Sıradaki içerik:

Clubhouse Hesabı Nasıl Silinir?

e
sv

Elektrikli Arabalar Motor Yağı Kullanır mı?

17 Mart 2021 19:13
avatar

admin

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Elektrikli Arabalar Motor Yağı Kullanır mı?

Elektrikli Arabalar Motor Yağı Kullanır mı? konusunu sizler için derliyoruz. Elektrikli arabaların popülaritesi arttıkça, elektrikli araçların IC motorlu araçları beklediğimizden daha erken gölgede bırakacağı kesin. Şimdi, daha fazla insan elektrikli arabaları ve bileşenlerini keşfetmeye çalışıyor. Bunu yaparken en çok akla gelen sorulardan biri şu: ‘Elektrikli arabaların motoru var mı ve ne tür motor yağı / sıvısı kullanıyor’?

Pekala, bu soruya tek bir düz cevap hayır. Elektrikli arabaların motor yağlarına ihtiyacı yoktur çünkü içinde motor yoktur. Elektrikli araçlar, güç üreten ve tekerleklere ileten elektrik motorları ve güçlü pillerle donatılmıştır.

Daha da basitleştirmek için, EV’lerdeki elektrik motorları, IC araçlarda bir motor olarak işlev görür. Elektrikli otomobiller motor yağları gerektirmese de, bir EV’nin sağlığı için gerekli olan başka sıvılar ve yağlayıcılar da vardır. Onları inceleyelim.

Elektrikli Araba Yağları

1. Şanzıman Sıvısı

Güç aktarım mekanizmalarından bağımsız olarak tüm araçlar, viteslerin sorunsuz bir şekilde kaydırılması için şanzıman sıvısına ihtiyaç duyar. İletim sistemleri, birbiriyle iç içe geçmiş çok sayıda dişli ve şaft gibi mekanik bileşenlerden oluşur. Çok vitesli olmasa da elektrikli arabalarda tek vitesli şanzıman bulunur. Bu nedenle, verimliliği ve güvenilirliği sağlamak için şanzıman yağlarına ihtiyaç vardır.

2. Fren Sıvısı

Fren sıvısı, otomobillerde kullanılan bir diğer önemli yağlayıcıdır. Fren uygularken basıncı sağlamak ve frenleme kuvvetini artırmak için kullanılan bir tür hidrolik sıvıdır. Elektrikli otomobillerde kullanılan fren sıvılarının çoğu sentetik ve DOT sertifikalıdır. En çok kullanılan fren hidroliklerinden biri, Tesla elektrikli otomobillerinde bile kullanılan DOT 3’tür.

3. Termal Akışkan

Termal Akışkanlar, akü ve diğer elektrikli ekipmanların optimum sıcaklığını korumak için tasarlanmıştır. Elektrikli araç soğutma sistemi, herhangi bir EV’nin en önemli yönlerinden biridir.

Elektrikli arabaların pilleri genellikle ısınır, bu nedenle boru hatlarından geçen ve sıcaklığın korunmasına yardımcı olan termal sıvılar kullanılır. Termik akışkanın çalışması ve amacı, IC motorlu araçlardaki soğutucularınkine benzer.

4. Direksiyon Sıvısı

Direksiyon yağı, hidrolik direksiyonlarda kullanılır. Bununla birlikte, günümüzde çoğu otomobil üreticisi, hidrolik olanlar yerine elektronik hidrolik direksiyon (EPS) kullanmaktadır ve bu EPS’nin çalışması için herhangi bir sıvı gerekmez. Yine de, hidrolik sistemle donatılmış araçlar özel yağlayıcılar gerektirir.

5. Gres

Gres, mekanik endüstrisindeki en önemli yağlayıcılardan biridir. EV’lerde bile çok sayıda uygulamaya sahiptir. Gresler sürtünmeyi, aşınmayı ve yıpranmayı azaltır ve herhangi bir makinenin ömrünü uzatmaya yardımcı olur.Elektrikli otomobillerde, elektrik motoru bileşenlerinde, süspansiyon sisteminde, tekerlek yataklarında, kapı kilitlerinde ve daha birçok parçada Gres kullanılabilir.

Elektrikli Arabalar Motor Yağı Kullanır mı? konusunu sizler için derledik umarım sizlere faydalı olmuştur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli