e
sv

ABD, COVID-19 aşı araştırmasını hedef alan fidye yazılımı konusunda uyardı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ABD, COVID-19 aşı araştırmasını hedef alan fidye yazılımı konusunda uyardı

ABD Hazine Bakanlığı’nın Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), finans kurumlarını aşı araştırma kuruluşlarını aktif olarak hedef alan fidye yazılımı konusunda uyardı.

ABD Hazine Bakanlığı bürosu, “FinCEN, aşı araştırmalarını doğrudan hedef alan fidye yazılımlarının farkındadır ve FinCEN, aşı dağıtım operasyonlarını hedefleyen fidye yazılımlarına ve aşıların üretimi için gerekli tedarik zincirlerine karşı tetikte olmalarını ister,”  diye uyardı  [PDF].

Uyarı, aynı gün ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) iki acil kullanım COVID-19 aşı yetkisi yayınladığı gün yayınlandı .

FinCEN ayrıca Kasım ayında fidye yazılımı ile ilgili artan endişeleri tartışmak için finans kurumları, teknoloji firmaları ve federal hükümet kurumlarından temsilcilerle sanal bir değişim gerçekleştirdi .

Ayrıca  Ekim ayında, fidye yazılımı saldırılarının ardından fidye ödemelerini kolaylaştırmak için finansal sistemlerin kullanımına ilişkin bir fidye yazılımı tavsiyesi [PDF] yayınladı .

Aynı gün, Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) kurbanlara fidye ödemeleri yapmalarında yardımcı olan kuruluşları , eylemleri düzenlemeleri ihlal edebileceğinden yaptırım riskleriyle karşı karşıya oldukları konusunda uyardı .

Dolandırıcılık ve Fidye virüsü bir arada

Mali istihbarat birimi, halkın COVID-19 aşılarına olan ilgisini ve bunların kendi yararına dağıtılmasını kullanan dolandırıcıları ve suçluları da uyardı.

FinCEN, “COVID-19 aşısı sahtekarlığı, onaylanmamış ve yasadışı olarak pazarlanan aşıların satışını, onaylanmış aşıların sahte versiyonlarının satışını ve yasal aşıların yasadışı yoldan saptırılmasını içerebilir” dedi.

“Halihazırda dolandırıcılar, potansiyel kurbanlara aşıyı geçerli aşı dağıtım planı kapsamında izin verilenden daha erken sunmayı bir ücret karşılığında teklif ettiler.

“Finans kurumları ve müşterileri, kurbanları COVID-19 aşıları hakkında sahtekarlık bilgileriyle cezbeden kimlik avı düzenlerine karşı da uyanık olmalıdır.”

Bu uyarı  , son iki ayda ABD federal kurumları , Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ,  Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ,  DHS-ICE ,  INTERPOL ve Europol tarafından yayınlanan benzer uyarılardan sonra geliyor.

FTC’ye göre, 275.000’den fazla Amerikalı, bu yıl COVID-19 ile ilgili dolandırıcılıklar nedeniyle 211 milyon dolardan fazla mali kayıp bildirdi .

Ulus-devlet korsanları [ 1 , 2 ] dahil olmak üzere tehdit aktörleri  , yıl boyunca COVID-19 aşı soğuk zinciri ve araştırmalarıyla ilişkili veya bunlara dahil olan kuruluşları hedef aldı .

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli