktar azaltır ve işleme Oluşum Kaybı adı verilir.

Bununla birlikte, SEI katmanının bu ilk oluşumu, pilin elektrot elektrolitlerle reaksiyona girmeden binlerce kez şarj ve deşarj olmasını kolaylaştırır.

Elektrikli Otomobillerde Neden Lityum İyon Aküler Kullanılır?

Yukarıda bahsedildiği gibi, elektrikli otomobil aküleri genellikle lityum iyon hücrelerden oluşur. Aşağıdaki avantajları nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır:

 • Yüksek Enerji Yoğunluğu: Lityum iyon hücreler, kompakt boyutlarını korurken yüksek miktarda enerji depolayabilir. Bu, daha az yer tüketmesine izin verir, böylece otomobil üreticilerinin kullanması için daha fazla alan sağlar.
 • Daha Yüksek Şarj Döngüleri: Pil her şarj edildiğinde ve boşaldığında, bu bir Şarj döngüsü olarak bilinir. Tüm piller her döngüden sonra bozulur. Bununla birlikte, Lityum-iyon piller, çok az bozulma ile birkaç kez yeniden şarj edilebilir.
 • Düşük Yangın Riski: Lityum iyon piller, en kararlı konfigürasyonlardan birine sahiptir. Bu nedenle pil kolayca alev almaz ve kullanımı güvenli hale getirir.

Elektrikli Otomobillerde Aküler Nereye Takılır ?

Çoğu lityum iyon pil paketi önemli miktarda ağırlığa sahiptir. Piller genellikle arabanın tabanının altına yerleştirilir.

Ağır akü paketleri, elektrikli aracın ağırlığını önemli ölçüde artırır, ancak aynı zamanda onlara çok düşük bir ağırlık merkezi sağlar. Bu da onlara çok planlı bir sürüş sağlar. Bununla birlikte, bazı elektrikli otomobillerde, piller de ön kaputun içine yerleştirilmiştir.

Örnek: Tesla Model 3 Elektrikli Araba Aküsü

Tesla modeli 3 1300’ün şarj çevrimleri sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, Model 3’ün herhangi bir önemli pil bozulması belirtisi göstermeye başlamadan önce 300.000 mil kolayca gidebileceği anlamına gelir.

Zaman içinde ilerledikçe elektrikli otomobil akülerinin kimyasal bileşimi de değişmeye devam ediyor. Şu anda Tesla, 8: 1: 1 oranında bir Nikel-Manganez-Kobalt kombinasyonu kullanıyor. Bu kombinasyondaki en pahalı bileşen Kobalt’tır.

Yakın tarihli bir rapora göre Tesla, gelecekteki elektrikli otomobil akülerinde kobalt oranını daha da azaltmayı planlıyor. Bu, yaklaşan EV’lerin çok uygun fiyatlı olmasına yardımcı olacaktır.

Katı Hal Bataryası

Normal pillerden farklı olarak Katı Hal Pilleri, elektrotlar arasında sıvı elektrolit içermez. Bunun yerine, çoğunlukla bir cam veya başka bir malzeme olmak üzere katı bir elektrolit var.

Katı Hal Pilin Avantajları Nelerdir?

Uzmanlara göre, Katı Hal Pilleri, geleneksel bir Li-ion pile göre çeşitli avantajlara sahiptir.

 • Daha Yüksek Enerji Yoğunluğu: Lityum iyon piller alanında öncü olan John B. Goodenough’a göre , Katı Hal Pil, lityum iyon pilinkinden neredeyse 3 kat daha fazla enerji yoğunluğuna sahiptir.
 • Ucuz: Katı Hal Pilleri, bir lityum iyon pilden çok daha ekonomiktir.
 • Daha Güvenli: Katı Hal Piller geniş bir sıcaklık aralığında çalışabilir. Bu nedenle, aşırı sıcaklıklarda bile alev alma eğilimi göstermez, bu da kullanımı güvenli kılar.

Katı Hal Pillerin Problemi Nedir?

Bilim adamları katı hal pillere her zaman çok olumlu yanıt vermiş olsalar da, hala elektrikli araçlarda kullanılmaya hazır değil. Katı hal pilleri hala geliştirme aşamasındadır ve birçok şirket üzerinde çalışmaktadır. Bu nedenle, teknolojinin ticari olarak uygulanabilir hale gelmesi dört ila beş yıl sürecektir. Teknoloji optimize edildiğinde ve işlevsel hale geldiğinde, lityum iyon pillerin yerini alabileceğini umuyoruz.

Elektrikli Araba Aküleri Nasıldır ?  konusunu sizler için derledik. Umarım sizlere faydalı olmuştur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli