Siber güvenlik nedir? konusunu sizler için derliyoruz. Siber güvenlik konusu teknoloji geliştikçe oldukça ön plana çıkan bir konudur. Yapılan siber saldırılan genellikle verilere ulaşma ve tehtit algısı oluşturma saldırılarıdır. Siber güvenlik konusuda tam burada ön plana çıkıyor. 

Etkili bir biçimde siber güvenlik önlemi almak bir hayli zordur. Bunun için siber güvenlik uzmanı şirketler için şart olmuştur. Sizlere siber güvenlik uzmanı nasıl olunur? bu makalemizde anlatmıştık. Siber güvenlik uzmanı ne kadar maaş alır? onuda önceki bloglarımızda anlattık. İşte siber güvenlik tam anlamıyla nedir ne değildir hepsini burada sizlerle anlatacağız ilk önce ilk başlığımız olan siber güvenlik nedir konusuna bir değinelim.

Siber güvenlik bir çok şirket için önemli bir hale gelmiştir. Fidye yazılımları ile güvenliği olmayan bir şirkete kötü niyetli kişiler o şirketin dosyalarını ele geçirir ve  bir çok ücret karşılığında o dosyaları geri verebiliriz söylemlerinde bulunarak şirketinizi zarara uğratabilir. İşte bu yazımızda siber güvenlik nedir? ve Neden önemlidir hepsini anlatıyoruz.

Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik bilgisayarlarda, ağlarda,programlarda teknolojik her şeyde sizi ve bilgilerinizi verilerinizi korumak için vardır ve bu işlemleri yapmak için bir siber güvenlik uzmanına ihtiyacınız vardır. Başarılı bir siber güvenlik uzmanı sizi her konuda korur ve verilerinizin hackerlar tarafından ele geçirilmesini önler.  Bir şirkette insanlar, süreçler ve teknoloji, siber saldırılara karşı etkili bir savunma oluşturmak için birbirini tamamlamalıdır.

Teknoloji Geliştikçe Siber Güvenlik?

Teknoloji, kuruluşlara ve bireylere, siber saldırılardan korunmaları için gereken bilgisayar güvenlik araçlarını vermek için çok önemlidir. Üç ana varlık korunmalıdır: bilgisayarlar, akıllı cihazlar ve yönlendiriciler gibi uç nokta cihazları; ağlar; ve bulut. Bu varlıkları korumak için kullanılan yaygın teknoloji, yeni nesil güvenlik duvarları, DNS filtreleme, kötü amaçlı yazılım koruması, virüsten koruma yazılımı ve e-posta güvenlik çözümlerini içerir.

Siber Güvenlik Neden Bu Kadar Önemlidir? 

Günümüzün bağlı dünyasında, herkes gelişmiş siber savunma programlarından yararlanmaktadır.. Bireysel düzeyde, bir siber güvenlik saldırısı kimlik hırsızlığından, zorla sisteminize girme denemelerine, aile fotoğrafları gibi önemli verilerin kaybolmasına kadar her şeyle sonuçlanabilir. Herkes santraller, hastaneler ve finansal hizmet şirketleri gibi kritik altyapıya güveniyor. Bunları ve diğer kuruluşları güvence altına almak toplumumuzu çalışır durumda tutmak için esastır.

Siber güvenlik, sistemleri, programları ve cihazları siber saldırılara karşı korumak için teknolojilerin, süreçlerin ve kontrollerin uygulanmasıdır. Siber güvenlik aynı zamanda bilgi teknolojisi (BT) güvenliği adını da taşır. Ayrıca, sadece belirli bir alanla ilgili değil, her tür dijital hesaplamaya uygulanan bir uygulamadır.

Layman’ın terimleriyle siber güvenlik, varlıkları veya temel verileri içeren dijital sistemlere yönelik herhangi bir saldırıyı önleme uygulamasıdır. Aynı şekilde herkesin benimsemesi gereken çok önemli bir uygulamadır, çünkü siber saldırılar herhangi bir kişiye veya büyük kuruluşa zarar verebilir.

Ayrıca, siber güvenlik birkaç alt alana ayrılabilir. Siber güvenliğin önemli alt alanlarından bazıları şunlardır:

 • Uygulama Güvenliği
 • Ağ güvenliği
 • Mobil güvenlik
 • Bulut Güvenliği
 • Bilgi Güvenliği
 • Uç Nokta Güvenliği

Siber güvenlik, sürekli artan zorlukları sabit olduğu için başlı başına geniş bir uygulama sürecidir. Güvenlik riskleri sürekli artıyor ve herkesin güvenliği için bunlara yetişmek şart.

Siber Güvenliğin Önemi

Bir ağa bağlanan her bireyin durumun ciddiyetini anlamasının tam zamanı. Etkilenen herkes endişe duyana kadar siber güvenlik başarılı olmayacaktır. Teknolojik sistemlere yönelik sürekli gelişen riskler, herkesin yakalayabileceğinden daha hızlı çoğalıyor. İşte tam da bu nedenle her birey ve kuruluş, cihazlarını, veri tabanlarını ve programlarını siber saldırılara karşı korumak için önlem almalıdır.

Siber saldırı, harici veya dahili tehditler veya saldırganlar tarafından hedeflenen bir kişi veya kuruluşun sistemindeki mevcut bilgilerden yararlanma ve bunlardan yararlanma girişimidir. Daha basit bir ifadeyle, siber saldırılar, bilgisayar korsanlarının belirli bilgileri kablosuz olarak çalmaya veya bir sisteme doğrudan erişmeye çalıştığı dijital saldırılardır.

Siber Saldırıyı Önlemek İçin Ne Yapabilirim?

Bireyler ve kuruluşlar, sistemlerini kontrol altında tutmak için bir dizi talimatı izlemelidir. Siber saldırılara karşı korunma söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken tek önemli faktör farkındalıktır. Bu nedenle, tüm kullanıcılar siber güvenliğin temel uygulamalarını takip etmelidir:

 • Tehditleri veya güvenlik açıklarını belirlemek için risk değerlendirmeleri yapın
 • Tüm hesaplarınız ve cihazlarınız için güçlü şifreler tuttuğunuzdan emin olun
 • Birden çok oturum açma için aynı parolayı kullanmayın
 • Mümkün olan her yerde her zaman 2 faktörlü kimlik doğrulama kullanın
 • Ev ağlarında güvenlik duvarı yapılandırmalarını ve ağ güvenliğini sağlayın

Siber güvenlik nedir? konusunun sonuna geldik umarım sizlere faydalı olmuştur. Ekleyeceğiniz ve bize söylemek isteyeceğiniz birşey var ise yorumlarda bizlere iletebilirsiniz.

 

Share.

Siber dünyada gerçekleşen tüm olayları, hack haberlerini, teknoloji gelişmelerini ve bir çok konuda bilgilendirici makaleleri araştırıp sizler ile paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version