e
sv

2020 Yılında Siber Saldırılar Yükselişe Geçti !

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bazı araştırmacıların edindiği bilgilere göre Türkiye’de 2020 yılında siber saldırıların oldukça arttığı belirlendi.

Türkiye’de ilk 6 ayda 1.204.804 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre %273 artışın gerçekleştiği Türkiye’de, dakikada 5 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı yaşandı. Yarım milyona yakının “Exploit” ve “Truva Atı” kötü amaçlı yazılım saldırıları olduğunu aktaran uzmanlar, artan saldırılara karşı şirketleri ve bireysel kullanıcıları uyarıyor.

Her Dakika Kötü Yazılımlar Ortaya Çıkmaya Başladı !

Raporlara göre Türkiye’de 2020’nin ilk 6 ayında her gün 6.620, her saat 276 ve her dakika 5 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleştiği söyleniyor.

Saldırıların çoğu fidye yazılımlarından ortaya çıkıyor. Daha önce paylaştığımız bir makalemizde Fidye virüsü nedir ve nasıl kurtulunur? adlı makalemizde bu tip saldırılardan nasıl korunulacağını anlatmıştık.

Türkiye’de en çok yapılan saldırılar arasına giren BruteForce saldırısı dünya çapında hızla yayılmaya başladı. Bunun sebeplerinden birinin şifre veri tabanlarına Dark Web üzerinden hackerlerin kolay erişebilmesi olduğunu belirten şirketin Türkiye ve Yunanistan Satış Mühendisi Alper Onarangil, bu durum karşısındaki eksikliğin en önemli siber güvenlik önlemleri arasında bulunan şifre güvenliğinden kaynaklandığını dile getiriyor. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli